Opony na zimę. Ile kosztuje wymiana opon na zimowe w 2019? 

Dlaczego warto wymieniać opony letnie na zimowe? Jakie plusy niesie za sobą sezonowa zmiana opon? Ile będzie kosztować wymiana opon na zimowe? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej. 

Czy trzeba wymieniać opony na zimę?

Czy trzeba wymieniać opony na zimę? To pytanie zadaje sobie wielu polskich kierowców. Na rynku dostępne są dwa rozwiązania dotyczące ogumienia –  chodzi niewatniewąt o opony sezonowe i opony całoroczne. Z racji nieprzewidywalnych i zmiennych warunków na drogach, o wiele bezpieczniejsze i wygodniejsze wydają się być opony zimowe, jak i opony letnie. Podczas podróży mogą pojawić się na przykład opady śniegu, czy deszczu, które zmienią się z czasem w błoto pośniegowe, czy w gołoledź. Takie warunki mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego też tak istotna jest wymiana opon. 2019 rok to kolejny sezon, kiedy trzeba będzie wymienić w końcu opony na zimowe.

Opony zimowe, opony letnie – czym się różnią?

Różnice pomiędzy oboma typami opon są dosyć znaczne, jak i wynikają między innymi z ich zastosowania i budowy. Nierzadko nawet i samo kierowcy dostrzegają pewne dysproporcje w prowadzeniu samochodu z konkretnym rodzajem opon sezonowych. Oto najbardziej istotne różnice pomiędzy ogumieniem zimowym a letnim :

  • opony zimowe produkowane są z mieszanki gumowej, która nie będzie twardniały w czasie niskich temperatur. Dzięki temu zachowują swoją elastyczność, jak i gwarantują dużo większą przyczepność do podłoża. Natomiast mieszanka gumy, która wykorzystywana jest w letnich oponach w niższych temperaturach robi się niezwykle twarda. Sprawia to, iż jazda zimą na takim ogumieniu przypomina poruszanie się po lodzie w butach z podeszwą wymianą ze sztucznego tworzywa,
  • większa przyczepność opon zimowych zapewni niewątpliwie dużo lepsze prowadzenie, szybsze reagowanie na polecenia prowadzącego, jak i krótszą drogę hamowania,
  • zastosowana mieszanka gumy to ciągle nie wszystko, niezwykle istotna jest bowiem również rzeźba bieżnika. W wypadku zimowego ogumienia bardzo charakterystyczny jest jego wygląd, w którym zastosowano wiele lameli. Ich żądanie stanowi poprawa przyczepności na śniegu. Poza tym ogumienie zimowe jest dostosowane do odprowadzania większych ilości błota pośniegowego i wody,
  • obecnie w ogumieniu zimowym stosowane są bardzo nowoczesne rozwiązania, jak chociażby asymetryczny i kierunkowy bieżnik, którego zadaniem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa kierujących i pasażerów w trakcie jazdy.

Opony na zimę 2019 – kiedy najlepiej je wymienić?

Trudno będzie wyznaczyć jedną datę, kiedy to konieczna jest zmiany opon na zimowe. Eksperci zalecają zmianę opon w chwili, kiedy średnia temperatura w przeciągu doby spada poniżej 7°C. Jeśli chodzi o nasz klimat, na ogół dochodzi do tego pod koniec listopada, albo też na początku grudnia. Pamiętajmy jednak że, iż czasem przymrozki pojawiają się dużo wcześniej. Dlatego celem uniknięcia kolejki, warto zdecydować się na zmianę opon już w połowie listopada.

Sezonowa wymiana opon na zimowe – co warto wziąć pod uwagę?

Jeżeli mamy już komplet ogumienia zimowego, trzeba okresowo kontrolować jego stan. Zimowe ogumienie nie może być zdeformowane (do czego dochodzi na przykład w trakcie niewłaściwego przechowywania), niedopuszczalne będą również zgrubienia znajdujące się na jego powierzchni. Poza tym opony zimowe muszą być wolne od pęknięć po ich wewnętrznej stronie. Jednym z istotnych zagadnień będzie bieżnik – nie może on być niższy aniżeli 4 mam, w przeciwnym przypadku opony zimowe nie zapewnią właściwej drogi hamowania i przyczepności. Zanim dokonamy wymiany opon na zimowe, trzeba będzie skontrolować ich szczelność, ponadto nie mogą być zanieczyszczone farbami, olejami, czy lakierami. Do tego nie wolno stosować opon, które mają więcej aniżeli pięć lat od daty ich wyprodukowania.

Ile kosztuje wymiana ogumienia?

Wymiana ogumienia będzie nas kosztować zwykle około 80 złotych, chociaż widełki wahają się w granicy od 40 do 220 złotych. Wyważenie kół, rozmiar i rodzaj opon – od tego zależeć będzie cena opon. Zima to czas, kiedy przeciętne ceny wymiany ogumienia to :

  • wymiana ogumienia bez wyważenia – około 40 złotych,
  • wymiana ogumienia z wyważeniem – około 70 zł,
  • wymiana ogumienia z obręczami wykonanymi z aluminium o średnicy do 16 cali (dodatkowo z wyważeniem) – około 90 złotych,
  • wymiana ogumienia z obręczami aluminiowymi o średnicy 19 cali – około 180 złotych.

Do ceny wymiany ogumienia trzeba nierzadko doliczyć również koszt samego jego zakupu. Nie każdy z nas dysponuje bowiem zeszłorocznymi oponami. Będzie to poważniejszy wydatek, aniżeli sama wymiana. Najtańszy komplet ogumienia wyprodukowanego w klasie ekonomicznej można kupić za 400 złotych. Nieco lepszy produkt to już koszty rzędu 700-800 złotych. Zaś klasa premium może kosztować nawet 1500 złotych za cały komplet. Oczywiście możliwa jest pożyczka na opony w Monedo Now, dzięki której możemy kupić te z najwyższej półki.