Ile kosztuje remont mieszkania w dużym mieście? Poznaj cenę odnowienia 70m2 w bloku.

Lato to czas, w którym ekipy remontowe mają pełne ręce roboty. Ty także planujesz remont? Czeka Cię nie lada wyzwanie pod względem organizacyjnym i finansowym. Z tym pierwszym aspektem musisz poradzić sobie sam. Ten drugi zaś przeanalizowaliśmy za Ciebie. Ile kosztuje remont mieszkania w dużym mieście? – sprawdź w poniższym artykule.

Ile kosztuje przechowalnia mebli?

Planując remont musisz uwzględnić konieczność przechowania gdzieś większości rzeczy, które znajdują się w Twoim mieszkaniu: mebli, książek, bibelotów z szafek itp. Staniesz przed nią szczególnie wtedy, jeśli remont dotyczy całego mieszkania i wiąże się on ze zrywaniem starej podłogi, wygładzaniem ścian i wymianą instalacji elektrycznej.

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Jeśli Twoje mieszkanie ma więcej niż 20 lat, być może posiadasz jeszcze starą instalację elektryczną. Przy okazji generalnego remontu, warto ją wymienić. Stara instalacja elektryczna jest niewydajna i podatna na obciążenia sieci, które w dobie coraz większej ilości urządzeń elektronicznych trzymanych w mieszkaniach, są naprawdę duże. Co roku w Polsce wybucha ok. 6500 pożarów, których powodem są wady instalacji elektrycznej. Wymiana instalacji elektrycznej na nową, to przede wszystkim wymiana aluminiowych przewodów elektrycznych w ścianach na miedziane, a także zainstalowanie puszek i kontaktów. Wszystkie prace związane z wymianą instalacji elektrycznej powinien prowadzić elektryk. Profesjonalny fachowiec doradzi, ile obwodów elektrycznych należy przeprowadzić w mieszkaniu i na których ścianach powinny znaleźć się kable. Jeśli jesteś fanem dobrej muzyki i jakość dźwięku jest dla Ciebie bardzo ważna, powinieneś powiedzieć elektrykowi w których miejscach w mieszkaniu będziesz chciał zamontować kolumny, a w których będzie stało kino domowe. Co więcej, trzeba poinformować go o planowanym oświetleniu sufitowym, sufitowych listwach LED lub suficie podwieszanym z LED’owymi lampkami. Najlepiej, jeśli przedstawisz elektrykowi dokładny projekt mieszkania. Uzgodnij z elektrykiem także, czy samodzielnie wykuje bruzdy pod kable i kontakty, czy jednak będzie potrzebować pomocy murarza. Elektryk, przed rozpoczęciem prac, powinien przedstawić Ci kosztorys wymiany instalacji, uwzgledniający takie aspekty jak:

 • liczba włączników,
 • liczba gniazd elektrycznych,
 • liczba punków oświetleniowych,
 • liczba obwodów,
 • rodzaj tablicy rozdzielczej,
 • przewody elektryczne – ich długość oraz stan,
 • jakość i rodzaj materiałów.

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu 70m2 – 4 pokoje, kuchnia, łazienka, toaleta, przedpokój to koszt ok. 4500 zł. Wymiana instalacji składała się z:

 • wykonanie bruzd pod kable i gniazdka
 • wymiany wszystkich kabli,
 • zamocowania punktowego oświetlenia w przedpokoju i kuchni na suficie podwieszanym,
 • zamontowania gniazdek standardowych z wejściami USB – w każdym pokoju średnio po 3

Wymiana rur. Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej

Podobnie jak w przypadku wymiany instalacji elektrycznej, wymiana przestarzałej instalacji wodno-kanalizacyjnej to coś co warto wykonać podczas generalnego remontu mieszkania. Zwłaszcza wtedy, jeżeli obecnej instalacji zdarzało się już szwankować. Pierwszą rzeczą, którą trzeba zaplanować przed rozpoczęciem wymiany instalacji, jest rozkład urządzeń sanitarnych, do których trzeba będzie przyłączyć wodę zimną i ciepłą, a także tzw. podejścia kanalizacyjne. Pomyśl także, gdzie będzie stała pralka lub zmywarka. Trzeba pamiętać, że podczas wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej, ekipa remontowa będzie musiała rozkuć glazurę w łazience i kuchni. Właśnie dlatego, wymianę tej instalacji powinniśmy przeprowadzić tylko gdy planujemy lub jesteśmy w trakcie generalnego remontu. Koszt samej wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej w mieszkaniu w bloku to koszt ok. 2500 zł.

Ile kosztuje wyrównanie, wygładzenie i malowanie ścian?

Jeśli mieszkasz w starym budownictwie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje ściany nie są ani równe, ani gładkie. Nierówne ściany nie stanowią wielkiego problemu, dopóki nie wymieniasz znajdujących się na nich drzwi. Warto więc, rozpoczynając remont generalny w mieszkaniu, zacząć właśnie od (zaraz po wymianie instalacji elektrycznej) ścian. Po wyrównaniu krzywizn ścian, należy wykonać ich wygładzenie. Wykorzystuje się do tego gładź szpachlową. Aby uzyskać najlepszy efekt, wyjmij do tego zadania murarza – fachowca, który dysponuje dobrymi narzędziami, a także wykorzysta do tego odpowiednie materiały. Koszt wyrównania i wygładzenia ścian w 70 m2 mieszkaniu to koszt 8000 zł. Malowanie składa się z kilku etapów:

 • umycie ściany – 10 zł/m2
 • zagruntowanie ściany – 5 zł/m2
 • malowanie ściany. – 11 zł/m2

Koszt farby: ok. 200 zł (farba biała)

Malowanie ściany warto zacząć zaraz po ułożeniu podłogi. Docinanie paneli i desek generuje duże ilości pyłu, które mogą osadzać się na świeżo pomalowanej ścianie. Warto tego uniknąć i zaplanować malowanie po zakończeniu robót związanych z układaniem podłogi.

Układanie podłogi. Panele podłogowe, czy deski?

Kiedy już wygładzisz i wyrównasz ściany, nie pozostanie Ci nic innego jak zabrać się za podłogę. To bardzo ważny element wystroju wnętrza, który często determinuje w przyszłości np. wybór mebli lub kolor ścian. Warto więc dobrze zastanowić się nad wyborem rodzaju podłogi. Jeżeli zdecydujesz się na panele podłogowe, zwróć uwagę na ich grubość i klasę ścieralności. Jeśli masz zamiar ten sam panel położyć w całym mieszkaniu – tzn. nie tylko w salonie i pokojach, ale także w przedpokoju, wybierz panele o najwyższej klasie ścieralności AC6 i możliwie jak najgrubsze – np. 12 mm. Dzięki temu, nie zniszczą się one tak szybko np. od mokrego obuwia. Panele AC6 kosztują ok. 70 zł/m2. Ułożenie paneli przez fachowca to koszt ok. 25 zł/m2. Ale panele podłogowe to jeszcze nie wszystko. Trzeba jeszcze ułożyć listwy przypodłogowe. Najlepiej wybrać takie z kanałem na kabel koncentryczny. Cena listwy przypodłogowej to ok. 18 zł/mb., a jej ułożenie przez fachowca to koszt. 10 zł/mb.

Jak wybrać dobrego projektanta wnętrz?

Przed rozpoczęciem prac remontowych, pomyśl o zatrudnieniu projektanta wnętrz. Profesjonalista pokaże Ci jak możesz w estetyczny i nowoczesny sposób zagospodarować własne wnętrze. Może dzięki przygotowanemu przez niego projektowi, dostrzeżesz nowy potencjał drzemiący w Twoim mieszkaniu? Czasami wystarczy dobudowanie jednej karton-gipsowej ścianki albo usunięcie pojedynczego elementu, aby jakakolwiek przestrzeń zmieniła się nie do poznania. Cena za zaprojektowanie 70m2 mieszkania to ok. 3,500 zł. Jeśli zamawiamy nie tylko projekt, ale także wykończenie mieszkania pod klucz – ceny takiej usługi sięgają 60 tys. złotych.

Pożyczka na remont mieszkania

Remont mieszkania to prawdziwe wyzwanie. Jeśli przeprowadzałeś lub przeprowadzałaś wcześniej duży remont w mieszkaniu, pójdzie Ci pewnie o wiele lepiej, niż totalnemu laikowi. Mimo wszystko, powodzenie remontu zależy w dużej mierzę od ekipy remontowej, którą wybierzesz…. a dobra ekipa remontowa kosztuje. Jeśli od dłuższego czasu planujesz remont w Twoim mieszkaniu, ale nie masz całej potrzebnej kwoty na ten cel, możemy Ci pomóc. Wystarczy, że na stronie https://www.monedo.pl/now wypełnisz formularz, w którym podasz wielkość pożyczki, której potrzebujesz, a także wysokość miesięcznej raty. W krótkim czasie, przeanalizujemy Twój wniosek o pożyczkę i po pozytywnej weryfikacji, przelejemy pieniądze na Twoje konto. Cały proces trwa niezwykle krótko.