Ile kosztuje organizacja komunii świętej dla Twojego dziecka?

Pierwsza Komunia święta to wyjątkowy dzień dla każdego drugoklasisty. Poprzedzają go miesiące przygotowań na lekcjach religii, a także podczas rekolekcji w kościołach i parafiach. Jeśli organizujesz uroczystość związaną z komunią świętą dla Twojego dziecka lub kupujesz prezent z tej okazji – przeczytaj ten artykuł.

Kiedy odbywają się komunie święte? Terminy komunii świętych.

Komunie święte organizowane są najczęściej w maju, ewentualnie pod koniec kwietnia – w zależności od parafii. Warto przynajmniej na dwa tygodnie przed terminem uroczystości pomyśleć o kupnie garnituru lub sukienki komunijnej dla Twojego dziecka, a także o własnej kreacji. Oto przybliżone ceny strojów komunijnych i eleganckich kreacji:

 • Alba komunijna dla chłopca – 300 zł
 • Garnitur komunijny i buty dla chłopca – ok. 1300 zł
 • Sukienka komunijna dla dziewczynki i pantofelki – ok. 1300 zł
 • Elegancka sukienka – ok. 1500 zł
 • Elegancki garnitur – ok. 1500 zł

Jaki prezent kupić na komunię świętą?

Najpopularniejszymi prezentami na komunię świętą dla dziecka to już nie rower, a sprzęt RTV i elektroniczne gadżety, takie jak: tablety, smartfony, zegarki typu smartwatch, laptopy gamingowe, gry komputerowe i gry na konsole, a nawet drony. Bardzo często, w ten dzień, rodzice dają swoim dzieciom pierwsze kieszonkowe w wysokości od 100 zł do 500 zł. To ostatnie, to ryzykowny prezent, jeśli nie będziesz miał kontroli nad tym, jak te pieniądze zostaną wydane. Możesz potraktować komunię świętą jako pewien przełom w życiu dziecka i wejście w nowy etap dorastania. Właśnie dlatego, z tej okazji, możesz utworzyć dla dziecka specjalną lokatę oszczędnościową lub zainwestować w jeden z funduszy inwestycyjnych. Pieniądze będą zarabiać na siebie do ukończenia przez dziecko pełnoletniości lub ukończenia przez nie studiów. Wtedy będzie wystarczająco dorosłe, aby zadecydować co zrobić ze zebranymi środkami. Możesz także zainwestować w naukę Twojego dziecka, kupując dla niego wakacyjny kurs językowy w Polsce lub za granicą.

Fotograf na komunię świętą

Choć najczęściej to trójka klasowa organizuje składkę na jednego fotografa dla wszystkich dzieci komunijnych, to warto także pomyśleć o wynajęciu fotografa na komunię świętą, który uwieczni tylko Twoje dziecko podczas tej uroczystości. Dzięki temu, unikniesz sytuacji, w której Twoje dziecko było fotografowane podczas komunii świętej za rzadko. Dzięki wynajęciu fotografa, będziesz mieć możliwość pochwalenia się wyjątkowymi zdjęciami z komunii świętej Twojego dziecka podczas spotkania ze znajomymi lub rodziną. Zapytaj także w studiu fotograficznej o możliwość nagrania filmu z uroczystości komunijnej. Cena fotografa, operatora kamery na komunię świętą to koszt od 500 zł do 1500 zł. Dodatkowo, możesz zamówić fotoalbum, w którym zdjęcia z komunii świętej będą zarchiwizowane w formie książki. Cena fotoalbumu – ok. 250 zł.

Co podać do stołu na obiad z okazji komunii świętej. Menu na komunię świętą

W większość polskich domów, w menu na uroczysty, rodzinny obiad po komunii świętej dziecka, przeważają tradycyjne potrawy. Oto przykładowe menu na obiad z okazji komunii świętej.

Zupa:

 • rosół lub flaki
 • barszcz czerwony
 • barszcz biały

Danie główne:

 • kotlet devolay, surówka z buraków lub kiszonej kapusty, ziemniaczki puree, ew. ziemniaczki zapiekane
 • schab ze śliwką z kluskami śląskimi i sałatką warzywną

Ciasto:

 • drożdżowe, może być z dodatkiem owoców i sernik
 • możesz także zamówić tort komunijny

Przekąski:

 • grzybki marynowane,
 • pasztet,
 • talerz wędlin,
 • twarożek zawijany w łososia,
 • jajka faszerowane

Organizacja komunii świętej w restauracji

Jeśli nie chcesz w tak ważnym dniu rozpraszać swojej uwagi i zależy Ci na przeżywaniu w skupieniu komunii świętej twojego dziecka, przekaż obowiązek organizacji uroczystego obiadu komunijnego komuś innego – np. restauracji. Czyż nie byłoby miło mieć z głowy przysłowiowego „stania nad garami” od świtu? Restauracja przedstawi Ci kilka propozycji menu, które będzie można zmodyfikować pod własne preferencje i upodobania gości. Organizacja obiadu z okazji komunii świętej w restauracji odciąży Cię od obowiązku dekorowania stołu, przygotowywania potraw, zmywania i nalewania wina, a także sprawi, że uroczystość ta będzie niezapomniana przez Ciebie, twoje dziecko i rodzinę. Koszt organizacji obiadu z okazji komunii świętej w restauracji wyniesie ok 100 zł za talerzyk i alkohol. Jeśli zapraszasz na obiad ok. 20 osób, zarezerwuj kwotę w wysokości ok. 2000 zł

Czy pije się alkohol na przyjęciu komunijnym?

Przede wszystkim, należy pamiętać, że komunia święta to przede wszystkim celebracja wejścia w nowy, ważny etap rozwoju duchowego dziecka. Butelka wina podana dla wzbogacenia smaku przygotowanych na uroczystość lub do deseru, a nawet napicie się jednego kieliszka wódki nie jest niczym złym podczas uroczystego obiadu organizowanego z okazji komunii świętej. Trzeba tylko pamiętać o zachowaniu umiaru. Dzieciom można za to podać szampana bezalkoholowego przeznaczonego dla niepełnoletnich.

Pożyczka na komunię świętą

Organizacja komunii świętej dla dziecka – kupienie prezentu, sukienki lub garnituru komunijnego, a także przygotowanie obiadu lub jego rezerwacja w restauracji – może Cię kosztować łącznie nawet ok. 5000 zł. Warto więc zasilić swój budżet dodatkowym zastrzykiem gotówki. Wszystko czego potrzebujesz to laptop lub smartfon z dostępem do Internetu i 3 minuty wolnego czasu. Wystarczy, że na stronie https://www.monedo.pl/now aplikujesz o pożyczkę przez wygodny formularz, za pomocą którego wybierzesz potrzebną sumę pieniędzy, a także zdecydujesz w jakim czasie chcesz spłacić pożyczkę.