Generalny remont mieszkania z rynku wtórnego. Od czego zacząć?

Mieszkanie z rynku wtórnego jest często wybierane ze względu na dobrą lokalizację, duży metraż oraz atrakcyjną cenę. Kupując używane mieszkanie, należy zdawać sobie sprawę, że cena zakupy to  nie jedyne koszty, jakie trzeba będzie ponieść. Mieszkanie z rynku wtórego najczęściej wymaga gruntownego remontu oraz dostosowania go do nowych lokatorów. Zanim go rozpoczniecie, podpowiemy Wam, na co zwracać uwagę.

Zaplanowanie remontu mieszkania z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą rzeczą jest odpowiednie zaplanowanie prac remontowych, znalezienie dobrej ekipy remontowej oraz przeznaczenie odpowiednich środków finansowych. W mieszkaniu z rynku wtórnego często nie wystarczy samo odświeżanie ścian, trzeba również wymienić płytki, armaturę oraz podłogi, zrobić remont kuchni, salonu i łazienki. Planując remont trzeba uzyskać potrzebne zezwolenia. W przypadku wymiany instalacji lub przebudowy ścian, należy złożyć odpowiedni wniosek do wspólnoty lub spółdzielni mieszankowej. Są to prace, które wymagają dużego doświadczenia, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Od czego zacząć gruntowny remont mieszkania?

Aby prace remontowe przebiegały sprawnie, należy ustalić, co będzie wykonywane w pierwszej kolejności. Na początku, zalecane są najcięższe prace, tzn. wyburzanie ścianek, zrywanie płytek ze ścian i podłóg, wymiana okien i drzwi. W początkowym etapie należy zająć się również wymianą instalacji wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej. Kolejny etap to wyrównywanie i wygładzenie ścian, montaż płytek ściennych i podłogowych. W następnym etapie można zająć się podłogą oraz montażem armatury sanitarnej. Potem zostaną już tylko prace wykończeniowe, montaż gniazdek, oświetlania, ustawania mebli i sprzętów AGD.

Wymiana podłogi – jakiej grubości panele wybrać?

Podłogi to ważny element wyposażenia. W mieszkaniach z rynku wtórego podłogi są często w kiepskim stanie, znajduje się na ich linoleum, stary zniszczony parkiet lub panele sprzed kilkunastu lat. W takim wypadku należy całość usunąć i położyć nową, dopasowaną do pozostałego wystroju mieszkania podłogę. W kuchni i łazience dobrym wyborem będą płytki podłogowe, które są odporne na wilgoć, łatwe do mycia i pielęgnacji. W pokojach bardzo dobrym rozwiązaniem będą panele. W sklepach można znaleźć szeroki wybór paneli, w różnych stylach, kolorach i wielkościach. Bardzo ważnym parametrem jest grubość i klasa paneli. Nie warto kupować paneli z najniższej półki, o grubości 7 mm i klasie AC3. Decydując się na takie panele, trzeba liczyć się z tym, że szybko pojawią się na ich rysy, nie będą też dobrze tłumić hałasów. Można je położyć w miejscach o bardzo małym natężeniu ruchu, np. w sypialni. Dużo lepszym rozwiązaniem będą panele o grubości 8-10 mm i klasie ścieralności AC4 lub AC5. Będą trwałe, odpornie na ścieranie i zarysowania. Im grubsze panele, tym są bardziej stabilne i odporne na uszkodzenia. Montując panele nie można zapomnieć o potrzebnej izolacji oraz dobrym podkładzie.

Czy potrzebny Ci będzie fachowiec?

Planując remont większość osób zastanawia się, czy lepiej zrobić go samemu czy skorzystać z pomocy fachowca. Nie ma na pytanie jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od umiejętności oraz doświadczenia danej osoby. Są jednak prace, które lepiej zlecić specjaliście. Na pewno nie warto wykonywać samemu prac związanych z remontem instalacji elektrycznych, gazowych i wodnych. Do tego wymagane są specjalne uprawnienia i duża wiedza techniczna. Czasami samodzielne wykonywanie remontu kończy się i tak potrzebną poprawek przez ekipę remontową. Warto na samym początku zastanowić się, które prace jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie i nie porywać się na zadania, których nigdy wcześniej nie robiliśmy.  Prace, które nie wymagają dużych umiejętności to przede wszystkim malowanie ścian, tapetowanie oraz wymiana paneli. Remont kuchni i łazienki lepiej zlecić specjalistom, ponieważ w tych pomieszczeniach zakres prac jest największy. Korzystanie z pomocy ekipy budowlanej generuje większe koszty, ale pozwala skończyć remont szybciej. Doświadczona ekipa jest w stanie wykonać generalny remont całego mieszkania w przeciągu 3-4 tygodni. Oczywiście ważny jest wybór wykonawców remontu, najlepiej zasięgnąć opinii znajomych i wybrać specjalistów godnych zaufania.

Wymiana instalacji wodnej i kanalizacyjnej – na co zwrócić uwagę

W starym budownictwie należy wymienić instalacje wodno-kanalizacyjną, która zapewne nie funkcjonuje już prawidłowo. Najważniejszą czynnością, jaką należy zrobić, jest zaplanowanie lokalizacji urządzeń sanitarnych. Dzięki temu będzie wiadomo, gdzie należy rozmieścić obieg ziemnej i cieplej wody oraz podejścia kanalizacyjne. Należy zaplanować piony kanalizacyjne, wymienić istniejące żeliwne rury kanalizacyjne na nowe, wykonane z PVC.  Trzeba zwrócić uwagę na szerokość rur, dobrze jest unikać wszelkich załamań oraz nie leczyć z sobą elementów stalowych i miedzianych, ponieważ będzie to skutkować szybką korozją. Rury można zabudowywać dopiero w momencie upewnia się, ze wszystko działa prawidłowo. Ważne, zarówno instalacja wodna, jak i kanalizacyjna była poprowadzona jak najkrótszą drogą. Wymiana instalacji jest bardzo ważna, wymaga dużej wiedzy, powinna być przeprowadzona przez fachowca z dużą wiedzą, który doradzi najbardziej korzystne rozwiązania. Czasami warto również wymienić lub przerobić instalacje eklektyczną na nową,  ponieważ coraz więcej urządzeń działających na prąd wymaga instalacji trójfazowej zamiast prądu jednofazowego.

Wymiana okien – jak kupić dobrej jakości okna

Okna w mieszkaniach z rynku wtórnego są często starego typu, bywają nieszczelne, parują, powodują duże straty energii. Planując remont, należy również pomyśleć o wymianie stolarki okiennej. Warto wybrać nowoczesne okna PCV, które nie tylko będą estetyczne, ale również zapewnią komfort termiczny. Należy sprowadzić takie parametry ja współczynnik przenikania ciepła, współczynnik przenikania światła i energii słonecznej, dźwiękoszczelność, energooszczędność. Dobrym wyborem będą okna dwu lub trzyszybowe, 5 lub 6-komorowe, które powoli stają się standardem. W mieszkaniu bardzo ważna jest prawidłowa wentylacja. Nowoczesne okna mają nawiewniki, które zapewniają prawidłowy przepływ powietrza. Brak prawidłowej wentylacji może spowodować parowanie okien oraz rozwojem szkodliwego grzyba.

Na co zwracać uwagę remontując kuchnie i łazienkę?

Kuchnia i łazienka to dwa pomieszczenia w mieszkaniu, których remont jest najbardziej pracochłonny i wymagający. Najczęściej decydując się mieszkanie z rynku wtórnego, należy wykonać całościowy remont tych pomieszczeń, łącznie z wymianą instalacji, armatury i mebli. W trakcie planowania, należy zastanowić się, czy pozostawiamy taki sam układ sprzętów i mebli, czy całkowicie go zmieniamy. Od tego będzie zależna rozmieszczenie instalacji, zarówno wodnej, jak i elektrycznej.  Trzeba pamiętać, że w kuchni i łazience ważna jest funkcjonalność, warto w tym przypadku skorzystać z pomocy projektanta.

Na co zwracać uwagę remontując salon?

Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce w całym domu. Należy zadbać, aby było ładne, nowoczesne i funkcjonale. Po wymianie okien należy zająć się ścianami, które należy wyrównać, wygładzić, a następnie pomalować na wybrany kolor. W salonie można również zdecydować się na tapety, beton lub farbę strukturalną. Ważna jest wymiana podłogi. Nie można zapomnieć o prawidłowym rozmieszczeniu gniazdek, które będą potrzebne do podłączenia oświetlenia oraz sprzętu RTV. Najprzyjemniejszym elementem remontu salonu jest wybór mebli i dodatków, które będą decydować o charakterze pomieszczenia. Remont mieszkania z rynku wtórego jest długotrwały i pracochłonny, ale dobrze wykonany pomoże nam cieszyć się ładnym, funkcjonalnym mieszkaniem przez długi lata.  Warto tylko dokładnie przemyśleć zakres prac i prawidłowo zaprojektować wymarzone wnętrze.

Pożyczka na generalny remont mieszkania

Generalny remont mieszkania z rynku wtórnego to nie lada wyzwanie dla każdego. Podczas jego realizacji, może „wyjść” wiele niespodziewanych kwestii, które będą wymagać dodatkowego budżetu. Jeśli pilnie potrzebujesz ekstra gotówki, koniecznie wejdź na stronę Monedo Now, na której szybko i bezpiecznie zaaplikujesz o pożyczkę.