Gdzie odpocząć zimą w Polsce?

Z każdym rokiem przybywa nowych miejsc, w których można spędzić zimowy urlop. I nie chodzi tylko o szusowanie na nartach. Oferta wypoczynku jest tak bogata, że każdy, niezależnie od kondycji fizycznej i stopnia aktywności, znajdzie coś dla siebie.

Zakopane

Nie bez kozery Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski. Co roku w sezonie miasto przechodzi prawdziwe turystyczne oblężenie. Dobrze przygotowana infrastruktura narciarska, możliwość bezproblemowego przemieszczania się busami, liczne atrakcje dla dorosłych i dzieci sprawiają, że popularność Zakopanego rośnie z roku na rok.

Miłośnicy szusowania mają do dyspozycji w Zakopanem liczne kompleksy narciarskie, wśród których najpopularniejsze to Nosal, Polana Szymoszkowa i Harenda. Poszaleć mogą tutaj wszyscy – niezależnie od wieku i stopnia umiejętności, ponieważ wydzielone są zarówno te trudniejsze trasy, jak i szkółki dla początkujących. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt, wykupić lekcję z instruktorem, a także zjeść ciepły posiłek. Ceny karnetów całodniowych w sezonie wynoszą od 75 zł do 100 zł.

Ci, którzy wolą spokojniej spędzać czas, mogą wjechać kolejką na Gubałówkę, pełną regionalnych przysmaków: owczych i kozich serów, a także tradycyjnych podhalańskich wyrobów, jak ciepłe swetry, kożuchy czy kolorowe chusty. Warto również udać się do pobliskich Kuźnic i stamtąd wjechać na Kasprowy Wierch, żeby w spokoju podziwiać niepowtarzalną, górską panoramę. Oczywiście zarówno na Gubałówce, jak i na Kasprowym Wierchu, można jeździć na nartach i snowboardzie.

W Zakopanem dobrze jest także przespacerować się ulicą Kościeliską, z doskonale zachowaną regionalną architekturą oraz zajrzeć do Muzeum Tatrzańskiego czy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Ceny za pobyt w Zakopanem kształtują się różnie: od ok. 40 zł za nocleg w kwaterach prywatnych, do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych za dobę w hotelach.

Krynica-Zdrój

Dużą popularnością w zimie cieszy się także Krynica-Zdrój, a w niej Jaworzyna Krynicka z najdłuższą w Polsce kolejką gondolową i 7 doskonale przygotowanymi trasami narciarskimi, a także Centrum Narciarskie Azoty i Słotwiny. Z kolei kilka kilometrów dalej – w Piwnicznej, znajduje się Wierchomla i stacja Dwie Doliny, położona w dwóch różnych miejscowościach po obu stronach góry – Wierchomli i Szczawniku. To gwarantuje narciarzom nie tylko moc śnieżnych atrakcji, ale także niezapomniane widoki na cały region. Oprócz tego w paśmie Jaworzyny Krynickiej znajdują się trasy narciarstwa biegowego i ski-tour – zarówno łatwe dla początkujących, jak i dłuższe i bardziej wymagające.

Po szaleństwach na stoku, można skierować swoje kroki do Muzeum Nikofora, w którym zgromadzono 77 prac artysty, czy odwiedzić największe w Polsce Muzeum Zabawek. Warte zobaczenia są także cerkwie, wpisujące się w szlak architektury drewnianej. Oczywiście wizyta w Krynicy nie może obejść się bez skosztowania leczniczych wód w miejscowych sanatoriach.

Cena całodniowego karnetu na stoki narciarskie to ok. 80 zł, a noclegu – od 30 zł w prywatnych kwaterach i od ok. kilkudziesięciu w hotelach.

Mazury

Ci, którym Mazury kojarzą się wyłącznie z letnim odpoczynkiem, powinni je odwiedzić właśnie zimą. To doskonały moment do obcowania z dziką przyrodą i np. obserwowania żubrów w Wolisku w Puszczy Boreckiej czy wilków w Republice Ściborskiej. Podróżując psim zaprzęgiem można zwiedzić muzeum indiańskie i eskimoskie. Wszystko w ciszy, z dala od zgiełku.

Fani adrenaliny będą mogli spróbować żeglarstwa lodowego, icekatingu czy nurkowania pod grubą warstwą lodu. Z kolei amatorzy narciarstwa i snowboardu, znajdą dla siebie miejsce na stacji Okrągłe nieopodal Giżycka, która oferuje trzy stoki.

Cena za nocleg na Mazurach to ok. 30 zł za osobę w kwaterach prywatnych, do kilkudziesięciu w hotelach.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Zimą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zamiera letni gwar, a ona sama staje się spokojna, zachęcając turystów do niespiesznego eksplorowania. To dobry czas na to, żeby zwiedzić najpopularniejsze zamki i zrobić fotografie bez tłumu turystów w tle. Oprócz kontemplowania kultury i natury, można też poszaleć na stokach – na Jurze działa 6 wyciągów, a ceny karnetów mogą być nawet o 30-40% niższe od tych w popularnych kurortach. Można tu skorzystać także z tras narciarstwa biegowego.

 Noclegi w mniejszych miejscowościach np. w pobliżu wyciągów, to koszt ok. 25 zł za dobę w kwaterach prywatnych. Za ok. 120 zł można nocować w hotelu.

Przy wyborze miejsca na zimowy urlop, dobrze jest kierować się indywidualnymi preferencjami i wybrać taki kierunek, który zaspokoi wszystkie oczekiwania. Jednocześnie warto pamiętać, że z roku na rok oferta wypoczynkowa jest coraz bogatsza i może się okazać, że ulubione miejsce letnich wakacji stanie się doskonałym pomysłem także na zimowy wypoczynek.