Dotacja na fotowoltaikę „Mój Prąd” jak złożyć wniosek i skorzystać?

Posiadasz dom jednorodzinny – mieszkasz w nim lub prowadzisz firmę? Już dziś możesz skorzystać z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) „Mój Prąd„. W jego ramach otrzymasz od rządu dotację w wysokości do 5 tys. zł.  na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Jak poprawnie złożyć wniosek o dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej, kto może z niej skorzystać i jakie są najpopularniejsze błędy wnioskodawców, których nie należy powtarzać? Piszemy o tym w poniższym artykule.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna –  co to jest?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że specjalistyczna nomenklatura nie cieszy się sympatią większości osób, dlatego pozwól, że pokrótce wyjaśnimy ten termin, by żadne wątpliwości nie zaprzątały później Twojej głowy. Mikroinstalacja fotowoltaiczna, to nic innego jak przydomowe źródło energii elektrycznej pochodzenia odnawialnego, które pokrywa potrzeby własne każdego gospodarstwa domowego. Jej doskonałym przykładem są chociażby cieszące się coraz większą popularnością tzw. elektrownie słoneczne nieprzekraczające 50kW łącznej zainstalowanej mocy przyłączonej do sieci.

Kto może skorzystać z dotacji na fotowoltaikę w ramach programu „Mój Prąd„?

Potencjał paneli słonecznych i ich korzystny wpływ na poprawę środowiska dostrzegł także NFOŚiGW, które oferuje dofinansowanie do instalacji PV o mocy 2-10 kW. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie www.gov.pl  „Dofinansowanie w formie dotacji obejmuje do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie„, jeśli więc jesteś właścicielem kilku segmentów jednorodzinnych możesz wnioskować o dotację dla każdego z nich.

Dotację z programu „Mój prąd” możesz łączyć z ulgą termomodernizacyjną

Co więcej, dotację w ramach tego programu możesz łączyć z tzw. ulgą termomodernizacyjną, a więc odliczeniem od dochodów wydatków na termomodernizację budynków jednorodzinnych tj. zakupu materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia. Warto przypomnieć, iż ulga termomodernizacyjna przysługuje wyłącznie właścicielom/współwłaścicielom budynków wolno stojących, budynków w zabudowie bliźniaczej, grupowej bądź szeregowej.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wniosek o dotację na fotowoltaikę możesz złożyć na 3 sposoby

  • online za pomocą dostępnego na stronie gov.pl formularza,
  • w formie papierowej – osobiście lub przez Pocztę Polską

Złóż wniosek online, dzięki profilowi e-PUAP albo e-dowodowi

Jeśli idziesz z duchem czasu i zależy Ci na szybkim załatwieniu sprawy bez stania w kilometrowych kolejkach – wybierz tą opcję! Jednak zanim rozpoczniesz cały proces, upewnij się, że posiadasz profil zaufany bądź e-dowód, gdyż bez tego się nie obędzie.

Jak złożyć wniosek online?

Składanie wniosków online odbywa się poprzez stronę www.gov.pl. Link do formularza znajdziesz w zakładce „Dla Obywatela”, po wybraniu modułu „Praca i biznes” i „Zasiłki i pomoc finansowa”.

Wniosek w formie papierowej

Tak jak większość urzędowych dokumentów MUSI być on wypełniony czarnym bądź niebieskim długopisem i drukowanymi literami. Jak podkreśla NFOŚiGW, nie zastosowanie się do tych wytycznych wiąże się z odrzuceniem wniosku, dlatego jeśli zdecydujesz się na tą formę wnioskowania o dotację, musisz zwrócić uwagę na nawet tak wydawałoby się nieistotne detale.

Wniosek o dotację na fotowoltaikę w formie papierowej możesz złożyć osobiście w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, bądź wysyłając wszystkie niezbędne dokumenty pocztą lub kurierem na adres NFOŚiGW.

 

Uwaga te błędy mogą zaważyć o odrzuceniu Twojego wniosku!

Do najczęściej popełnianych błędów wnioskodawców, które skutkują odrzuceniem ubiegania się o dotację należy:

  • Nieprawidłowa data dokonania płatności – płatność za inwestycję nie może być dokonana przed ogłoszeniem programu tj. 23 lipca 2019 r.;
  • Brak potwierdzenia przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci;
  • Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych wnioskującego – o ten punkt muszą zadbać zwłaszcza osoby składające wniosek w formie papierowej;
  • Nieprawidłowa data zakończenia inwestycji – nie może być ona zakończona przed 23 lipca 2019 r.

Szybka pożyczka na instalację fotowoltaiczną

Coraz  więcej osób decyduje się na przejście na zieloną energię (OZE) i na montaż instalacji fotowoltaicznej. Producenci paneli fotowoltaicznych zapewniają, że takie rozwiązanie nie tylko jest przyjazne dla środowiska, ale także pozwala na szybką oszczędność na rachunkach za tradycyjny prąd. Instalacja fotowoltaiczna wymaga jednorazowej inwestycji – 15 tys. – 25 tys. złotych w zależności od powierzchni Twojego domu i zapotrzebowania na energię. Aby zainstalować fotowoltaikę, możesz potrzebować dodatkowej gotówki. Szybkim i bezpiecznym sposobem jest pożyczka w Monedo Now – do 20 000 zł.