Dach po zimie. Jak naprawić i jak zadbać o właściwą konserwację!

Zadaniem dachu jest ochrona konstrukcji domu, przed szkodliwym działaniem warunków pogodowych. Z tego względu, warto dokonywać jego regularnego przeglądu technicznego, aby szybko zaradzić ewentualnym usterkom powierzchni. Naprawa dachu jest czasem konieczna tuż po zimie, kiedy zauważamy uszkodzenia pokrycia. Koszt naprawy jest czasem spory, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wynajęcie profesjonalnej firmy.

Najczęstsze uszkodzenia dachu

 • Fałdowanie – pojawia się, gdy na powierzchnię pokrycia oddziałują bardzo wysokie temperatury, a papa pod własnym ciężarem zaczyna w charakterystyczny sposób „spływać”
 • Pęcherze – częste uszkodzenia stropodachów pokrytych papami asfaltowymi, wynikają z przenikania kondensującej się pary wodnej z wewnątrz, powstają również, gdy pokrycie zostały niedokładnie wykonane w niesprzyjających warunkach pogodowych
 • Odsłonięcia osnowy oraz rysy – wynikają z procesu starzenia się pokrycia i są naturalnym zjawiskiem
 • Pęknięcia – spowodowane przez złą termoizolację albo nieodpowiednio rozmieszczone szczeliny dylatacyjne. Przez pęknięcia pojawiają się spore problemy z hydroizolacyjnością
 • odspojenie- zwłaszcza w pokryciach z papy asfaltowej, są wynikiem niezbyt dokładnego przyklejenia papy na brzegach, podczas podmuchów wiatru jest ona wówczas odrywania
 • Rozszczelnienie połączeń – pojawia się w miejscu zakładek i jest spowodowane ich złym wykonaniem
 • Pozostałe uszkodzenia mechaniczne – wynikająca na przykład z niewłaściwego wykonania wykończeń detali

Narzędzia do naprawy i konserwacji dachu

 1. Wiertarka z funkcją wkrętarki

Świetne urządzenie, dzięki któremu poradzisz sobie nawet w trudno dostępnych miejscach. Wybierając odpowiedni model, zwróć uwagę na jego wagę i możliwości zastosowania. Jeśli chcesz wiertarką naprawiać usterki dachu wówczas zakup urządzenie, które poradzi sobie ze stalą. Wysokiej jakości sprzęt powinien mieć zabezpieczenie przed przeładowaniem baterii oraz przegrzaniem.

 1. Zgrzewarka

Sprzęt niezwykle pomocny, podczas prac przy kładzeniu papy na dachu. W tym przypadku, sprawdź przede wszystkim moc urządzenia, gdyż będzie ona wpływała na wydajność pracy. Ważną funkcją jest regulacja wysokości temperatury. Pamiętaj również, że z lżejszym sprzętem pracuje się bardziej komfortowo.

 1. Nożyce do blachy

Najważniejszymi cechami nożyc do blachy jest ich rozmiar i ergonomia. Powinny być przede wszystkim właściwie wyprofilowane, aby idealnie leżały w dłoni. Kupując nożyce, wybierz model, którego rączka wykonana jest z antypoślizgowego materiału.

 1. Zszywacz akumulatorowy

Elektronarzędzie służące do wbijania zszywek oraz sztyftów. Dzięki akumulatorowi urządzenie jest niezwykle wygodne w pracy na wysokości, pomocne okienko podglądu, umożliwia kontrolowanie stanu zszywek.

 1. Szlifierka kątowa

Dzięki niej przygotujesz dach pod dalszą obróbkę. Urządzenie to tnie i szlifuje, jest niezwykle funkcjonalne. Nie trzeba dokupować do niego dodatkowy osprzęt. Postaw na lekki model z niewielkimi wibracjami, przez co nawet długa praca stanie się wygodna.

Środki czyszczące i konserwujące do dachu

W celu konserwacji dachu po zimie, warto postawić na profesjonalny środek do czyszczenia dachów. Podczas jego wyboru, weź pod uwagę przede wszystkim rodzaj pokrycia dachowego oraz specyfikę samych zabrudzeń. Taki skoncentrowany preparat przeznaczony jest do usuwania z powierzchni wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak: kurz, osad z komina, a także glony, porosty i grzyby. Po wyczyszczeniu dachu zabezpiecza powierzchnię przez długi czas, uniemożliwiając powstawaniu wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Warto stosować go profilaktycznie, aby zwiększyć odporność biologiczną powierzchni. Środek czyszczący i konserwujący dach wykazuje działanie grzybobójcze, działa również zmiękczająco na widoczne zabrudzenia. W niektórych przypadkach taki preparat należy nanieść na dach i zostawić na określony przez producenta czas, po czym spłukać przy użyciu karchera. Wysokiej jakości preparat o dobrym składzie, usunie nawet najsilniejsze zabrudzenia i dodatkowo zakonserwuje dach.

Koszty naprawy dachu

Jeśli chcesz obliczyć, ile będzie kosztował remont dachu, musisz wziąć pod uwagę parę ważnych czynników. Na końcowy cennik remontu wpłynie kształt połaci. Wymiana dachu wielospadowego jest o wiele droższa, aniżeli wymiana pokrycia na prostym dachu. Inną kwestią wpływającą na cenę jest wybór materiały na pokrycie dachowe. Na rynku znajdziesz wiele materiałów o różnej jakości i odmiennych parametrach technicznych. Musisz oszacować również rozmiar dachu. Cenę podwyższą również okna dachowe czy obecność lukarn.

Koszty wynajmu fachowca do naprawy dachu

Generalny remont dachu oznacza usunięcia starych konstrukcji, fachowiec za demontaż policzy sobie sporą sumę. Najtańszy jest demontaż zwykłej dachówki. Cena takie usługi oscyluje w granicy od 4 do 6zł /m2. Usunięcie papy kosztuje od 8 do 12zł/m2, a dachu z eternitu od 14 do 20 zł/m2. Do tego należy doliczyć wywóz i utylizację. Pamiętaj o tym, że koszty robocizny zależą w dużej mierze od danego miasta. Położenie dachówek cementowych to koszt od 23 do 50 zł/m2, natomiast dachówek ceramicznych kosztuje od 20 do 90 zł za m2. Za obróbkę komina fachowiec może policzyć sobie od 7 do 20zł/m2, a za montaż obróbek blacharskich od 7 do 20 zł/m2. Montaż rynien może kosztować od 9 do 26 złotych/m2. Koszt wynajęcia profesjonalne firmy do naprawy dachu jest o wiele wyższy w dużych miastach takich jak: Warszawa czy Kraków. Porównaj wcześniej oferty paru firm, aby wybrać fachowca z dużym doświadczeniem, a przy tym z atrakcyjnymi cenami swoich usług.

Pożyczka na naprawę lub konserwację dachu

Jeśli wynajmujesz fachowca do naprawy lub konserwacji dachu, musisz liczyć z koniecznością poniesienia większych kosztów. Dobrym pomysłem na zwiększenie swojego budżetu jest szybka pożyczka w Monedo Now. To Ty decydujesz jaką kwotę pożyczasz, a także na jak długo. Więcej szczegółów na stronie Monedo Now