Czy warto inwestować w sztukę?

Dla dużej części społeczeństwa sztuka wydaje się nieosiągalną formą inwestowania kapitału – zarezerwowaną tylko i wyłącznie dla najbogatszych osób. Okazuje się, że tak nie jest. Inwestowanie w sztukę można zacząć, dysponując zaledwie 5 – 15 tysiącami złotych. O tym, jakie są zalety i wady tego sposobu i inwestowania, a także czy warto inwestować w sztukę, piszemy w artykule.

Zalety inwestowania w sztukę

Inwestowanie w sztukę to jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów na lokowanie własnych oszczędności. Dzieje się tak, ponieważ inwestując w sztukę, inwestuje się tak naprawdę w wartość, którą dzieła sztuki reprezentują w oczach społeczeństwa. Właśnie ta wartość uodparnia dzieła sztuki na negatywne skutki inflacji, co z kolei powoduje, że inwestujących w sztukę, podobnie jak inwestujących w złoto, jest więcej w czasach, gdy sytuacja gospodarcza jest niepewna. Kolejnym argumentem przemawiającym za inwestycjami w sztukę jest to, że są one korzystne pod względem podatkowym, ponieważ nie ma obowiązku opłaty podatku od zysku kapitałowego, gdy sprzedaż dzieła sztuki odbyła się po upływie 6 miesięcy od daty jego nabycia. Ponadto, nie tylko sprzedaż dzieł sztuki przynosi zyski, można zarabiać także na ich wypożyczaniu.

Wady inwestowania w sztukę

Podstawowa wada inwestowania w sztukę może być przez niektórych brana za jej zaletę. Wszystko zależy od tego, jak bardzo bliski dla danego inwestora jest świat dzieł sztuki. Wspomniana wada polega na tym, że aby rozpocząć inwestowanie w dzieła sztuki, trzeba posiadać szeroką wiedzę na temat historii sztuki, aktualnych trendów na rynku, a także powinno się mniej lub bardziej „obracać” w środowisku artystycznym lub w kręgach pasjonatów sztuki. Ponadto, należy być dobrze zorientowanym w sposobie działania domów aukcyjnych. Drugim mankamentem dotyczącym inwestowania w dzieła sztuki jest to, że na ogół nie przynosi ono inwestorowi natychmiastowych zysków. Dzieła sztuki powinniśmy traktować jak długoterminową lokatę, która w pewnym momencie może nam przynieść duży zwrot z inwestycji.

W co warto inwestować mając niewielki kapitał?

Pojęcie rynku sztuki jest niezwykle szerokie i mieści w sobie wiele zagadnień i specjalizacji. Stawiając pierwsze kroki w inwestowaniu w dzieła sztuki możesz mieć trudność w zdecydowaniu, w co inwestować – malarstwo, rzeźba, plakat itp. Nawet jeśli już wybierzesz, którąś z dziedzin sztuki, np. malarstwo, możesz nie wiedzieć, które nurty lub epoki w sztuce są najbardziej opłacalne pod względem inwestowania – w szczególności, gdy Twój kapitał początkowy jest niewielki.

Inwestowanie w malarstwo współczesne

Malarstwo współczesne stanowi dla inwestorów jedną z dziedzin młodej sztuki tworzonej przez najmłodsze pokolenie artystów. Transakcje dotyczące tego obszaru stanowią ponad połowę obrotów na polskim rynku dzieł sztuki. Skąd tak duża popularność dzieł młodej sztuki wśród inwestorów? Z pewnością stąd, że są one przedmiotem dużego zainteresowania ze strony największych domów aukcyjnych na świecie, a ich cena na ogół wcale nie jest wysoka. Cena wywoławcza obrazu debiutanta w Sopockim Domu Aukcyjnym równa jest ok. 500 zł. Inwestowanie w młodą sztukę jest więc inwestowaniem w potencjał początkującego artysty. Twórca, w którego obraz inwestujesz może z dnia na dzień stać się znany, co przełoży się na natychmiastowy wzrost wartości posiadanego przez Ciebie dzieła. Oczywiście, żeby trafić na taką inwestycję nie wystarczy tylko szczęście. Inwestując w młodą sztukę nie możesz liczyć na to, że pojedynczy zakup uczyni Cię w przyszłości milionerem. Należy zainwestować w kilka lub kilkanaście dzieł, z których jeden lub dwa być może przyniosą w przyszłości spektakularny zysk. Generalnie jednak, inwestowanie w dzieła młodej sztuki jest opłacalne. Łatwo to sobie uświadomić, obserwując m.in. rosnący popyt na rynku malarstwa współczesnego.

Domy aukcyjne w Polsce

Inwestorzy o ograniczonym kapitale startowym powinni unikać kupowania dzieł z niepewnego źródła. Targi staroci i jarmarki, a nawet aukcje internetowe nie są odpowiednimi miejscami przeznaczonymi dla profesjonalnych inwestorów. Dzieła sztuki najbezpieczniej kupować i sprzedawać w domach aukcyjnych. W Polsce, domy aukcyjne nie są jeszcze tak popularne, jak te funkcjonujące za granicą, jednak ich obroty z roku na rok rosną. W aukcjach domów aukcyjnych można wziąć udział osobiście, telefonicznie, a także poprzez złożenie zlecenia stałego. Na początku aukcji, licytujący wypełniają karty licytacyjne. Na ich podstawie przyznawane są numery aukcyjne. Kupujący – w trakcie aukcji, a także po jej zakończeniu – jest anonimowy, a w jego dane ma wgląd tylko dom aukcyjny. Licytując przez telefon, będziesz informowany o przebiegu aukcji dotyczących interesujących Cię pozycji. Składając zlecenie stałe, podajesz graniczne kwoty, do których chcesz licytować wybrane pozycje. Zakończenie licytacji obiektu następuje w momencie uderzenia młotkiem przez aukcjonera i stanowi zawarcie umowy kupna. Do kwoty wylicytowanej dom aukcyjny dolicza opłatę aukcyjną w wysokości 18%. Kwota wylicytowana wraz z opłatą aukcyjną zawiera podatek od towarów i usług VAT.

Dom aukcyjny w Sopocie

To najpopularniejszy, a zarazem największy dom aukcyjny w Polsce działający od 1990. Za pośrednictwem Sopockiego Domu Aukcyjnego można sprzedać, a także kupić obiekty z zakresu: malarstwa, biżuterii, filatelistyki, numizmatyki oraz wielu innych. W Domu aukcyjnym w Sopocie organizowanych jest około 30 aukcji rocznie. Dom aukcyjny w Sopocie mieści się przy ul. Bohaterów Monte Cassino 43 w Sopocie.

Domy aukcyjne w Krakowie

W Krakowie działa Polski Dom Aukcyjny. Oprócz organizacji aukcji na zlecenie, Polski Dom Aukcyjny oferuje swoim Klientom usługi doradcze w zakresie handlu dziełami sztuki. Dom aukcyjny w Krakowie mieści się przy ul. Stefana Batorego 2 w Krakowie.

Dom aukcyjny w Warszawie

Domem aukcyjnym w Warszawie o znakomitej renomie jest DESA Unicum. Jest jednym z najstarszych domów aukcyjnych w Polsce. W 2016 roku Desa Unicum osiągnęła wielki sukces w postaci obrotu o wartości 70 mln złotych, licytując blisko 4 000 obiektów podczas 57 aukcji. To m.in. w DESA Unicum padła rekordowa kwota – 2 015 500 zł za dzieło sztuki współczesnej. Podczas tej aukcji sprzedany został obraz Romana Opałki.

Pożyczka na inwestycje w dzieła sztuki

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w sztukę, ale nie posiadasz dość dużego kapitału finansowego, zacznij ją od złożenia wniosku online o pożyczkę w Monedo Now. Jest to szybkie i bezpieczne rozwiązanie na brak gotówki. Dlaczego jest tak bezpieczne? Przede wszystkim dlatego, iż to Ty ustalasz, kiedy spłacisz całą pożyczoną kwotę. Jeśli pożyczasz do 10 000 zł, spłatę pożyczki rozłożysz nawet na 25 rat.

Czy widziałeś już nasz tekst o: