Czarny Piątek: gdzie kupować najtaniej?

Czarny Piątek od kilku lat na dobre zadomowił się na polskim gruncie. To długo wyczekiwane przez większość z nas coroczne święto tańszych zakupów w tym roku odbędzie się 25 listopada. Podpowiadamy, gdzie szukać najlepszych okazji cenowych w Czarny Piątek.

Czarny Piątek – o co chodzi?

Black Friday, bo tak w oryginale nazywa się Czarny Piątek, to święto, które zapoczątkowane zostało w 1932 roku w Stanach Zjednoczonych. Wypada w pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia, który jest czwartym piątkiem listopada. Nazwa pochodzi od koloru atramentu, którym księgowi zaznaczali zysk w zestawieniach firm. W USA zauważono, że ten najwyższy jest właśnie w dzień określany dziś, jako Black Friday. Każdego roku ponad 100 milionów Amerykanów pozwala zarobić sklepom nawet ponad 50 miliardów dolarów. Nic więc dziwnego, że polscy sprzedawcy postanowili przed laty przenieść model Czarnego Piątku na nasz rodzimy rynek i czerpać podobne zyski.

Piątkowe szaleństwo zakupowe nie tylko w USA

Czarny Piątek znany jest nie tylko u źródła, a więc w Stanach Zjednoczonych, ale również w Polsce i innych krajach na całym świecie. Tego dnia rabaty potrafią sięgać nawet do 90%! Nic więc dziwnego, że większość entuzjastów Czarnego Piątku właśnie wtedy dokonuje zakupów – chociażby z myślą o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Dzięki temu są w stanie znacznie zredukować coroczny budżet, jaki przeznaczają na prezenty dla rodziny i przyjaciół.

zakupy w Czarny Piątek

Gdzie szukać inspiracji na zakupy w Czarny Piątek?

Tak naprawdę okazje cenowe oferowane przez różne marki są wielką niewiadomą aż do samego Czarnego Piątku. Warto jednak przygotować się wcześniej i znaleźć miejsca, w których tego dnia będą czekały nas wymarzone rabaty. Okazji w Czarny Piątek należy spodziewać się zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Każdorazowo możemy jednak zapoznać się z ofertami na witrynach – internetowych i sklepowych – ulubionych marek oraz w aplikacjach i na stronach www agregujących promocje. Oto kilka najciekawszych miejsc, w których dowiemy się o najlepszych ofertach na Black Friday:

  • Black Friday Polska 2016 – prowadzony od lat profil na Facebooku przygotowuje fanów Czarnego Piątku i wraz z nimi odlicza dni do zakupowego szaleństwa. W dzień Black Friday publikowana jest na nim lista sklepów, które w danym roku ogłosiły swoje promocje z tego okazji.
  • Qpony – witryna agregująca promocje z całego kraju, co roku podsuwa swoim użytkownikom folder z najlepszymi okazjami na Black Friday. Jeśli nie lubimy szukać rabatów przed komputerem, możemy zawsze skorzystać z aplikacji mobilnej i wszystkie zniżki na Czarny Piątek mieć we własnej kieszeni.
  • „Taaaki piątek!” – akcja, co roku organizowana przez sieć hipermarketów Auchan. Ceny setek produktów w Black Friday spadają aż o połowę. Warto śledzić gazetki reklamowe marketu, na przykład ustawiając sobie powiadomienia dla tej marki w aplikacji Blix, agregującej gazetki.
  • Strony internetowe ulubionych marek – skoro śledzimy je cyklicznie, warto zajrzeć na nie również w Czarny Piątek. Większość sklepów przygotowuje bowiem promocje dla swoich klientów z okazji Black Friday. Dobrze jest się też zapisać do newsletterów ulubionych marek. Wtedy już na pewno okazje cenowe tego dnia nie umkną naszej uwadze.

Jakich promocji możemy spodziewać się w Czarny Piątek?

W zeszłym roku największe rabaty z okazji Black Friday pojawiły się w branży odzieżowej i elektronicznej. W 2016 będzie zapewne podobnie. Dlatego Czarny Piątek jest nie tylko momentem do zrobienia bożonarodzeniowych prezentów, ale również do odświeżenia swojej garderoby i wymiany sprzętu elektronicznego na nowszy, bez wydawania fortuny. W zeszłym roku najlepsze promocje przygotowały takie marki modowej, jak Reserved, Cropp, Cubus czy Hego’s. Wśród marek oferujących elektronikę, był to przede wszystkim X-kom oraz Redcoon. Wszystko wskazuje na to, że i w zbliżający się Czarny Piątek możemy spodziewać się super rabatów od wspomnianych marek. Z roku na rok ilość firm oferujących specjalne rabaty w związku z Black Friday rośnie, dlatego warto dobrze przygotować się do tego zakupowego święta i z wyprzedzeniem wylistować sobie miejsca, do których warto zajrzeć tego dnia.