Wiosenne prace na działce. Poradnik działkowca od A do Z

Wiosna trwa w najlepsze, jednak ze względu na dominującą jeszcze do niedawna pogodę – temperatury niewiele powyżej zera, wiatr, deszcz – prawdopodobnie sezon działkowy masz jeszcze przed sobą. Podczas Twojej pierwszej wizyty na działce, warto abyś sprawdził stan narzędzi ogrodniczych i sprzętu ogrodniczego, a także przygotował odpowiednio glebę.

gPrzygotowanie narzędzi ogrodowych i sprzętu ogrodniczego do sezonu

Być może sprawna jeszcze rok temu kosiarka, w tym roku będzie potrzebować małego serwisu. Być może zraszacz, który poprzedniej wiosny „chodził” bez przeszkód, w tym roku nie działa tak dobrze. Co do kosiarek – przede wszystkim nie zapomnij o ponownym naostrzeniu jej powierzchni tnących przed sezonem. W kontekście kosiarki ważne jest także solidne zakonserwowanie podwozia, poprzez oczyszczenie go z zaschniętej trawy i błota, a także zabezpieczenia przed korozją np. smarem. Oprócz większych sprzętów ogrodniczych, na działce znajdują się także te małe narzędzia, które pomagają Ci w codziennej opiece uprawianych roślin – grabie, motyka, łopata itp.  Podstawową rzeczą, o której musisz zadbać w kontekście narzędzi ogrodowych jest ich umycie, wysuszenie, a następnie zabezpieczenie przed korozją. Jest to istotne, szczególnie wtedy, gdy nie zadbaliśmy oto przed zimą. Należy zabrać się do tego w odpowiedniej kolejności. Po pierwsze, należy oczyścić narzędzia z pozostałości po resztkach roślin, także jeśli znajduje się na nich zaschnięty sok. Zadani w miarę łatwe, w porównaniu do tego, które czeka nas potem. Oj tak – rdza potrafi być nieznośna, a jej sczyszczane jeszcze bardziej. Zastosuj do tego małe kawałeczki papieru ściernego. Polerowanie metalu pomaga przede wszystkim zachować odporność narzędzia na jego dalsze rdzewienie.  Zaraz po skończonym polerowaniu, nasmarujmy ruchome miejsca narzędzi, aby zmniejszyć wzajemne tarcia poszczególnych elementów. Spowolnimy w ten sposób proces zużywania się narzędzi.

Dostarcz ziemi nawozu na terenie całej działki

Najlepiej sprawdzi się kompost oraz różnego rodzaju nawozy. Drzewka młode jedno lub dwuroczne najlepiej tolerują azot. Starsze drzewa nawozimy nawozami azotanowymi, fosforanowymi i potasowymi. Pamiętaj by nawóz przemieszać delikatnie z ziemią. Ale w pierwszej kolejności powinniśmy dostarczyć składników pokarmowych roślinom cebulowym. Nawozimy je saletrą amonową, sypiąc około 10-15 g na metr kwadratowy.

Pamiętajmy, żeby po tym zabiegu obficie podlać grządki. Później, po mniej więcej trzech tygodniach, podobną dawkę, tym razem nawozu wieloskładnikowego, mieszamy z ziemią i dostarczamy roślinom. W marcu nawozimy również rabatę bylinową a także trawnik. Nawóz wieloskładnikowy dostarczamy też krzewom ozdobnym.

Jaka kosiarka do trawy?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model kosiarki, najpierw musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze, jakiej wielkości jest trawnik, który będziesz kosić. Jeśli trawnik nie jest duży – taki do 100m2, a Ty nie masz problemu ze sprawnością fizyczną, to wybierz kosiarkę ręczną bębnową. Dla trawników powyżej 100 m2, przeznaczona jest bardziej kosiarka elektryczna, dzięki której nie zmęczysz się tak mocno. Trawniki powyżej 300m2 również można kosić kosiarką elektryczną, jednak najczęściej z powodu braku na działkach aż tylu źródeł zasilania, działkowcy wybierają kosiarki spalinowe lub kosiarki na akumulator. Drugim pytaniem powinno być te o czas, który możesz przeznaczyć na koszenie.  Trawa najszybciej znika pod ostrzami kosiarek unoszonych na poduszkach powietrznych, jednak to nie to decyduje o szybkości koszenia. Czynnik, który jest kluczowy to szerokość robocza. Kosiarka o powierzchni roboczej 30-40 cm skosi w ciągu półgodziny 800 m2. Przy wyborze kosiarki liczy się także to, czy trawnik, który będziemy kosić kosiarką jest równy, czy posiada fałdy na powierzchni. Co więcej, czy nad trawą znajdują się drzewa zrzucające dużą ilość liści, szyszek lub np. kasztanów. Jeśli trawnik jest równy i wolny od elementów, które mogą być przeszkodą dla kosiarek, wystarczy, że użyjesz kosiarki bębnowej. Jeśli trawa posiana została na nieregularnej przestrzeni, lepiej kupić kosiarkę rotacyjną lub poduszkową.

Oto ceny poszczególnych rodzajów kosiarek ogrodowych:

 • Kosiarka bębnowa – ok. 300 zł
 • Kosiarka rotacyjna – ok. 500 zł
 • Kosiarka elektryczna – ok. 500 zł
 • Kosiarka poduszkowa – ok. 500 zł
 • Kosiarka spalinowa – ok. 2 000 zł
 • Kosiarka akumulatorowa – ok. 2 000 zł

Jaka piła na działkę? Elektryczna czy spalinowa?

Piła łańcuchowa, a inaczej pilarka, przyda Ci się na działce za każdym razem, gdy będziesz musiał w jakiś sposób obrobić drewno – czy to na opał, czy podczas prac remontowych drewnianych elementów domku. Piła łańcuchowa będzie niezbędna także przy wycinaniu starego drzewa, czy przycinaniu gałęzi.

Pilarka spalinowa

Pilarka spalinowa to najmocniejszy spośród dostępnych rodzaj pił, ze względu na dużą moc, którą dysponuje. Pilarki na paliwo zbudowane są najczęściej z dwusuwowego silnika. Ich dużą zaletą jest także duża mobilność, ponieważ do jej działania nie potrzebna jest energia elektryczna, której często brak na działkach. Jedyną wadą pilarki spalinowej jest jej ciężar. Przyczyną dużej wagi sprzętu spalinowego są pojemniki na benzynę i olej, które napełnione ważą sporo. Kolejną wadą – głównie dla oszczędnych – mogą być koszty eksploatacji piły związane z potrzebą regularnego kupowania benzyny i oleju. Pilarka spalinowa ok. 500 zł.

Pilarka elektryczna

Pilarki elektryczne są przede wszystkim bardziej ciche i mniej kosztowne w eksploatacji od pilarek spalinowych. Co więcej, nie wydzielają się z nich trujące opary po benzynie i oleju, właśnie dlatego można z tego sprzętu korzystać w zamkniętych pomieszczeniach. Piły łańcuchowe elektryczne nie nadają się jednak do ciężkich i bardzo wymagających prac. Ich silniki są znacznie słabsze od silników pilarek spalinowych. Pilarka elektryczna kosztuje ok. 300 zł.

Dostarcz ziemi nawóz na terenie całej działki

Najlepszym sposobem na odżywienie gleby na działce po długiej zimie jest położenie kompostu lub dobrej jakości nawozu. Trzeba pamiętać tylko, że różne rodzaje roślin mają inne potrzeby dotyczące nawożenia. Np. starsze drzewa należy nawozić mieszaninami z dodatkiem azotanu, fosforanu i potasu. Z kolei, do roślin cebulowych nadaje się najlepiej saletra amonowa.

Co sadzić w kwietniu?

 • drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami
 • drzewa i krzewy rosnące w pojemnikach
 • rośliny cebulowe i bulwiaste
 • byliny kwitnące latem i jesienią, takie jak floksy, funkie, rojniki, rozchodniki. wcześniej należy je podzielić
 • rośliny wodne, które zimowały w pomieszczeniach.

Jakie warzywa siejemy w kwietniu?

 • cebula
 • marchew
 • szpinak
 • kalarepa
 • pietruszka
 • koper
 • sałata

Pożyczka na sprzęt ogrodniczy

Własna działka to możliwość organizowania przyjęć dla znajomych na świeżym powietrzu, grilli itp. spotkań. To także fantastyczne miejsce do aktywnego odpoczywania podczas pielenia grządek lub koszenia trawy. Aby rozpocząć sezon działkowy, możesz potrzebować dodatkowych pieniędzy np. na nowe narzędzia i sprzęt ogrodniczy. Ekstra fundusze znajdziesz na https://www.monedo.pl/now/. Teraz, weźmiesz nawet do 20 000 zł pożyczki.