WIndykacja w Polsce

Portal www.interia.pl podaje, iż w dniu wczroajszym Krajowa Rada Komornicza zorganizowała Dzień Otwarty Komorników pod hasłem „Lepiej wiedzieć”. Akcja ma na celu poszerzanie informacji z zakresu egzekucji; każdy zainteresowany może w dniu dzisiejszym uzyskać informację o odzyskiwaniu należności, protokołach stanu faktycznego, egzekucji alimentów, licytacjach oraz związanych z eksmisją.

Kryzys finansowy ma bezpośrednie przełożenie się na liczbę spraw wpływających do kancelarii komorniczych. Komornicy zajmują się realizacja orzeczenia sądowego. Warto wiedzieć, iż podstawowa różnica pomiędzy komornikami a firmami windykacyjnymi jest taka, że komornik nie może odmówić pomocy, zaś działające na swój wlasny rachunek firmy windykacyjne mogą to zrobić. Poza tym, komornik może poprowadzić egzekucję przymusowo, zajmując wynagrodzenie, rachunek bankowy czy nieruchomości aby odzyskać należne kwoty. Firmy windykacyjne natomiast mogą jedynie tłumaczyć i prosić o zwrot kwoty udzielonej pożyczki.

Warto pamiętać, iż aby uniknąć problemów i ustrzec się przed długami należy przede wszystkim zachować rozsądek i właściwie ocenić własną zdolność kredytową. Drugą kwestią jest natomiast nie uciekanie od problemów, utrzymywanie kontaktu z komornikiem (unikanie metody „na strusia”). Trzeba bowiem pamiętac, iż fakt nie odbierania korespondencji od komornika czy firmy windykacyjnej może nam tylko i wyłacznie zaszkodzić.