Turyści chcą odwiedzać Polskę

Polska jest niezwykle pięknym i różnorodnym krajem, który z pewnością warto odwiedzić i w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Możemy poszczycić się , gdyż nie każde państwo ma jednocześnie dostęp do morza i gór. W każdym z regionów znajdują się świadczące o bogatej polskiej kulturze oraz burzliwej historii. Umiarkowany klimat, , słynna polska gościnność i otwartość, rewelacyjna kuchnia oraz wysoki standard sprawiają, że z roku na rok coraz więcej turystów z zagranicy odwiedza nasz kraj. W 2014 r. zanotowano rekordową liczbę ponad 16 milionów odwiedzających.

różnorodnym krajem, który z pewnością warto odwiedzić i w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Możemy poszczycić się bogactwem krajobrazu, gdyż nie każde państwo ma jednocześnie dostęp do morza i gór. W każdym z regionów znajdują się zabytki świadczące o bogatej polskiej kulturze oraz burzliwej historii. Umiarkowany klimat, przystępne ceny, słynna polska gościnność i otwartość, rewelacyjna kuchnia oraz wysoki standard usług medycznych sprawiają, że z roku na rok coraz więcej turystów z zagranicy odwiedza nasz kraj. W 2014 r. zanotowano rekordową liczbę ponad 16 milionów odwiedzających.

Polska jest piękna

Dzięki położeniu w centrum Europy, polski krajobraz charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem w poszczególnych obszarach kraju. Możemy poszczycić się rozległymi lasami i jeziorami w regionach północno-wschodnich, pasmami górskimi na południu kraju oraz równinami i dolinami w centrum. Prawie jedna trzecia kraju pokryta jest różnorodnymi lasami, a przyroda chroniona jest w 22 parkach narodowych, 72 parkach krajobrazowych i ponad 500 rezerwatach. Polska oferuje wiele atrakcji i szeroki wybór możliwych form rekreacji, począwszy od kąpieli i rejsów morskich w Morzu Bałtyckim, poprzez żeglowanie po jeziorach na Mazurach, a skończywszy na narciarstwie i wspinaczkach górskich w Tatrach, Pieninach czy Bieszczadach.

Kultura i historia

Zagraniczni goście pragnący spędzić czas w naszym kraju na spotkaniu z kulturą i historią mają okazję zwiedzić starówki polskich miast, z zachowaną zabudową i układem ulic, przede wszystkim w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, czy Poznaniu oraz niezliczone zabytki, które się tam znajdują. W rankingu „Euromonitor International” przygotowanym przez Londyńską agencję badania rynku uplasowały się dwa polskie miasta: Warszawa na 42 pozycji, którą w 2013 roku odwiedziło niemal 4 mln turystów, oraz Kraków na 70 miejscu z liczbą 2,45 mln odwiedzających. Na turystów czekają nie lada atrakcje, takie jak Festiwal i Konkurs Chopinowski, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Jazz Jamboree Festiwal, Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy oraz wiele innych festiwali, koncertów, przeglądów filmowych, teatralnych i muzycznych o zasięgu europejskim.

Kuchnia polska

Kuchnia polska

Polska kuchnia została rozsławiona w świecie dzięki takim potrawom jak kotlet schabowy, bigos, gołąbki, pierogi z grzybami i kapustą, czy wiejski chleb i pyszne kiełbasy. Smakosze z zagranicy zachwycają się smakiem, wysoką jakością oraz różnorodnością polskich produktów spożywczych. Polskie potrawy łączą w sobie cechy wielu kuchni, między innymi niemieckiej, austriackiej, włoskiej, francuskiej, żydowskiej, litewskiej, tureckiej i tatarskiej. Co więcej, każdy region może pochwalić się swoimi specjałami. Furorę robią oscypek, bundz, bryndza, kwaśnica z Podhala oraz szynki i kiełbasy z Podkarpacia i Małopolski

Zagraniczne inwestycje

W raporcie „World Investment Report 2014”, który opracowała Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) Polska zajęła honorowe 13 miejsce na liście najlepszych na świecie miejsc na lokowanie kapitału z zagranicy w latach 2014–2016. Jest to niezwykłe wyróżnienie, gdyż Polska jest jedynym państwem w Europie Środkowo-Wschodniej, które znalazło się w pierwszej 20 tego zestawienia. Co więcej, w czołówce uwzględniono tylko 5 europejskich krajów.

Dane udostępnione przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych potwierdzają, że warunki do realizowania inwestycji zagranicznych w Polsce są bardzo korzystne dla przedsiębiorców z zagranicy. Co za tym idzie, coraz więcej osób wybiera Polskę jako lokalizację swoich nowych inwestycji w Europie. Departament Inwestycji Zagranicznych już w pierwszym półroczu 2014 r. zamknął 20 projektów o łącznej wartości 1,5 mld euro. Większość z nich dotyczyła branży produkcyjnej. Najdroższe inwestycje odnotowano natomiast wobec inwestorów pochodzących z Niemiec, Niderlandów i Francji (według danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski). Napływ kapitału zagranicznego do Polski jest niewątpliwie korzystny, gdyż dzięki temu powstają nowe miejsca pracy. Nowe inwestycje wpływają także na rozwój regionów, w których są lokalizowane.

Leczenie w Polsce

Leczenie w Polsce

Pomimo, że Polacy nie mają zbyt pochlebnej opinii na temat rodzimej służby zdrowia, mieszkańcy Unii Europejskiej coraz częściej korzystają z usług medycznych w Polsce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, pacjenci z zagranicy mają prawo do korzystania z bezpłatnych polskich świadczeń w nagłych przypadkach, takich w których zgłaszamy się na pogotowie za okazaniem europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) w polskiej placówce służby zdrowia, która podpisała umowę z NFZ. Takie same zasady tycza się Polaków wyjeżdżających do krajów Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że NFZ pokryje jedynie leczenie w nagłych przypadkach, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy zatrucie, ale niekoniecznie w przypadku osób chorujących przewlekle np. na cukrzycę, biorących leki na nadciśnienie czy niewydolność serca).

Polskie szpitale za leczenie w ramach ubezpieczenia dostają za obcokrajowca tyle, ile NFZ płaci średnio w Polsce za taką usługę, a nie tyle, ile wyniosły rzeczywiste koszty takiego leczenia. Nie jest więc to dla nich szansa na podreperowanie rodzimego budżetu. Takiej szansy natomiast dopatrują się lecznice prywatne. Leczenie w Polsce jest atrakcyjną opcja dla wielu obcokrajowców ze względu na przystępne ceny, często wielokrotnie niższe niż w krajach Europy Zachodniej oraz wybitnych specjalistów, którzy dostępni są w Polsce. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród Niemców cieszą się kliniki ginekologiczne oferujące leczenie in vitro. Dzieje się tak nie tylko za sprawą kosztów, które są wielokrotnie droższe za zachodnią granicą, ale także bardziej restrykcyjnych procedur związanych z przeprowadzeniem sztucznego zapłodnienia.

Piękny uśmiech w cenie

Europejska karta zdrowia w żadnych przypadkach nie pokrywa kosztów leczenia stomatologicznego. Są jednak w Europie państwa, w których leczenie stomatologiczne nie jest objęte ubezpieczeniem NFZ. Na przykład w Hiszpanii obowiązuje pełna odpłatność za leczenie stomatologiczne. Przykładowo, leczenie kanałowe to koszt rzędu 300-400 euro, a założenie plomby to 100-150 euro. Odwiedzenie dentysty podczas pobytu w Polsce może więc być dla Hiszpana sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Również Niemcy często odwiedzają polskie kliniki dentystyczne, z których wiele podpisało umowy z niemieckimi kasami chorych. Leczenie w Polsce jest dla nich tańszą alternatywą i często przyjeżdżają do nas po koronki, mosty, czy implanty.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również zabiegi medycyny estetycznej, operacje plastyczne, jednak prym wśród celów turystyki medycznej wiodą zdecydowanie sanatoria. W sezonie letnim sanatoria w Świnoujściu, Kołobrzegu, Darłowie, czy Międzyzdrojów są wręcz oblegane przez Niemców. Sanatoria są bardzo otwarte na zagranicznych turystów, gdyż dysponują oni dużymi funduszami i chętnie wydają u nas pieniądze. Personel sanatoriów obowiązkowo mówi po angielsku i niemiecku, a program rozrywkowy układany jest z myślą o publiczności z zagranicy.

Mieszkasz na stałe za granicą, przyjechałeś do Polski aby spotkać się z rodziną, zrobić zakupy i może przy okazji odwiedzić lekarza? Jeśli skończyły Ci się pieniądze, nie martw się i nie rezygnuj ze swoich planów. Pomocną dłoń wyciągnie do Ciebie Monedo Now – serwis oferujący tanie i szybkie pożyczki od ręki.