Tani Armani – jak mądrze kupować

Czy zdarzyło Ci się kupić wiele ubrań w ciucholandzie, a następnie po kilku tygodniach wyrzucić wszystkie do kontenera? Jak kupować rozsądnie? Co ciekawego możemy znaleźć w sklepach z odzieżą używaną?

Nie trać głowy!

W obecnych czasach bardzo dużo osób robi zakupy w lumpeksach. Kupujemy, gdyż jest tu o wiele taniej niż w sklepach z nowymi rzeczami. W sklepach z odzieżą używaną znajdziemy dosłownie wszystko, począwszy od futer, kurtek, płaszczy, kamizelek, swetrów, bluz, poprzez sukienki, spodnie, spódnice, dresy, a skończywszy na szlafrokach, bieliźnie czy butach. W asortymencie jest odzież damska, męska i dziecięca. W ciucholandach możemy też znaleźć zasłony, firanki, kołdry, ręczniki, itd. Nierzadko można też kupić ubrania zupełnie nowe, wcześniej nienoszone, z metkami. Tutaj od przybytku przybytku głowa jednak trochę boli!

Podpowiemy jak mądrze kupować w secondhand’ach, aby niepotrzebnie nie wydawać pieniędzy i być zadowolonym z zakupów!

Nowa dostawa – ceny są najwyższe

W sklepach z odzieżą używaną towar najczęściej wymieniany jest co tydzień. Najwyższe ceny są pierwszego dnia, kiedy to jest nowa dostawa towaru. Sprzedawcy gorąco zachęcają do robienia zakupów na początku dostawy, twierdząc że wtedy mamy okazję kupić najlepsze rzeczy. Jest w tym trochę racji, ale nie do końca. Należy pamiętać, że pierwszego dnia również cena jest najwyższa (w większych miastach możemy zapłacić nawet 80,00 zł. za kilogram). Przy takich cenach opłaca się kupować tylko rzeczy z najwyższej półki albo takie, które mało ważą, np. bieliznę. Nie opłaca się zaś kupować butów czy kurtek, bo najzwyczajniej możemy przepłacić.

Aby zachęcić klientów do częstego odwiedzania ciucholandów, sprzedawcy bardzo często dokładają nowy towar codziennie z rana. Dowiedz się, czy dzieje się tak również w Twoim sklepie. Jeśli tak, zastanów się czy warto jest przepłacać pierwszego dnia, jeśli masz dużą szansę na upolowanie fajnych rzeczy pod koniec tygodnia, kiedy to ceny będą oscylowały w przedziale 18-25,00 zł za kg.

Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje

Bardzo ważne jest, aby na zakupy do lumpeksu wybrać się wcześnie rano, gdyż wtedy dokładany jest nowy towar. Nie jest tajemnicą, że wszystko co najlepsze rozchodzi się w przeciągu pierwszego kwadransu. Już godzinę przed otwarciem najlepszych szmateksów ustawiają się w kolejki rodem z PRL’u i konsumenci z niecierpliwością oczekują na otwarcie. Należy tylko uważać, aby w tym wyścigu nie zostać staranowanym przez innych uczestników!

Uważaj na podróbkioryginalna torebka louis vuitton-uwazaj na podrobki

Przy odrobinie szczęścia w sklepach z odzieżą używaną można upolować rzeczy z najwyższej półki, najlepszych i najdroższych światowych marek. Jednak trzeba uważać, gdyż w szmateksach jak mało gdzie aż roi się od podróbek. Jak rozpoznać oryginalną torbę Louis Vuitton od falsyfikatu? Choć na pierwszy rzut oka podróbki mogą do złudzenia przypominać towar luksusowych marek, istnieją sposoby, aby odróżnić je od oryginału. Przede wszystkim zwróć uwagę na jakość wykonania. Mało precyzyjne wykończenia (niewykończone, wykonywane ściegiem prostym albo źle wykończone szwy), niska jakość materiału, fałszywe metki drukowane na plastikowych lub papierowych wszywkach, napis „Made in China” widniejący na metkach od razu zdradzą, że mamy do czynienia ze zwykłą podróbką. Pamiętaj, że ekskluzywne firmy inwestują w najlepsze materiały oraz maszyny. Rzeczy, które w butikach kosztują po kilka tysięcy złotych, nie mają więc prawa wyglądać tanio, nawet jeśli były już wcześniej używane przez dłuższy czas.

Nie znasz się na metkach, patrz na jakość

Jak rozpoznać drogie, wartościowe ubranie od tzw. bubla? Jeśli w ogóle nie znasz się na firmach, zwracaj uwagę na jakość wykonania. Bardzo ważny jest również materiał. Najlepsze są tkaniny naturalne takie jak bawełna, jedwab, wełna, bambus. Należy zaś unikać ubrań wykonanych z syntetycznych tkanin (poliesteru, nylonu, poliamidu), które „nie oddychają”. Skóra w takich ubraniach bardzo się poci i łatwo jest o podrażnienia i alergie.

Dobrze obejrzyj ubranie przed zakupem

Mankamentem ubrań z drugiej ręki jest to, że mogą one czasami zawierać braki. Ubranie może być poplamione, porwane, albo może brakować w nim guzika. Taki guzik możemy przyszyć bez większego problemu, jednak usunięcie uporczywej plamy może okazać się niemożliwe i będziemy musieli wyrzucić poplamioną rzecz. Aby uniknąć takich sytuacji, przed zakupem należy dokładnie obejrzeć interesujące nas ubranie ze wszystkich stron. Tym bardziej, że przedmioty zakupione w ciucholandzie z reguły nie podlegają zwrotowi.

Czy na pewno tego potrzebujesz?szafa peka w szwach-nie mam co zalozyc-niepotrzebne ubrania

Nie sztuką jest wypchać szafę po brzegi, ale sztuką jest skompletować garderobę w inteligentny sposób, tak aby ubrania się ze sobą komponowały, pasowały na różne okazje i były na czasie. Systematycznie gromadzona odzież przestaje mieścić się w szafie i zaczyna zabierać przestrzeń domu. Trudno jest wtedy zorientować się, gdzie są ubrania lub przedmioty, których potrzebujemy. Często dochodzi do sytuacji, że pomimo tego że szafa jest wypchana, przed wyjściem nie mamy co na siebie włożyć.

Najlepiej jest inwestować w ubrania uniwersalne, proste i eleganckie. Taka bowiem odzież nigdy nie wychodzi z mody i pasuje na wiele okazji. Przykładowo, klasyczną czarną spódnicę założysz do pracy, teatru i na urodziny koleżanki, a ekstrawagancki top z wieloma wycięciami przyda się prawdopodobnie tylko na dyskotekę.

Często zdarza się, że pod wpływem chwili kupujemy rzeczy, których w ogóle nie potrzebujemy, albo które kompletnie do nas nie pasują. Niektóre osoby przyjmują taktykę kupowania ubrań w mniejszych rozmiarach – ma to je zmotywować, aby schudnąć. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż często kupujemy ubrania o wiele za małe i nawet jeśli uda nam się zgubić kilka zbędnych kilogramów, ubrania te będą zbyt obcisłe i wyglądały na wyrośnięte. Czy chcesz wyglądać komicznie?

Wyłowiłeś perełkę, nie zostawiaj jej!

W ciucholandach liczy się również czas reakcji. Jeśli uda Ci się wyszukać tzw. perełkę, nie spuszczaj jej z oczu, gdyż po 15 sekundach możesz już jej nie znaleźć! Nie łudź się że śliczna markowa rzecz będzie spokojnie leżeć przez kilka dni i nikt się nią nie zainteresuje. Chętnych na tanie zakupy jest bardzo wielu, a najlepsze ubrania w sklepach z odzieżą używaną rozchodzą się jak świeże bułeczki.