Realizacja przelewów podczas długiego weekendu

Długi weekend majowy to przerwa w pracy nie tylko sklepów, ale także banków. Warto pamiętać, iż przelewy tradycyjne zlecone w czwartek, tj 2 maja, na rachunek odbiorcy dotrą dopiero w poniedziałek. Jak podaje portal www.banki.wp.pl, w środę oraz piątek transakcje bankowe nie będą realizowane. W przypadku zlecienia przelewu standardowego we wtorek 30 kwietnia po godzinie 16, to do adresata transakcji pieniądze dotrą dopiero w czwartek w godzinach porannych. 

Analogiczna sytuacja zdarzy się w przypadku przelania środków 2 maja w godzinach popołudniowych. Pieniądze na rachunku odbiorcy będą widoczne dopiero w poniedziałek 6 maja, czyli aż po czterech dniach. To ważna informacja dla osób spłacających kredyty w tych dniach -banki będą mogły bowiem naliczyć nam karne odsetki. Chociaż same nie przyjmują przelewów, to jednak automatycznie doliczą, ile złotych dodatkowo jesteśmy im winni.

Warto dodać, że zgodnie z wymogami unijnymi banki mają obowiązek zrealizować przelew wysłany przed godziną 16 w tym samym dniu. Niestety,  dotyczy to tylko odbierania przelewów. Warto więc jeszcze sprawdzić, o której godzinie pieniądze z naszego banku zostaną wyksięgowane (tzw. sesje wychodzące Elixir). W związku z powyższym, w marginalych przypadkach, mogą nastąpić nieznaczne opóźnienia z księgowaniem pożyczek na kontach naszych Klientów.