Podłącz ładowarkę – o baterii w smartfonach słów kilka

Podłącz ładowarkę - o baterii w smartfonach słów kilkaMało kto wyobraża sobie w dzisiejszych czasach życie bez smartphona. Aplikacje, kalendarz, skrzynka mailowa, facebook – z tych udogodnień korzystamy na co dzień. W tramwaju czytamy książki, przed snem oglądamy seriale, na imprezach firmowych robimy zdjęcia. Co jednak, jeśli raptem po kilku godzinach używania telefonu, stopień naładowania baterii gwałtownie spada? Jak uniknąć sytuacji, w której w połowie ważnej rozmowy smartfon zupełnie się rozładowuje?

Rozsądne ładowanie

Na początek – kilka wskazówek technicznych. Nowoczesne baterie różnią się od tych stosowanych w telefonach jeszcze kilka lat temu. Nie wymagają formatowania zaraz po zakupie, zaleca się jednak zupełne rozładowanie, podłączenie i pozostawienie wyłączonego urządzenia do pełnego naładowania. Dzięki temu bateria pozwoli na utrzymanie wysokiej wydajności telefonu przez dłuższy czas. Nie można jednak przesadzić – najlepiej odłączyć ładowarkę, gdy tylko wskaźnik baterii osiągnie 100%. Należy zatem zapomnieć o podłączaniu smartfona na całą noc – bateria może się wtedy przegrzać i uszkodzić. To samo zresztą grozi jej, jeśli pozostawimy urządzenie w pobliżu źródła ciepła, w nagrzanym samochodzie czy na ogrodowym stole w upalny dzień. Wysoka temperatura otoczenia nie tylko obniży żywotność baterii, ale może też spowodować uszkodzenie ekranu dotykowego. Nie warto ryzykować.

Rozsądne korzystanie

Rozsądne korzystanieWiele jest sposobów na wydłużenie czasu pracy baterii. Najprostszy – używać jedynie podstawowych funkcji urządzenia. Jeśli wyłączymy wszystkie aplikacje, rozłączymy wi-fi i dane komórkowe, nagle okaże się, że nasz telefon wytrzymuje bez ładowania nawet kilka dni! Nie po to jednak mamy smartphona, który kosztuje niemałe pieniądze, żeby nie korzystać z tego, co producent nam oferuje. Co zatem można zrobić? Przy uruchamianiu najbardziej energochłonnych aplikacji, czyli na przykład nawigacji, warto podłączyć telefon do prądu, choćby do ładowarki samochodowej. Dzięki temu zapewnimy stały dopływ energii – drastyczny spadek poziomu naładowania baterii na pewno nie posłuży przedłużeniu jej żywotności. Zaleca się również przyciemnienie wyświetlacza – w opcjach telefonu znajdziecie funkcję dostosowania jasności. Im ciemniejszy ekran, tym mniej energii zużywa. Po zakończonej podróży z nawigacją trzeba koniecznie zadbać o wyłączenie Internetu i GPSa. Nierzadko powodem szybko rozładowującej się baterii są aplikacje, które działają w tle w zasadzie bez naszej wiedzy – niektóre procesy nie są automatycznie zatrzymywane po zamknięciu programu. W telefonach z systemem Android wystarczy przytrzymać chwilę dłużej środkowy przycisk funkcyjny, by wejść w opcje, które pozwolą nam nie tylko zatrzymać zbędne aplikacje, ale również sprawdzić, na co nasz telefon zużywa najwięcej energii. Można wtedy ręcznie zamknąć te programy, które nie są nam potrzebne, albo automatycznie zatrzymać nieużywane aplikacje. Zwiększa to szybkość pracy i pozwala dłużej i wydajniej korzystać z telefonu.

Smartfony bez wątpienia ułatwiają życie, niestety jednak, nie są pozbawione wad. Baterie to jeden z najsłabszych komponentów nowoczesnych telefonów, który nierzadko spędza sen z powiek użytkownikom. Warto więc kontrolować zużycie baterii w opcjach urządzania, dbać o jej żywotność i nie pozostawiać podpiętej na całą noc, a także… pomyśleć o kupnie power bank’u – przenośnego akumulatora, który w nagłych sytuacjach może uratować życie baterii. Jej właściciela również.  Należy tylko pamiętać, że power bank również trzeba naładować!