Nauczycielem być

Ósma rano. Budynek – jeszcze cichy. Budzące się powoli mury ożywają za sprawą kolejnych rozentuzjazmowanych głosów.  Długi korytarz, do którego po każdej stronie przytuliły się duże,  drewniane drzwi. Za nimi kryją się rzędy ławek, w których,  tuż po pierwszym dzwonku,  zasiadają młodzi ludzie, gotowi, by chłonąć wiedzę i zdobywać kolejne umiejętności.  By rozwijać się i dorastać. Trzydzieści par oczu codziennie, przez 45 minut dzielących kolejne dzwonki, wpatrzony jest w jedną osobę.  W tego, kto ma inspirować, zaciekawić i zafascynować światem i zjawiskami, które tworzą codzienność.  Ten ktoś to prawdziwy magik, który kredą bądź markerem na czarnej lub białej tablicy kreuje świat nauki. Nauczyciel to wszak ktoś, kogo wszyscy znają,  ale nie wszyscy doceniają i który już 14 października będzie obchodzić swoje święto.  Dzień Edukacji Narodowej to przecież idealny moment, by na nauczyciela spojrzeć z nieco innej niż zwykle strony.

Nauczyciel i jego zmagania finansowe

Nauczyciel tłumaczy pracę domową uczniom w klasie w szkole

Choć trudno wyobrazić sobie życie młodego człowieka bez nauczycieli, którzy  kształtują jego umysł i osobowość, nierzadko w większym stopniu niż najbliższą rodzina, jest to zawód,  który boryka się z wieloma problemami. Również finansowymi. Średnio nauczyciel, który podejmuje pracę zaraz po studiach otrzymuje około 2265 złotych brutto, co daje około 1650 złotych netto, na rękę. I choć wielu przeciwników często przytacza argument, że jest to pensum za 18 godzin spędzonych przy tablicy, rzadko pamięta się o tym, że to jedynie ułamek czasu,

który nauczyciel poświęca na pracę. Zazwyczaj kilkukrotnie więcej czasu poświęca na przygotowanie się do zajęć,  sprawdzenie testów czy obecność na radach pedagogicznych czy zebraniach. Wiele osób podkreśla, że za tak niskie wynagrodzenie nie tylko niezwykle trudno jest utrzymać się, ale i uczyć z wiarą w to, że dzieci można,  a nawet trzeba zafascynować tym, czego się uczy.

Praca nauczyciela zalet ma sporo

Choć nie sposób zapomnieć o problemach finansowych, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, że nauczyciel to, mimo wszystko wspaniały zawód, za którym kryje się przede wszystkim powołanie i chęć edukowania. Jakie są jego główne zalety?

Nauczyciel kształci dzieci w klasie

  • Nauczyciel kształtuje postawy i umysły przyszłych pokoleń ­– bierze czynny udział w wychowaniu młodych ludzi, którzy, dzięki niemu właśnie, mogą już w szkolnej ławce odnaleźć swoje pasje i zrozumieć, w którym kierunku chcą w życiu iść
  • Nauczyciel nigdy się nie nudzi – każda klasa jest inna, każda lekcja ma swój urok. Mimo tego, że program przecież powtarza się co rok, często z kilkoma klasami na raz.
  • Zaangażowani nauczyciele mogą liczyć na nagrody przyznawane przez organy nadzorujące placówki –  szanse mają na nie wyłącznie najlepsi i raczej jedynie raz w roku.
  • Połowa lipca i sierpnia to dla nauczycieli czas odpoczynku – również oni nie mają lekcji wtedy, kiedy dzieci korzystają z uroków lata. Nie oznacza to jednak, że o szkole mogą całkiem zapomnieć – aż tak dobrze to nie ma!

14 października wszystkim nauczycielom należą się więc szczególne życzenia. Bardziej niż uśmiechu, cierpliwości i pogody ducha, potrzebują siły, by wytrwać w swoim powołaniu, pasji i brnąć do przodu, mimo zmian i mimo wszystko. I cieszyć się tym, że stanowią trzon tej grupy, która wychowuje kolejne pokolenia i ma wpływ na to, jak młodzi ludzie postrzegają otaczający ich świat.

Tagged in: