Najlepszy aparat fotograficzny nie zawsze znaczy najdroższy

Aparat fotograficzny jest nieodzownym elementem każdej wyprawy, uroczystości lub też innej okoliczności, która jest warta zapamiętania na długi czas. W obecnych czasach jest to tzw. podstawowe wyposażenie każdego domu.

Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto

W dzisiejszych czasach oferta aparatów fotograficznych na polskim rynku jest bardzo bogata. Równie szeroki jest wachlarz cenowy tego sprzętu. Ceny przyzwoitych amatorskich aparatów zaczynają się już od kilkuset złotych. Większość osób kupujących aparat fotograficzny nie bardzo jednak zdaje sobie sprawę co jest ważne. W efekcie wydają duże pieniądze na funkcje, które są drugorzędne i których zapewne nigdy nie wykorzystają, a nie skupiają się na tych, które są kluczowe.

Jeśli zamierzasz iść do sklepu, aby zakupić aparat fotograficzny, przeczytaj ten artykuł, a pomoże Ci uniknąć podstawowych błędów. Podpowiemy jak za rozsądną cenę zakupić najbardziej funkcjonalny i odpowiedni dla Twoich potrzeb aparat fotograficzny, z którego będziesz mógł cieszyć się przez długie lata!

Najważniejsza jest matryca

Kupujący najczęściej zwracają uwagę np. na liczbę programów, maksymalne czułości czy liczbę robionych zdjęć na sekundę. Decydują się na zakup super zabawki, a ostatecznie zdjęcia pozostawiają wiele do życzenia.

Najważniejszym parametrem na który musimy zwrócić uwagę kupując aparat fotograficzny jest matryca. Matryca aparatu fotograficznego jest, najprościej mówiąc, nowoczesnym substytutem tradycyjnego filmu i to od niej w głównej mierze zależy jakość i kolorystyka zdjęć.

Gdyby powiększyć matrycę, wygląda ona jak wielka szachownica miniaturowych fotoelementów, które dokonują pomiaru natężenia padającego na nie światła. Otrzymany obraz ma postać siatki komórek, tzw. pikseli, odwzorowujących układ elementów światłoczułych sensora. Dokładność tej informacji zależy od powierzchni, z jakiej pojedynczy element zbiera światło.

Uleganie manii megapikseli

Im piksele są mniejsze i gęściej upakowane, tym dokładniejszy jest obraz padający na matrycę oraz większa jest jego rozdzielczość. Co za tym idzie, gęstość upakowania pikseli ma zdecydowanie większy wpływ na jakość zdjęć, niż ich ilość. W większości aparatów np. 5 Mpix wcale nie jest lepsze niż 2 Mpix, a w niektórych sytuacjach może być nawet gorsze.

Jak sprawdzić gęstość pikseli

Bardzo łatwo jest sprawdzić ilość megapikseli w aparacie fotograficznym, gdyż producenci niemal zawsze podają ten parametr w specyfikacjach technicznych. Jednak o wiele gorzej sprawa wygląda jeśli chodzi o gęstość pikseli, gdyż informacja ta często nie jest uwzględniana i pozornie nie jest taka łatwa do sprawdzenia.

Co możemy zrobić? Najlepiej jest wypróbować interesujący nas aparat w sklepie. Nie wszyscy wiedzą, że w większości sklepów istnieje możliwość zrobienia kilku zdjęć aparatem i sprawdzenia ich jakości. W tym celu musimy zabrać ze sobą własną kartę pamięci. Może zdarzyć się, że sprzedawca nie pozwoli nam wynieść zdjęć poza teren sklepu. W takim przypadku należy mieć przy sobie laptop, ipod bądź inne urządzenie, które pozwoli nam spokojnie przeanalizować jakość wykonanych zdjęć w pełnym powiększeniu.

Jeśli okaże się, że nie ma możliwości wypróbowania aparatu w sklepie, należałoby zainteresować się opisami aparatów fotograficznych dokonanymi przez innych kupujących, najlepiej fachowców, w których zawarta będzie informacja o parametrach jakości soczewek. Są różne serwisy internetowe opisujące istniejące na rynku aparaty cyfrowe, takie jak aparatycyfrowe.pl, swiatobrazu.pl, fotopolis.pl, recenzje.net.pl oraz wiele innych.

Niedocenianie cech obudowy

Panuje przekonanie, że tylko profesjonalne aparaty są w stanie zrobić świetne zdjęcia i przez to są najlepsze. Profesjonalne aparaty, takie jak lustrzanka cyfrowa zwykle wyprodukują lepsze zdjęcia niż zwykły aparat. Jednak należy pamiętać, że taki sprzęt ma wiele trudnych do nauczenia się funkcji i jest niewygodny do użytkowania oraz wymaga użycia dobrych akumulatorów. Lustrzanki cyfrowe są duże i stosunkowo ciężkie do noszenia. Żeby zabrać taki aparat ze sobą np. na wycieczkę rowerową, trzeba sprawić sobie dodatkową torbę lub plecaczek, która pomieści lustrzankę oraz dodatkowe obiektywy. Bez nich lustrzanka traci przewagę nad zwykłym kompaktowym aparatem.

Lustrzanki cyfrowe są nieodzownym wyposażeniem fachowych fotografów, czy zapalonych entuzjastów fotografii, jednak dla przeciętnego laika fotografii nie są łatwe w użyciu, a wykonanie zdjęcia nimi wymaga więcej starań, wysiłku i czasu niż zwykłym kompaktowym aparatem fotograficznym.

W typowych warunkach najlepiej sprawdzają się proste aparaty, łatwe w obsłudze (wymagające jedynie wycelowania w kierunku fotografowanej sceny i przyciśnięcia przycisku zwalniającego migawkę), które mieszczą się do kieszeni i można je zabrać ze sobą wszędzie, gdyż nie wymagają dużo miejsca i pakowania dodatkowych akcesoriów.

Należy również zwrócić uwagę, aby aparat był odporny na uszkodzenia, zalanie wodą, zanieczyszczenie piaskiem, itd.

Szeroki kąt ważniejszy niż zoom

Jedną z kluczowych cech użytkowych aparatu fotograficznego jest możliwość robienia zdjęć szerokokątnych. Ta cecha jest niezwykle ważna, gdyż w typowym użytkowaniu znacznie częściej pojawia się potrzeba objęcia zdjęciem szerszego kadru, niż przybliżania ujęcia jak w lornetce.

Najczęściej robimy zdjęcia rodzinne bądź z przyjaciółmi. Grupka osób ustawia się w pokoju czy w plenerze i chcemy, aby wszyscy załapali się w kadrze. Wąskokątne obiektywy sobie z tym nie poradzą. Istnieje dodatkowe oprogramowanie, które pozwala na sklejenie kilku zdjęć w jedno szersze, jednak o wiele prostsze jest po prostu pstrykniecie zwykłego zdjęcia, nie tracąc niepotrzebnie czasu na jego obróbkę na komputerze.

Silny zoom będzie ważny dla osób, które wykonują zdjęcia w plenerze np. ptakom czy dzikim zwierzętom, do których nie możemy się odpowiednio przybliżyć. Jednak w przypadku typowego użytkowania dla osoby zajmującej się fotografią przedmiotów, bądź osób w pomieszczeniach ta opcja jest rzadziej potrzebna.

Przeanalizuj swoje potrzeby

Kupno aparatu fotograficznego musi być zaplanowane i dokładnie przeanalizowane, inaczej może nas czekać rozczarowanie. Nie należy ulegać modzie bądź mega ofertom, gdyż to co dla jednego użytkownika jest szczególnie ważne, dla drugiego może być zupełnie bez znaczenia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie warto sobie oszacować wszystkie koszty, gdyż niektóre aparaty mogą być konkurencyjne cenowo, jednak wymuszą na nas zakup dodatkowej karty pamięci, czasami bardzo drogiej, przez co cena końcowa może się ostatecznie wyrównać, albo być nawet wyższa niż aparatu nie wymagającego użycia drogiej karty.

Czy możemy polegać na sprzedawcach?

I tak i nie. Na pewno znajdą się sprzedawcy, którzy są ekspertami w dziedzinie aparatów fotograficznych i użyczą nam kupującym dobrej rady. Jednak najlepiej jest polegać na własnych umiejętnościach dokonywania wyboru.

Chcę kupić aparat fotograficzny, ale nie mam teraz środków

Planujesz wyjazd i interesuje Cię zakup aparatu fotograficznego albo chcesz sprawić prezent Twoim najbliższym i nie masz aktualnie oszczędności? Nie rezygnuj ze swoich projektów i odkryj nasze mini kredyty online. Tutaj uzyskasz więcej informacji o szybkich i wygodnych pożyczkach online  z maksymalną elastycznością spłacania, które oferuje Monedo Now.