Jakie miasta w Polsce oferują najlepszą jakość życia?

Na jakość życia składa się wiele czynników. Nie jest tak łatwo ustalić, gdzie żyje się najlepiej. Poza tym, każda osoba ma swoje własne preferencje i miejsce które dla jednej może wydawać się rajem, dla drugiej może być skazaniem. Tygodnik „Polityka” zbadał jakość miejskiego życia i pod koniec 2014 r. opublikował swoje badania. Na pierwszym miejscu obyło się bez niespodzianek. Ranking na najlepsze miejsce do życia w Polsce wygrała stolica, a tuż za nią w pierwszej trójce uplasowały się Sopot i Wrocław.

Co decyduje o jakości życia?

Aby ocenić jakość życia często przyjmuje się Wskaźnik jakości życia (Quality of Life Index), który został opracowany w 2005 r. przez brytyjski tygodnik „The Economist”. Wskaźnik ten ma za zadanie odzwierciedlić w adekwatny sposób poziom życia i satysfakcji życiowej, łącząc rezultaty ankietowania obiektywnych czynników decydujących o jakości życia z subiektywnym zadowoleniem z życia osiąganym przez mieszkańców w danym regionie.

Aby obliczyć Wskaźnik jakości życia w polskich miastach o statusie powiatu, redakcja tygodnika „Polityka” wzięła pod uwagę wiele kryteriów, opierając się na danych Głównego Urzędu Statystycznego i Diagnozy Społecznej, takich jak: warunki mieszkaniowe (powierzchnia użytkowa mieszkania na osobę, zadowolenie z warunków mieszkaniowych), dochody na mieszkańca (średnie wynagrodzenie, dochody budżetu miasta), dostępność pracy (stopa bezrobocia, wskaźnik aktywności zawodowej), wspólnota (relacja samobójstw, zaufanie do innych mieszkańców), edukacja (wydatki na oświatę, odsetek dzieci w wieku 3-4 lat objętych wychowaniem przedszkolnym, średni wynik z egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego i matematyki), środowisko (liczba osób korzystających z oczyszczalni ścieków, ilość odpadów), służba zdrowia (liczba lekarzy przypadających na mieszkańca, zadowolenie ze stanu zdrowia), bezpieczeństwo (liczba przestępstw w przeliczeniu na mieszkańca, zadowolenie ze stanu bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania), jakość działania samorządów (poziom działalności na rzecz społeczności lokalnej) i przejawów społeczeństwa obywatelskiego (wydatki na kulturę, dofinansowania z Unii Europejskiej, ścieżki rowerowe) oraz ogólne zadowolenie z życia (satysfakcja z życia, poziom szczęścia).

Najlepsze do życia miasta w Polsce

W jakich miastach w Polsce żyje się najlepiej, a które muszą jeszcze popracować nad jakością życia? Oto dane opublikowane przez tygodnik „Polityka”:

  1. Warszawa – 70,3 pkt.
  2. Sopot – 66,3 pkt.
  3. Wrocław – 59,7 pkt.rynek wroclawski-jakosc zycia we wroclawiu
  4. Rzeszów – 59,0 pkt.
  5. Ostrołęka – 58,0 pkt.
  6. Gdańsk – 56,7 pkt.
  7. Leszno – 56,6 pkt.
  8. Kraków – 56,2 pkt.
  9. Tychy – 55,8 pkt.
  10. Poznań – 55,5 pkt.

 

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje Warszawa, zdobywając 70,3 punktów na 100 możliwych. Tuż za nią znajdują się Sopot (66,3), Wrocław (59,7 pkt.), Rzeszów (59,0 pkt) oraz Ostrołęka (58,0 pkt). Pod względem jakości środowiska najlepiej wypada Biała Podlaska (99,9 pkt), najwyższym poziomem edukacji w Polsce może pochwalić się Tarnów (81,5 pkt.), najbezpieczniej jest w Olsztynie (82,1 pkt), a w kategorii jakości samorządu przoduje Sopot (70,8 pkt). Ostatnie miejsce w rankingu ogólnym zajmuje Wałbrzych z zaledwie 27,9 punkami.

Nie udało Ci się jeszcze zwiedzić wszystkich miast, które są na liście? Nic straconego! Dowiedz się więcej o chwilówkach oferowanych przez Kredito24 i zwiedzaj razem z nami! Przekonaj się na własną rękę, że Polska to piękny kraj!

Czy w Warszawie żyje się najlepiej?

Stolica zdecydowanie prowadzi pod względem wysokości wynagrodzeń. Tutaj pensje są najwyższe w kraju, a różnica miedzy zarobkami w Warszawie i w innych miastach jest wręcz kolosalna. Przeciętne wynagrodzenie w skali kraju to 3,7 tys. zł brutto miesięcznie, a średnie zarobki w Warszawie w 2014 r. wynosiły ponad 8 tys. zł brutto miesięcznie. Połowa warszawskich pracowników zarabiała 6 tys. zł brutto, 10% najgorzej opłacanych osób zarabiało w 2014 r. poniżej 2 775 zł brutto miesięcznie, a 10% najlepiej zarabiających mogło pochwalić się zarobkami rzędu ponad 15 500 zł brutto. Stopa bezrobocia w stolicy jest stosunkowo niska, gdyż bez pracy pozostaje jedynie 4,5% mieszkańców. W rankingu ogólnopolskim, Warszawa również najlepiej wypada w kategorii służby zdrowia.warszawa-jak sie zyje

Trudno jednak jednoznacznie ocenić czy w Warszawie mieszka się najlepiej ze wszystkich miast Polski. To właśnie w Warszawie przepaść pomiędzy biednymi a bogatymi jest najbardziej widoczna. Zarobki w stolicy znacząco odbiegają od zarobków w innych miastach Polski, jednak koszty życia również są bardzo wysokie. Jest to odczuwalne przede wszystkim jeśli chodzi o rynek nieruchomości. Ceny zakupu mieszkań oraz ich wynajmu mogą zaskoczyć niejednego nowo przybyłego. Wynika z tego, że Warszawa jest bardzo atrakcyjnym miejscem docelowym dla osób, które mogą liczyć na duże zarobki, ale niekoniecznie dla osób ze średnim bądź niskim wynagrodzeniem. Za miejsce w pokoju dwuosobowym w mieszkaniu dwupokojowym w lepszej lokalizacji w Warszawie zapłacimy tyle ile za wynajęcie kawalerki w Lubinie czy Suwałkach. A nie można przecież porównać komfortu życia jakie zapewni zamieszkanie w samodzielnym mieszkaniu do dzielenia pokoju z nieznajomą osobą.

Kolejnym problemem w Warszawie są duże korki. Aby ich uniknąć trzeba zamieszkać w stosunkowo bliskiej odległości od uczelni czy miejsca pracy. Jeśli nam się nie uda, stanie w półtoragodzinnych korkach w jedną stronę może okazać się ponad siły. Zanieczyszczone powietrze, hałas, zgiełk to kolejne problemy związane z życiem w dużym mieście. Zrobienie codziennych zakupów, pójście na pocztę czy kupienie biurka do pokoju zajmie nam prawdopodobnie więcej czasu niż w mniejszej miejscowości ze względu na duże odległości. Przed podjęciem tak ważnej decyzji jaką jest miejsce zamieszkania należy rozważyć wiele za i przeciw, a także wziąć pod uwagę swoje własne preferencje. Jedne osoby najlepiej czują się w otoczeniu natury, gdy nikt i nic nie zakłóca ich spokoju, a inne z kolei uwielbiają duże miasta tętniące życiem i doceniają ofertę kulturową, która jest w zasięgu i z której mogą skorzystać.

Gdzie na świecie mieszka się najlepiej?

Abstrahując od jakości życia w miastach Polski, gdzie najlepiej mieszka się na świecie? Według najnowszego raportu przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Polski, państwem, w którym żyje się najłatwiej jest Australia. Powodów do narzekania nie mają także mieszkańcy Kanady, Szwecji oraz Norwegii. Na końcu tej listy znajdują się Turcja i Meksyk. Polska może pochwalić się wysoką jakością szkolnictwa oraz dużym poziomem bezpieczeństwa, ale w innych kategoriach wypada przeciętnie.melbourne australia-miasto z najwyzszym standartem zycia

Ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit co roku sporządza ranking najlepszych na świecie miast do życia. Maksymalnie można zdobyć 100 punktów, a brane są pod uwagę takie kategorie jak stabilność, ochrona zdrowia, kultura i środowisko, edukacja oraz infrastruktura. Światowy ranking w 2014 r. wygrało australijskie miasto Melbourne, na drugim miejscu znalazł się Wiedeń, a brązowy medal przypadł kanadyjskiemu Vancouver. W pierwszej dziesiątce zdecydowanie przeważają miasta z Australii i Kanady. Drugim europejskim miastem, które zostało docenione to Helsinki znajdujące się w Finlandii.