Kreditech pozyskał kolejne $11 mln.

Papiery objął International Finance Corporation (IFC), członek grupy Banku Światowego

Kreditech, niemiecki startup z sektora fintech, zarządzający w Polsce kilkoma markami pożyczkowymi, m.in.: Kredito24 i MonedoNow, pozyskał 11 mln USD w kolejnej rundzie emisji akcji serii C. Papiery objął International Finance Corporation, członek grupy Banku Światowego, koncentrujący się na rozwoju gospodarczym w krajach rozwijających się poprzez finansowanie przedsiębiorstw prywatnych, które mogą taki progres pobudzić. Podniesiony przez Kreditech kapitał wynosi obecnie 103 mln USD. We wrześniu 2015 holding pozyskał 92 mln USD. Ofertę prowadził nowojorski JC Flowers & Co. LLC. Nowy Kapitał wesprze ekspansję Kreditechu na rynkach wschodzących.

Zdaniem Rene Griemensa, CFO Kreditechu są to obszary wykluczenia finansowego i braku dostępu do kredytów. Uważa On, że może tu pomóc technologia, dająca możliwość uzyskania nowych, lepszych i przejrzystych sposobów udzielania pożyczek dla klientów spoza obszaru bankowego. Współzałożyciel spółki, Alexander Graubner – Müller zwraca także uwagę na aspekt czysto społeczny. – Większość z naszych klientów nie jest w stanie uzyskać kredytu w tradycyjnych bankach. Banki stosują własne, często bardzo subiektywne oceny zdolności kredytowej. Dzięki naszej technologii możemy szybko i obiektywnie ocenić klienta i zaoferować kredyt na sprawiedliwych i przejrzystych warunkach – podkreśla Alexander Graubner – Müller.

Nowe środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój i rozbudowę portfela produktowego firmy,  w tym jeden z najnowszych jej produktów: Monedo Now. Platforma, niedawno uruchomiona również w Polsce, zapewnia łatwą dostępność i szybkość udzielenia pożyczki wraz z zestawem produktów ułatwiających jej wykorzystanie, jak cyfrowy portfel i konto, na którym pieniądze mogą być przechowywane. Podobnie jak w przypadku innych marek Kreditechu, Monedo Now ocenia zdolność kredytową nie za pomocą tradycyjnych metod kontroli kredytowej, ale poprzez indywidualny scoring online – zautomatyzowany proces w połączeniu z samodoskonalącymi się algorytmami.  Wiodącymi inwestorem Kreditechu wciąż są Peter Thiel i Amadeus Capital Partners, a także inni dotychczasowi akcjonariusze jak: Värde Partners, HPE Growth Capital i Blumberg Capital. Wycena firmy po emisji pozostaje taka sama i wynosi pomiędzy 279 a 335 mln dolarów. Ubiegłoroczne przychody wyniosły 41,3 mln euro, co stanowi wzrost o 100 proc. w porównaniu do roku 2014.

*** O Kreditech: Założona w 2012 roku niemiecka Grupa Kreditech posiada tempo przychodu na poziomie 55 mln dolarów, zatrudnia ponad 200 specjalistów z 40 krajów, a spółki zależne Kreditechu działają w pięciu krajach (Polsce, Hiszpanii, Czechach, Rosji i Meksyku). Rozwój technologii sprawił, że oferują produkty od pożyczek i mikropożyczek do bardziej złożonych usług finansowych, takich jak karty przedpłacone. Grupa Kreditech korzysta z technologii Big Data i złożonych algorytmów w oparciu o misję budowania cyfrowego banku dla osób bez określonej zdolności kredytowej na całym świecie. Grupa Kreditech jest podzielona na dwie części: „Kredi” oznacza spółki zależne działające, jako podmioty świadczące usługi finansowe, które dostarczają kredyty dla osób prywatnych. Druga część „tech” to zlokalizowana w Hamburgu firma technologiczna – Kreditech Holding – rozwijająca technologię bankową i świadcząca usługi wspierające. Na podstawie 20 000 danych należąca do Kreditechu technologia pozwala dostawcom usług finansowych na nabycie, identyfikację, ocenę oraz wypłatę środków pieniężnych klientom w kilka sekund. Zautomatyzowany proces w połączeniu z samodoskonalącymi się algorytmami, zapewniają szybką i wygodną obsługę klienta przy jednoczesnej minimalizacji kosztów i błędów. O J.C. Flowers & Co.: JC Flowers jest amerykańską firmą inwestycyjną zarządzającą obecnie 8 mld USD aktywów i specjalizującą się w branży usług finansowych. Założona w 1998 roku firma zainwestowała do dziś ponad 14 mld w 41 spółek portfelowych w 15 krajach.  O Amadeus Capital Partners: Firma inwestuje głównie w podmioty technologiczne. Od momentu powstania w 1997 roku zebrała ponad 1 mld USD. Spółka działa na terenie Wielkiej Brytanii, Szwecji, USA, Indii i RPA.