Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Obecnie uzyskanie prawa jazdy w Polsce to nie lada wyczyn. Egzaminy sieją postrach wśród kursantów, a ma być jeszcze gorzej. Przepisy są ciągle zaostrzane ze względu na niepokojące statystyki wypadków drogowych w Polsce. Eksperci alarmują jednak, że w porównaniu do innych państw, egzamin na prawo jazdy kategorii B jest w Polsce zbyt trudny, czasochłonny i drogi.

Kurs teoretyczny już nieobowiązkowy

Do tej pory jedynym sposobem na przystąpienie do teoretycznej części egzaminu na prawo jazdy było zaliczenie kursu w ośrodku szkolenia kierowców. Od stycznia 2015 r. weszła w życie znacząca zmiana dotycząca egzaminu teoretycznego. Przyszli kierowcy nie mają już obowiązku odbywania wykładów i mogą teraz uczyć się przepisów ruchu drogowego na własną rękę, korzystając z dostępnych podręczników bądź informacji zawartych w Internecie.

Zmiana ta wywołała poruszenie w środowisku instruktorów i egzaminatorów. Wiele osób twierdzi, że nowy system zaszkodzi aspirującym do roli kierowców, gdyż nauki pobierane od osób wykwalifikowanych są przyswajane szybciej, a informacje dostępne w książkach czy Internecie mogą być tylko uzupełnieniem tej wiedzy.rodzina pomaga w uzyskaniu prawka-nauka na wlasna reke

Taki model nauki od lat stosowany jest np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie praktycznie wszyscy kandydaci przygotowują się do egzaminu na własną rękę, korzystając z dostępnych materiałów oraz pomocy rodziny i znajomych.

Zmiany te przede wszystkim dają zdającym wolność wyboru, to oni decydują teraz o formie nauki. Osoby zdolne albo z mniej zasobnym portfelem mogą uczyć się same, a osoby które potrzebują większego wsparcia mają możliwość zapisania się na kurs. Sytuacja ta z pewnością niekorzystnie odbije się na szkołach jazdy, gdyż spadnie liczba osób korzystająca z kursów.

Czy warto wydawać pieniądze na teorię?

Zobaczmy najpierw jak wygląda obecnie w Polsce egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Te czasy kiedy dostępna była oficjalna baza pytań już dawno są za nami. Wcześniej egzamin teoretyczny nie stanowił większego problemu, gdyż dostępna była jawna baza zawierająca ok. 500 pytań. Rozwiązanie to jednak nie sprawdziło się, gdyż kursanci często uczyli się tych pytań na pamięć.

Teraz egzamin ten jest bardzo trudny do zdania, jako że nie ma oficjalnej puli pytań i są one szczegółowe i skomplikowane.

Egzamin teoretyczny ma formę testu rozwiązywanego na komputerze, trwa 25 minut i składa się z 32 pytań. Pierwsze 20 pytań to część podstawowa i mamy 20 sekund na przeczytanie pytania i 15 sekund na zaznaczenie odpowiedzi spomiędzy dwóch opcji wyboru. Drugą część stanowią pytania bardziej szczegółowe i specjalistyczne. Na wybranie jednej spośród trzech opcji odpowiedzi przewidziano 50 sekund.
kursy na prawo jazdy-osrodek szkolenia kierowcow

Część pytań ma formę dynamiczną w postaci wideo. Trzeba bardzo uważnie obejrzeć wideo, w którym pojawia się wiele znaków drogowych i wybrać poprawną odpowiedź. Nie ma możliwości poprawienia raz udzielonej odpowiedzi ani powrotu do wcześniejszych pytań. Warunkiem uzyskania wyniku pozytywnego z teoretycznego egzaminu na prawo jazdy jest otrzymanie co najmniej 68 punktów z 74. Punktowy wynik egzaminu znany jest od razu po jego ukończeniu, ale nie ma możliwości wglądu do pytań i sprawdzenia, na które pytania udzieliliśmy nieprawidłowych odpowiedzi.

Możemy znaleźć zarówno zwolenników jak i przeciwników obowiązującej formuły egzaminu. Baza pytań, której nie da się wkuć na pamięć z pewnością skutecznie weryfikuje, czy kandydaci opanowali wiedzę z przepisów ruchu drogowego. Jednak często to nie brak wiedzy przekłada się na oblanie egzaminu teoretycznego, a podchwytliwe, niejednoznaczne i absurdalne pytania egzaminacyjne. Oto jedne z najbardziej niedorzecznych pytań, które przeciekły do sieci:

  • Jaką długość powinien mieć drążek od skrzyni biegów?
  • Jakie wymiary ma tablica rejestracyjna?
  • Co zrobić, kiedy w trakcie jazdy samochodem zaczyna boleć brzuch?
  • Jaka jest częstotliwość migania kierunkowskazu na minutę?
  • Jaki dźwięk ma wydawać klakson?

Egzamin teoretyczny jest ważny przez 6 miesięcy od dnia jego zaliczenia. Jeśli nie wyrobimy się z zaliczeniem części praktycznej w przeciągu pół roku, konieczne będzie zapisanie się na egzamin teoretyczny po raz kolejny. Bez wcześniejszego zdania teorii nie można również przystąpić do praktycznej części egzaminu na prawo jazdy.

Egzamin praktyczny jeszcze trudniejszy

Od początku 2015 r. zaszły również zmiany dotyczące egzaminu praktycznego na prawo jazdy. W trosce o środowisko podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy sprawdzana jest umiejętność hamowania silnikiem oraz jazdy energooszczędnej, tzw. ekojazdy, polegającej na prowadzeniu auta w sposób ograniczający zużycie paliwa. Wraz z wprowadzeniem tych zmian uległ także zmianie arkusz przebiegu egzaminu na prawo jazdy. W rezultacie, egzamin jest jeszcze trudniejszy do zdania i bardziej stresujący dla aspirujących kierowców.

Wybór szkoły jazdy jest kluczowy i może zwiększyć nasze szanse na zdanie praktycznej części egzaminu na prawo jazdy. Od lat organizowane są ogólnopolskie rankingi szkół jazdy. Dokonując wyboru ośrodka szkolenia kierowców należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak renoma szkoły (statystyki zdawalności kursantów powinny być dostępne na stronie internetowej). Ważna jest również lokalizacja placówki, jej oddalenie od naszego miejsca zamieszkania oraz godziny otwarcia. Niektóre ośrodki mają w swojej ofercie nowoczesne symulatory jazdy, które niczym nie różnią się od aut jeżdżących po drogach. Takie urządzenia mogą okazać się bardzo pomocne zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy siadają za kółkiem

Egzotycznie

Kursy na prawo jazdy zazwyczaj trwają jeden miesiąc, ale istnieją ośrodki, które mają w swojej ofercie przyspieszony kurs jedno lub dwutygodniowy. Czasami organizowane są też kursy wyjazdowe. Są one znakomitą alternatywą dla osób zapracowanych i umożliwiają połączenie przyjemnego z pożytecznym. Takie wyjazdy przypominają zwykłe wczasy nad morze lub w góry, z tym że w programie zawierają się zajęcia na prawo jazdy. Bardziej zrelaksowana atmosfera sprzyja wchłanianiu wiedzy, a taki kurs jest również znakomitą okazją do zawarcia nowych znajomości.prawo jazdy na wakacjach-wyjazdowy kurs prawa jazdy

Kolejnym nietuzinkowy sposobem na zdobycie upragnionego prawa jazdy jest… zdanie egzaminu w Gambii! Na portalach internetowych pojawiają się ogłoszenia oferujące najbardziej zdesperowanym kandydatom wyjazd do Afryki i wyrobienie gambijskiego międzynarodowego prawa jazdy. Całkowity koszt takiego przedsięwzięcia to ok. 6 tys. złotych, a przejście legalnej procedury prowadzącej do otrzymania dokumentu nie powinno zająć dłużej niż 7 dni. W cenę wliczony jest już bilet samolotowy w obie strony.

Całkowity koszt wyrobienia prawa jazdy w Polsce to wydatek rzędu ok. 2000 złotych, a cała procedura powinna zając 2-3 miesiące, zakładając najlepszy scenariusz.