Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną?

Wysokie rachunki za energię elektryczną zawsze przyprawiają o zawrót głowy. Jednak różnice w cenie za prąd nie wynikają tylko z podwyżek cen. Duży wpływ na to, ile płacimy ma styl życia i nasze przyzwyczajenia.

Są pewne błędy, które nieświadomie popełniamy prawie wszyscy – na przykład zostawiamy włączony na cały dzień telewizor, komputer, czy radio. Często zapominamy zgasić światło w pomieszczeniu, z którego nie korzystamy

Warto zmienić te nawyki. Poniżej przedstawiamy kilka rad. Jeśli weźmiecie je sobie do serca i wcielicie w życie, wasze rachunki będą niższe.

POKÓJ I SALON:

Telewizor: Rozmiar ekranu i technologia, na której oparto jego produkcję mają duże znaczenie. Telewizory LCD i plazmowe zużywają więcej prądu, niż urządzenia LED-owe.

Pamiętajmy także, by wyłączać TV z kontaktu; nie należy zostawiać go w trybie „czuwania“, ponieważ wówczas cały czas pobiera prąd.

Komputer warto wyłączać za każdym razem, gdy przerwa w korzystaniu z niego wynosi więcej niż 15 minut. Zużyjemy mniej energii jeśli wyłączymy i ponownie włączymy urządzenie.

Drukarkę powinno się włączać tuż przed użyciem, a po skorzystaniu z niej od razu wyłączyć. Co ważne, dużo mniej energii zużywa drukarka laserowa niż atramentowa.

ŁAZIENKA:

Pralka: Róbmy pranie w czasie, gdy energia jest tańsza i zawsze zapełniajmy ubraniami cały bęben. Warto wybierać programy z niższą temperaturą prania, ponieważ wówczas mniej energii pralka zużyje na podgrzanie wody.

KUCHNIA:

W kuchni jest najwięcej sprzętów, które pochłaniają prąd, dlatego na to pomieszczenie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Gotowanie: Jeśli mamy kuchenkę z płytą ceramiczną, należy używać garnków z płaskim dnem, które całą powierzchnią przylegają do płyty. W innym wypadku zużycie energii elektrycznej może wzrosnąć nawet o połowę.

Gdy przygotowanie danej potrawy zajmuje dłuższy czas, najpierw włączmy maksymalną moc palnika, a gdy potrawa się zagotuje, zmniejszmy do takiego poziomu, by zapewnić dalsze gotowanie w temperaturze 100 stopni Celsjusza.

Pamiętajmy o dokładnym rozmarażaniu produktów – gotowanie rzeczy zamrożonych zwiększa zużycie energii elektrycznej.

Sporo prądu można zaoszczędzić także podczas pieczenia. Podstawowa zasada o której trzeba pamiętać, jest taka, że mniej energii elektrycznej zużyjemy korzystając z piekarnika z termoobiegiem – nagrzewa się on dużo szybciej.

Nie wskazane jest otwieranie drzwiczek w trakcie pieczenia, gdyż szybko traci się ciepło. Oszczędzić można także wyłączając piekarnik około 5-10 minut przed końcem pieczenia, ponieważ temperatura przez ten czas nie zmieni się.

Lodówka: Do lodówki wkładajmy potrawy, które mają temperaturę pokojową. Chłodziarka zużyje nawet trzy razy więcej energii, gdy produkty będą ciepłe.

Jeśli chcemy coś rozmrozić, warto dzień przed gotowaniem przełożyć ten produkt z zmrażarki do lodówki.

Zmywarka: Dzięki zmywarce oszczędzamy nie tylko energię elektryczną, ale także wodę. Myjąc naczynia w zmywarce używamy dwa razy mniej ciepłej wody.

Ze zmywarki warto korzystać w czasie, gdy prąd jest tańszy.

OŚWIETLENIE POMIESZCZEŃ:

Podstawowa zasada – pamiętajmy o gaszeniu światła w pomieszczeniu, z którego nie korzystamy. Sporo oszczędzimy wymieniając żarówki na energooszczędne. Używając tradycyjnych żarówek marnujemy 5 razy więcej prądu.

Kapitalne znaczenie ma aranżacja wnętrz – gdy pomalujemy pomieszczenia na jasny kolor, to mniej energii zużyjemy na jego oświetlenie. Wybierajmy do mieszkania duże lustra i nie zastawiajmy ani nie zasłaniajmy okien – naturalne światło jest dużo zdrowsze dla oczu niż sztuczne.

Ważne jest także regularne i dokładne czyszczenie opraw oświetleniowych.

OGRZEWANIE:

Jeśli korzystamy z ogrzewania elektrycznego, warto pomyśleć o zmianie taryfy z G11 na G12. Używając grzejnika elektrycznego np. w łazience, włączajmy go tylko na czas przebywania w tym pomieszczeniu.

Energooszczędny sprzęt i zmiana taryfy:

Kupując nowy sprzęt do domu sprawdźmy, jaka jest jego efektywność energetyczna. Urządzenie energooszczędne wcale nie są dużo droższe, a oszczędność energii jest spora – sprzęt o klasie A++ zużywa nawe o 40 procent mniej prądu niż ten o klasie A.

Warto świadomie wybierać taryfę energii elektrycznej. Osoby, które dużo prądu zużywają w godzinach szczytu, powinny wybrać taryfę jednostrefową (jednakowa stawka naliczana jest przez całą dobę).

Alternatywą jest taryfa dwustrefowa, czyli taka, w której prąd jest tańszy we wczesnych godzinach popołudniowych, w nocy, a także w weekend. Korzystając z taryfy G12 można zaprogramować piec tak, by mocniej grzał w czasie, gdy energia kosztuje mniej.

Wybór sprzedawcy energii:

Na rachunku za energię elektryczną wyrożnione są dwie pozycje: opłata za prąd i za jego dostawę. Dystrybutora nie możemy zmienić, ale do nas należy wybór sprzedawcy. Na rynku jest wiele firm – warto porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą.

Gospodarstwo domowe na zmianie dostawcy może zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych rocznie.

Podsumowując, zmiana przyzwyczajeń ma fundamentalne znaczenie. Pamiętajmy o tym, by mądrze korzystać z urządzeń elektrycznych i wybierać sprzęt o wysokiej efektywności energetycznej. Jeśli będziemy stosować się do powyższych rad już po miesiącu zobaczymy różnicę na rachunkach za prąd.

Prognozowane ceny za energię elektryczną na 2015 rok:

W grudniu 2014 roku Urzęd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy pięciu dystrybutorom energii elektrycznej i taryfy sprzedażowe dla trzech przedsiębiorstw.

Oznacza to, że w tym roku rachunki gospodarstw domowych są wyższe o około 1-2 złote.

URE podało w komunikacie, że taryfy dystrybutorów energii elektrycznej: Energa Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja, RWE Operator oraz PGE Dystrybucja wzrosły średnio dla wszystkich grup odbiorców o 3,9 procent, przy czym stawki opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosły od ok. 70 groszy miesięcznie dla odbiorców przyłączonych do sieci PGE do ok. 1,60 zł dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z sieci Tauron Dystrybucja (to jest średnio 3,4 procent).

Nowe taryfy dla przedsiębiorstw: Enea, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż zakładają natomiast nieco ponad półprocentową podwyżkę cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

W efekcie, łączne rachunki osób, które kupują  prąd od tzw. sprzedawców z urzędu, wzrosną średnio o 1,8 procent. Klienci zapłacą miesięcznie od ok. złotówki więcej w PGE, do prawie dwóch złotych w przedsiębiorstwie Tauron.

Tabela prezentująca zmiany:

OSDZmiana taryfy w dystrybucji ogółemZmiana taryfy w dystrybucji dla odbiorców w grupach GZmiana taryfy sprzedawców z urzędu dla odbiorców w grupach GŁączna zmiana rachunku dla odbiorców w grupach G
%%%%
ENEA Operator3,23,10,71,8
ENERGA Operator4,44,60,0*2,3*
PGE Dystrybucja3,42,50,61,5
RWE Stoen Operator3,23,3****
TAURON Dystrybucja4,43,60,8***1,9***
RAZEM3,93,40,5****1,8****

*) Energia Obrót na dzień 17-12-2014 r. nie posiada zatwierdzonej taryfy na 2015,

**) RWE Polska nie przedkłada taryfy do zatwierdzenia,

***) TAURON Sprzedaż GZE  nie przedkłada taryfy do zatwierdzenia – przedstawiono skutki dla odbiorców TAURON Sprzedaż (bez obszaru gliwickiego TAURON Dystrybucja),

****) Średnia nie obejmuje odbiorców TAURON Dystrybucja (obszar gliwicki) oraz RWE Stoen Operator