Jak Polak słucha muzyki? Jak legalnie ściągać muzykę?

Na światowym rynku muzyka cyfrowa i usługi streamingowe dynamicznie się rozwijają, tymczasem Polacy wciąż kupują płyty CD i słuchają muzyki głównie w radiu i telewizji.

CD kontra sprzedaż cyfrowa

Pomimo coraz większej popularności rozpowszechniania muzki w postaci cyfrowej i tego, że Polacy coraz chętniej kupują muzykę w sieci, to sprzedaż płyt CD jest nadal wysoka. Okazuje się, że jest wciąż najbardziej opłacalną formą sprzedaży muzyki dla polskich wytwórni fonograficznych. Sprzedane płyty generują 80 procent wszystkich dochodów przemysłu.  ustępują miejsca muzyce zapisanej w formacie cyfrowym.

 • Płyty CD są popularne wśród starszych słuchaczy.

Zdecydowana większość nabywców to osoby powyżej 35 roku życia. Z danych Związku Producentów Audio-Video (ZPAV) wynika, że w 2014 roku na nośnikach fizycznych najlepiej sprzedawała się muzyka jazzowa. Podobne tendencje panują wśród wielbicieli czarnych płyt. Do mody wróciło odtwarzanie i kolekcjonowanie płyt winylowych. W tym przypadku najchętniej sięgają po nie osoby także po 35. roku życia.

 • Sprzedaż cyfrowa nastawiona jest przede wszystkim na młodego odbiorcę.

Nowe technologie i internet liczą się dla osób przed 30 rokiem życia. Blisko 60 % ankietowanych zaznaczyło, że w ogóle już nie kupuje płyt CD, a internet jest głownym źródłem pozyskania muzyki – jak podaje raport NuPlays.pl.

Jak zatem Polacy słuchają muzyki?

Z raportu przeprowadzonego w oddziałach Federacji Konsumentów na przełomie października i listopada 2014 roku, dotyczącego zachowań konsumentów na rynku mediów i nowych technologii, wynika, że najchętniej słuchamy muzyki w radio.Tak uznało aż 71,40% respondentów.

 • Mało kto zapewne spodziewał się, że drugim preferowanym źródłem będzie telewizja, uznało tak 46,86% respondentów.
 • Preferujemy także słuchanie muzyki po prostu z odtwarzacza w samochodzie (27,20%),
 • na koncertach (26,68%)
 • z domowych odtwarzaczy (25,94%).
 • Respondenci preferują także słuchanie muzyki na komputerze z plików lub płyt (18,77%)
 • online (18,03%).

Muzyka na żądanie. Jak legalnie słuchać muzyki ulubionych artystów w sieci?

 

Wraz z smartfonami i tabletami pojawiło się wiele możliwości odtwarzania i zakupu muzyki. Którą z nich wybrać?

 • iTunes – jednocześnie odtwarzacz muzyki i sklep muzyczny.

Program odtwarzający pliki audio i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc.. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartphone’a iPhone oraz tabletu iPad. Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i Mac OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

Zalety z korzystania iTunes:

 • Importowanie utworów z płyt CD, które już posiadasz. Ponadto pozwala zaimportować całą kolekcję płyt CD do komputera i wszystkie ulubione utwory zgromadzić
 • Sklep muzyczny dostępny w komputerze oznacza, że nie musisz już buszować wśród okładek na stoisku z płytami
 • iTunes umożliwia stworzenie playlisty do odłsuchiwania i nagrać ją na płytę CD. Umożliwia importowanie utworów z płyt CD, które już posiadasz. Lub dodawanie do Twojej kolekcji nowej muzyki ze sklepu iTunes Store. Cała Twoja muzyczna kolekcja jest w jednym miejscu. Ponadto iTunes automatycznie zapełni ją utworami zgodnie z Twoimi preferencjami
 • Mobilność. Całą kolekcję z komputera z łatwością przeniesiesz na iPoda — i zabierzesz ze sobą w drogę.
 • W internetowym sklepie iTunes Store można kupić po jednym utworze lub całe albumy ulubionych artystów.

Minusy korzystania z iTunes:

Najtańsze pliki kosztują 69 eurocentów, normą jest 99 eurocentów za piosenkę, a zdarzają się też utwory, które kosztują jeszcze więcej. Za całe płyty trzeba czasem płacić więcej niż za kupione w tradycyjnym Empiku.

 • Usługi Streamingowe – czyli słuchanie muzyki przez sieć.

Coraz większa liczba osób słuchających muzyki w smartfonach, tabletach i komputerach decyduje się na usługi streamingowe – serwisy odsłuchowe. Opłacenie miesięcznego abonamentu, zapewnia dostęp do milionów utworów na każdym urządzeniu posiadanym przez słuchacza. Wygoda i niskie koszty odgrywają największą rolę przy wyborze źródła muzyki. Polscy użytkownicy mogą wybrać pomiędzy takimi aplikacjami jak: Spotify, WiMP, Deezer czy Rara.

Plusy wynikające z korzytsania z usług streamingowych:

 • Są tanie. Udostępniają słuchaczom pliki w niskich cenach. Za 10 lub 20 złotych użytkownik może wykupić miesięczny abonament, który daje mu dostęp do 20 mln utworów. Konsument dostał więc możliwość legalnego przesłuchiwania muzyki za cenę mniejszą niż jedna płyta
 • Możliwość odtworzenia muzyki na dowolnym sprzęcie: komputerze, laptopie, tablecie, smartfonie, domowym sprzęcie audio, a nawet wybranych telewizorach.
 • Zaoszczędzisz czas. Łatwiej bowiem zapłacić raz na miesiąc i słuchać wszystkiego niż kupować każdy album bądź przeszukiwać Sieć i pobierać z nielegalnych źródeł.
 • Tworzenie playlisty. Użytkownicy mogą wyszukiwać dowolne utwory (o ile są w bazie) i tworzyć z nich playlisty. W obrębie konta użytkownika dane są synchronizowane między różnymi urządzeniami, dzięki czemu na telefonie widoczne są wszystkie listy dodane na komputerze i odwrotnie.
 • Integracja z Facebookiem. Dzięki temu, można automatycznie informować znajomych o aktualnie słuchanych kawałkach, a także sprawdzać jakie dodali playlisty czy jakich utworów najczęściej odtwarzali.
 • Nowe utwory, nowi wykonawcy. Oferują one dostęp do tematycznych stacji radiowych, które dobierane są na podstawie gustu użytkownika – wystarczy podać ulubionego wykonawcę lub kawałek, a program znajdzie utwory podobne.
 • Muzyka Offline. Dodatkowo, wszystkie aplikacje oferują opcję zapisu danych w pamięci urządzenia. Utworów można słuchać w trybie offline bez ponoszenia kosztów transferu.
 • Wybór jakości muzyki. Ważną różnicą jest jakość dźwięku w programach. Najlepiej tu prezentuje się Spotify, które pozwala na słuchania utworów o bitrate 320 Kbps. Oczywiście, w takim wypadku pobierane jest dość dużo danych, więc nie jest to standardowa opcja i trzeba ją włączyć w ustawieniach. Także w WiMP-ie jest możliwość wyboru jakości muzyki (normalna i wyższa), co jest pomocne przy słuchaniu utworów po 3G.
 • Wielka Baza Artystów. Bazy są rozbudowane systematycznie i miesięcznie pojawia się w nich nawet 20 tys. nowych utworów muzycznych
 • Niektóre oprogramowania, jak na przykład Spotify oferują bezpłatną usługę odsłuchwania muzyki, trzeba być tylko podłaczonym do internetu.

Minusy:

  • Często brakuje polskich wykonawców. Niektórzy muzycy nie godzą nie godzą się na dystybucję swojej muzyki za pomocą usług chmurowych. Uważają, że artyści zarabiają stanowczo za mało na udostępnianiu swojej muzyki.
  • Nie ma możliwości zgrania na stałe plików mp3, żeby odsłuchiwać artystów offline ”na zawsze”.

Szansa na zmniejszenie zjawiska piractwa

Plusem usług streamingowych jest ich dostępność i taniość, przez co użytkownicy sieci nie tracą czasu na wyszukiwanie danych plików muzycznych w internecie za darmo a co za tym idzie zmniejszenia zjawiska piractwa w sieci. W Szwecji (skąd pochodzi i gdzie od kilku lat prężnie działa Spotify) w krótkim czasie po udostępnieniu serwisów streamingowych zauważalnie spadła skala piractwa.