Ile kosztuje pogrzeb?

Pogrzeb bliskiej osoby to najsmutniejsze i najtragiczniejsze wydarzenie w życiu każdego człowieka. Musimy rozstać się z bliską nam osobą, która już nigdy nie wróci, do której się już nie przytulimy i z którą nie porozmawiamy po raz kolejny. Takiemu wydarzeniu towarzyszy nieopisany ból i smutek. Co więcej, trzeba się szybko wziąć w garść, aby zorganizować odpowiednie pożegnanie dla tej osoby… Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, o czym musisz pamiętać i ile wyniosą koszty uroczystości pogrzebowej.

Koszty pogrzebu

pogrzeb-trumnaJak przyznaje Polska Izba Pogrzebowa, nie ma przepisów, które regulują ceny usług pogrzebowych. Ceny zróżnicowane są ze względu na jakość usług oraz miejsce pochówku. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 tys. zł w żaden sposób nie wystarczy na opłacenie kosztów pogrzebu. Do najważniejszych wydatków pogrzebowych należy zaliczyć: trumnę (ok. 700-1000 zł), wynajęcie chłodni (ok. 90-130 zł doba), przygotowanie ciała (ok. 150-200 zł), kwiaty (ok. 200-400 zł), karawan (ok. 600 zł), opłaty kościelne (ok. 1-1,5 tys. zł), miejsce na cmentarzu (ok. 1,5 tys. zł), wykopanie grobu (700 zł). Do tego trzeba doliczyć opłaty administracyjne, tabliczki, krzyże, transport w dniu pogrzebu, zamówienie poczęstunku dla osób uczestniczących w ceremonii pogrzebowej.

Aby obniżyć koszty można zrezygnować z pełnych usług zakładu pogrzebowego i zająć się niektórymi sprawami na własną rękę. Zakłady pogrzebowe wysoko cenią swoje usługi i pobierają wysokie marże. Im więcej spraw powierzymy w ręce zakładu, tym drożej zapłacimy. Niektóre osoby zlecają zakładom jedynie przechowanie i wystawienie zwłok, a takie sprawy jak kupienie ubrań dla zmarłego, zamówienie wieńców czy uzgodnienie wykopania grobu załatwiają samodzielnie.

Niektórzy, aby obniżyć koszty pogrzebu decydują się na kremację. Kremacja jest tańsza niż tradycyjny pogrzeb, kosztuje 500-600 zł. Ceny za urnę zaczynają się już od 80 zł. Taniej też zapłacimy grabarzom, gdyż nie potrzeba czterech osób do niesienia ciężkiej trumny, tylko jedna. Podjęcie decyzji o kremacji jest jednak sprawą indywidualną i zależną od przekonań.

Zasiłek pogrzebowy

PogrzebZasiłek pogrzebowy jest to jednorazowe świadczenie pieniężne przyznawane przez ZUS lub KRUS osobie, która poniosła koszty pogrzebu po śmierci członka rodziny. Od dnia 01 marca 2011 roku kwota zasiłku pogrzebowego wynosi 4 tys. zł. (wcześniej wynosiła ona 6,4 tys. zł.). Koszt pogrzebu zależy od wielu czynników, które wymieniliśmy powyżej, takich jak miejsce pochówku (najdroższe ceny są w Warszawie), rodzaj trumny (zamiast najdroższej dębowej można wybrać sosnową albo olchową), itd., jednak w większości przypadków nie udaje się zamknąć pogrzebu w kwocie 4 tys. zł. Jest to kwota stosunkowo niska i wystarczy tylko na to, co niezbędne i najtańsze.

Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest w terminie 30 dni od złożenia w oddziale ZUS-u wszystkich, niezbędnych do ustalenia prawa do tego świadczenia, dokumentów. Oznacza to, że wszystkie koszty musimy najpierw pokryć z własnej kieszeni. W tych trudnych chwilach możesz liczyć na pomoc Monedo Now. Nasze pożyczki pozabankowe załatwisz bez formalności i przez Internet, co jest niezwykle wygodne w przypadku tego rodzaju problemów. Sam pogrzeb to jeszcze nie koniec. Pozostaje pustka i smutek w sercu na długie lata. Z czasem warto również pomyśleć o postawieniu nagrobka.