Czego spodziewać się po nowych konsolach Sony i Microsoft?

Perspektywa pojawienia się na rynku zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X rozpala fanów obu konsol do czerwoności i wszyscy z niecierpliwością czekają na wszelkiego rodzaju newsy i przecieki z obu obozów. Nic w tym dziwnego – nowa generacja konsol to obiekt pożądania dla milionów graczy na całym świecie, a od czasu pojawienia się pierwszych oficjalnych informacji o nowych „cudownych dzieciach” Sony i Microsoftu, mamy do czynienia z prawdziwą marketingową batalią pomiędzy gigantami, o przyciągnięcie do siebie jak największej miłośników konsolowej rozrywki. Kto w tej rozgrywce będzie górą? Czego można się spodziewać po PlayStation 5 i Xbox Series X? A przede wszystkim, kiedy finalnie pojawią się na sklepowych półkach? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania.

PlayStation 5 – przewidywana premiera

O tym, że następcą PlayStation 4 będzie „konsola następnej generacji” poinformował w kwietniu 2019 roku Mark Cerny – jej główny twórca i architekt. Początkowo, nie używano nawet nazwy PlayStation 5, która pojawiła się dopiero w październiku ubiegłego roku, natomiast od razu było pewne, że nie ma najmniejszych szans żeby miała swoją premierę jeszcze w 2019 roku. Tak naprawdę konkretna data pojawienia się nowej konsoli Sony nie jest wciąż znana. Wiele obiecywano sobie po targach CES 2020 w Las Vegas, ale tam zaprezentowane zostało jedynie nowe logo PS5, które jest bliźniaczo podobne do wcześniejszych modeli. Tym samym jedyne co wiadomo na pewno odnośnie daty premiery PlayStation 5, to to, że konsola japońskiego giganta pojawi się w okresie przedświątecznym 2020 roku. Sony bardzo zależy, aby konsola dziewiątej już generacji mogła znaleźć się pod świątecznymi choinkami. Najbardziej realny wydaje się przełom listopada i grudnia, choć w sieci zaczęła krążyć data 20 listopada, jednak w żaden sposób niepotwierdzona.

Prognozowana cena PlayStation 5

Wspomniany wyżej Mark Cerny, zapytany o cenę PS5 nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Sformułowanie, że będzie ona „atrakcyjna dla graczy” jest bardzo nieprecyzyjne, a zależeć będzie na pewno od wielu czynników. Można próbować prognozować pewien przedział cenowy, choć na pewno nie będzie tańsza niż 399 dolarów, a tyle kosztowało PlayStation 4 w momencie pojawienia się na rynku. Pojawia się szereg spekulacji, mówiących, że może to być 499 czy nawet 599 dolarów. Zapewne cena będzie wypadkową kilku czynników – sytuacji na rynku w momencie premiery, użytych podzespołów, a także co jest coraz częściej sugerowane – wybranego wariantu konsoli. Niemniej, na informację ile będzie trzeba zapłacić za PlayStation 5 trzeba będzie jeszcze poczekać, prawdopodobnie aż do okresu poprzedzającego pojawienie się jej na półkach sklepowych.

Specyfikacja PlayStation 5

Specyfikacja techniczna to obszar, w którym dysponujemy największą ilością potwierdzonych informacji. A te są naprawdę imponujące. PlayStation 5 ma być prawdziwym przełomem jeśli chodzi o możliwości i moc urządzenia:

  • procesor trzeciej generacji AMD Ryzen – 8 rdzeni opartych na 7-nanometrowej architekturze Zen 2,
  • karta graficzna Radeon Navi – specjalny wariant ze wsparciem dla ray tracingu oraz obsługą rozdzielczości 8K,
  • dysk SSD – który ma znacząco przyspieszyć ładowanie,
  • dźwięk – specjalna jednostka dla dźwięku przestrzennego 3D Audio.

Dodatkowo, ulepszona wersja kontrolera Dual Shock 5, napęd optyczny 4K UHD oraz kompatybilność wsteczna, czyli możliwość uruchomienia gier z PS4.

Kiedy premiera Xbox Series X?

Najnowsze dzieło Microsoftu, które początkowo funkcjonowało pod roboczą nazwą Project Scarlett otrzymało nazwę Xbox Series X. Podobnie jak w przypadku wielkiego konkurenta, czyli PS5, premiera następcy Xbox’a One planowana jest na okres przedświąteczny 2020 roku. Tutaj również najbardziej realny wydaje się przełom listopada i grudnia, tym bardziej jeśli spojrzymy na to kiedy pojawiały się wszystkie poprzednie konsole giganta z Redmond (najczęściej była to druga połowa listopada).

Przewidywana cena nowego Xbox’a

Tak, jak w przypadku PlayStation 5, cena Xbox Series X to na razie wielka niewiadoma. Tutaj także pojawiło się enigmatyczne określenie ceny „atrakcyjnej” czy też „przystępnej dla graczy”, ale co to w rzeczywistości oznacza? Trudno na ten moment powiedzieć. Na pewno ze względu na zaawansowanie technologiczne nie będzie ona niska, a analitycy i znawcy branży sugerują, że będzie to w granicach 499 dolarów. Czy wiele się pomylą? Okaże się wkrótce, a patrząc na politykę informacyjną Microsoftu prawdopodobne jest, że cena będzie znana wcześniej niż cena PS5.

Specyfikacja Xbox Series X

Specyfikacja techniczna Xbox Series X będzie bardzo zbliżona do konkurenta firmy Sony. Obie konsole mają być najpotężniejszymi w dotychczasowej historii i mieć naprawdę imponujące podzespoły. W przypadku sprzętu Microsoftu parametry będą wyglądać następująco:

  • ośmiordzeniowy procesor AMD – przygotowany w 7nm procesie technologicznym układ bazujący na architekturze Zen 2, który ma dostarczyć wydajność 12 teraflopów (dwukrotnie więcej niż poprzednik),
  • karta graficzna Radeon RDNA od firmy AMD, w specjalnym wariancie Radeon Navi zintegrowana z ray tracingiem, standardowo 4K i 60 fps, ale możliwość obsługi nawet 8K,
  • bardzo szybki dysk SSD o pojemności co najmniej 1 TB,
  • pamięć RAM GDDR6, prawdopodobnie rzędu nawet 16 GB.

Poza tym kompatybilność wsteczna, a także wprowadzenie technologii VRS (Variable Rate Shading), która ma zwiększyć wydajność nawet o 20%, a odpowiadać  za synchronizację częstotliwości wyświetlania obrazu z liczbą generowanych w danej produkcji klatek na sekundę.

PlayStation 5 i Xbox Series X – planowane gry na 2020 rok

Ostatnio pojawiające się informację mówią, jakoby tytułem startowym PlayStation 5 miało być Gran Turismo 7, natomiast w przypadku Xbox’a ma to być Halo Infinite. W przypadku obu konsol mówi się również o szybkim pojawieniu się nowej Fify. Co ciekawe Phil Spencer z Microsoftu powiedział, że nie przewidują żadnych tytułów ekskluzywnych na Xbox Series X, co jest taktyką zgoła odmienną od Sony i polegającą na wypuszczaniu przynajmniej kilku gier na wyłączność. To co wiemy w przypadku PS5 na pewno, to Godfall. Natomiast jeśli przymkniemy oko na to, że Senua’s Saga: Hellblade II pojawi się również na PC, to to jest właśnie tytuł ekskluzywny dla Xbox’a. Co jeszcze czeka nas w 2020 roku? To się dopiero okaże, jednak ze względu na premierę obu konsol na koniec roku, na większość gier przyjdzie nam zapewne poczekać do 2021 roku, korzystając do tego czasu z kompatybilności wstecznej obu urządzeń.]

Szybka gotówka na sprzęt gamingowy i gry

Posiadanie nowej konsoli to nie lada gratka dla wszystkich zapalonych graczy. Jeśli do czasu premiery, nie uda Ci się zebrać całej kwoty, pamiętaj o tym, że masz inne bardzo wygodne rozwiązanie. Dodatkowe pieniądze, bardzo szybko i przede wszystkim bezpiecznie, pozyskasz dzięki Monedo Now. Nie wymaga to od Ciebie żadnego wysiłku, ani formalności. Wystarczy, że wypełnisz najszybszy w sieci formularz pożyczkowy na naszej stronie, a już tego samego dnia, będziesz cieszyć się ekstra gotówką na koncie.