Co można przewieźć przez granicę?

Przed nami wakacje. Chyba najpiękniejszy okres w ciągu całego roku. Słońce, czas relaksu, radości. Szukamy miejsc, często poza granicami Polski, które chcielibyśmy odwiedzić, urokliwych zakątków, które warto zobaczyć, przeżyć niezapomniane chwile. Chcemy wracać do nich przez kolejny rok, oglądając filmy i zdjęcia. Marzymy, by to, co piękne w naszej pamięci, trwało i powróciło w kolejnej odsłonie podczas następnego urlopu. Aby jednak nic nie zmąciło naszych marzeń i wyjątkowo dobrych wrażeń, do podróży trzeba się rzetelnie przygotować, myśląc nie tylko o odpowiednich strojach, właściwie dobranym sprzęcie sportowym, czy nowoczesnym aparacie fotograficznym. Warto dokładnie sprawdzić,co można mieć przy sobie a co należy (czasem z ogromnym żalem) pozostawić w domu. Znajomość przepisów celnych kraju, który podczas urlopu odwiedzamy, to nierzadko niska cena za spokój podczas podróży i pobytu w miejscu docelowym. Wiedza o zapisach taryfy celnej, o przepisach, na straży których stoi służba graniczna, zapobiegnie nerwom i smutkowi, gdy trzeba będzie pozbyć się czegoś, np. na lotnisku.

W Unii bez komplikacji

W Unii bez komplikacjiJeżeli  poruszamy się po krajach Unii Europejskiej, to nie ma większego problemu. We wszystkich państwach obowiązują normy unijne. Turystów obowiązują ograniczenia ilościowe dotyczące wwozu towarów przeznaczonych do osobistego użytku i nie podlegające odsprzedaży. Natomiast wyprawy do państw spoza UE wymagają dość dokładnego sprawdzenia obowiązujących przepisów. Poniżej trochę podpowiedzi, które pomogą zaplanować udane wakacje.’

Podstawowe ograniczenia

Jeżeli wybieramy się do Australii, ale także do wielu innych państw na różnych kontynentach, wówczas warto mieć na uwadze, że nie wolno wwozić żywności, zwierząt, roślin, nasion, skór zwierzęcych. Zachęcamy do rzetelnej lektury przepisów fitosanitarnych, które w części krajów są rygorystyczne i ściśle przestrzegane. Podobnie rzecz się ma z ilością gotówki, którą można wwieźć bez konieczności zgłaszania przy odprawie celnej. Ograniczeniom podlega ilość wwożonego alkoholu i wyrobów tytoniowych. Turyści powinni zwrócić uwagę również na ograniczenia wieku, ponieważ np. w Norwegii osoby między 18 a 20 rokiem życia mogą przewieźć mniejszą ilość wyrobów tytoniowych a alkohol tylko słabszy niż 22%.

Bez komórki

Są kraje, w których prawo celne może dziwić Europejczyka. I tak do Brazylii nie wolno wwozić telefonu komórkowego czy innego wartościowego sprzętu elektronicznego, który będzie używany na terenie tego kraju; posiadanie tych przedmiotów trzeba zadeklarować w formularzu wjazdowym. Podobnie postąpić musimy, gdy Bez komórkiwjeżdżamy na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej czy Rosji. W części państw w deklaracji celnej należy uwzględnić także posiadaną biżuterię. Ale już w Meksyku bez konsekwencji można mieć przy sobie na własny użytek aparat fotograficzny, kamerę, laptop, używany sprzęt sportowy (dwa zestawy), telefon komórkowy. W innych państwach Ameryki Środkowej obowiązują standardowe przepisy celne. W państwach Afryki również obowiązują standardowe przepisy celne, ale w poszczególnych krajach można napotkać na ograniczenia dotyczące sprzętu elektronicznego, jak też ilości przewożonego srebra, złota czy platyny

Ograniczona zawartość portfela

We wszystkich krajach obowiązują limity gotówki, którą można przewieźć; przekroczenie określonej kwoty skutkuje koniecznością złożenia deklaracji celnej. Podobnie jest w kwestii leków, poza tymi na własny bieżący użytek (określone limity), trzeba sprawdzać uważnie, co trzeba i w jaki sposób załatwić, jakie dokumenty przedstawić, by nie narazić się na kłopoty. Indywidualne limity i ograniczenia dotyczą też wwozu alkoholu, wyrobów tytoniowych. Zawsze należy zgłosić przewóz psa czy kota (w kwestii innych zwierząt warto dokładnie przeczytać obowiązujące w konkretnym kraju przepisy). Bez względu na to, dokąd się wybieramy z pupilem, musi on zostać wcześniej zaczipowany, musi mieć aktualne badania weterynaryjne, w tym zaświadczenie o niezbędnych szczepieniach, między innymi przeciwko wściekliźnie  oraz własny paszport, wydany przez lekarza weterynarii mającego odpowiednie uprawnienia. Te dokumenty, niezależnie od tego, dokąd się udajemy, na pewno ułatwią przewiezienie zwierzaka do innego kraju. Radzimy zapoznać się ze szczegółowymi zasadami podróżowania ze zwierzęciem do: Wielkiej Brytanii (nie uznaje się obroży przeciwko kleszczom), Szwajcarii (wymagana zgoda Szwajcarskiego Federalnego Urzędu ds. Weterynarii), Brazylii (dokumenty weterynaryjne muszą mieć legalizację z Ambasady Brazylii), Stanów Zjednoczonych (trzeba zapoznać się z przepisami obowiązującymi w stanie, do którego się wybieramy), Japonii (psy i koty najczęściej poddawane są dwutygodniowej kwarantannie-na koszt właściciela).

Bezwzględnie wszędzie obowiązują zakazy dotyczące broni palnej, materiałów wybuchowych i narkotyków.

Pamiątki zostają na miejscu

Pamiątki zostają na miejscuW Ekwadorze, Boliwii, czyli krajach Ameryki Południowej obowiązuje zakaz wywozu pamiątek kultury, np. po zakupieniu imitacji pamiątek kultury prekolumbijskiej koniecznie trzeba zachować dowód zakupu, by móc okazać go w czasie odprawy celnej na lotnisku. Peru zwraca uwagę na przedmioty rękodzieła artystycznego, ludowego, także na dobra kultury o znacznej wartości, szczególnie dobra archeologiczne.

Do Arabii Saudyjskiej nie wolno przywieźć niczego, co mogłoby być uznane za sprzeczne z kulturą islamu. Grożą za to wysokie kary a dodatkową konsekwencją jest całkowity zakaz ponownego przyjazdu do tego państwa.

A co wolno przywieźć do Polski/na obszar Unii Europejskiej, gdy już czas beztroski i urlopowej radości nieuchronnie zbliża się do końca? Warto zwrócić uwagę na przepis dotyczący gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Możliwy jest wywóz lub wwóz tylko na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw – zwanych dokumentami CITES (dokumenty te wydawane są przez Organy Administracyjne CITES odpowiednich państw). Brak takich dokumentów podczas przewozu powoduje konsekwencje karne związane z popełnieniem przestępstwa. A dość łatwo w ferworze kupowania pamiątek zapomnieć, że np. koralowce, muszle, nalewki na kobrach to właśnie artykuły, których absolutnie przywozić nie wolno. Podobnie rzecz się ma  z zabytkami, dziełami sztuki. W tym zakresie ograniczenia są ujęte wiekiem przedmiotu (musi mieć mniej niż 50 lat) a także jego ceną. Warto pomyśleć, zanim nabędziemy, czasem niepozorną rzecz tego typu, by nie narazić się później na odpowiedzialność karną.

Tranzytowe ograniczenia

Tranzytowe ograniczeniaTuryści podróżujący samochodem czy autokarem muszą pamiętać, że obowiązuje ich znajomość przepisów granicznych nie tylko kraju docelowego, ale także państw tranzytowych. Warto pamiętać, by sprawdzić w takiej sytuacji ograniczenia dotyczące alkoholu, wyrobów tytoniowych, żywności, np. Szwajcaria pozwala bez cła (także przy tranzycie) wwieźć na swoje terytorium do 500 gram mięsa i wyrobów mięsnych na osobę, co oznacza, że nie można zabrać ze sobą, np. dla rodziny, znajomych dowolnych ilości wędliny i innych tego typu produktów; należy policzyć ilości posiadanych papierosów, jeżeli w zagranicznych wojażach uczestniczą osoby palące.

Jakie jednak nie byłyby ograniczenia wynikające z prawa celnego, to przecież wakacje są raz w roku. Na pewno uda się zdobyć przed ich rozpoczęciem na tyle dużo niezbędnych informacji, by czas uroczych eskapad po różnych kontynentach, mniej lub bardziej egzotycznych krajach pozostał niezapomnianą wyprawą „na wyspy szczęśliwe”, która gościć będzie w naszej pamięci i naszych zimowych snach bardzo długo. Aż do następnego roku, następnego urlopu.