Bezrobotny jak magister…

We wcześniejszym artykule omówiliśmy najlepiej opłacane zawody w Polsce, a teraz przyjrzymy się, zawodom, które nie rokują zbyt dobrze… Regułę potwierdzają wyjątki i takie wyjątki zawsze występowały i będą występować w przyrodzie. Nie oznacza więc to, że osoby, które ukończyły kierunki studiów, które omówimy poniżej nie mają szans na znalezienie dobrego zatrudnienia, ale zgodnie ze statystykami to wśród nich jest największy odsetek bezrobotnych.

Zawody bezrobotnych

Według danych zawartych w Bilansie Kapitału Ludzkiego, statystycznie najwięcej absolwentów nieaktywnych zawodowo jest po takich kierunkach jak: turystyka i rekreacja, socjologia, pedagogika, administracja, zarządzanie i marketing oraz prawo. Raport wskazuje, że nie są to kierunki przyszłościowe i aż 10% ich absolwentów trafia na bezrobocie.

Dlaczego niektóre kierunki studiów to kuźnie bezrobotnych? Składa się na to wiele czynników, a najczęściej te kierunki są niedostosowane do potrzeb aktualnego rynku pracy oraz nie wykształcają praktycznych i konkretnych umiejętności.

Paradoksalnie jest o wiele więcej bezrobotnych z wykształceniem wyższym niż z wykształceniem średnim czy podstawowym. Dzieje się tak dlatego, że bardzo wiele osób, które kończą studia w Polsce, nie chcą następnie podejmować się pracy fizycznej, a ich oczekiwania finansowe nie przystają do rynkowych realiów. Od kilku lat do najbardziej poszukiwanych pracowników należą robotnicy budowlani, elektrycy, elektronicy oraz pomoce domowe. Najmniejszy odsetek bezrobotnych jest wśród osób, które ukończyły nauki ścisłe, a w szczególności takie kierunki jak informatyka, matematyka, fizyka, budownictwo, itd. Trudno jest również znaleźć bezrobotnego lekarza.

Nierzadko słyszy się historie osób, które dorabiają się niemałych pieniędzy imając się różnych prac fizycznych. Niedawno głośno zrobiło się na temat pewnego sprzedawcy kurczaków, który to sprzedawał je pod dyskoteką i zarabiał na tym biznesie… po 40 tys. zł miesięcznie. Sprzedawanie kurczaków może nie wydawać się pracą godną „młodych wykształconych”, ale, jak się okazuje, można na niej dobrze zarobić, gdyż jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu usługi. Czasami, aby dobrze zarobić, na jakiś czas warto jest zapomnieć o ambicjach.

osoby poszukujace pracy-bezrobotni absolwenciDokonując wyboru kierunku studiów, należy przede wszystkim rozważyć je pod kątem umiejętności, które na nich nabędziemy. Z roku na rok powstają nowe kierunki studiów, ale niestety często okazuję się, że nie uczą one niczego praktycznego. Kilkumiesięczny kurs z retoryki stosowanej czy familiologii, czyli nauce o rodzinie, może być ciekawy, ale czy warto robić 5 lub 3-letnie studia z takich kierunków?

Kolejnym bardzo dużym problemem jest to, że polskie uczelnie kształcą zgodnie z zainteresowaniem kandydatów, nie biorąc w ogóle pod uwagę potrzeb rynku. Dlaczego tak trudno jest np. znaleźć pracę po prawie? Gdyż prawników jest już za dużo! Ze względu na niż demograficzny odnotowano także mniejszą liczbę uczniów, przez co szkoły i inne placówki dydaktyczne nie są w stanie zatrudniać więcej nauczycieli, a i tych samych czekają redukcje etatów. Utrzymywanie kierunków humanistycznych jest dla szkół opłacalne, gdyż nie wymagają one tak dużego nakładu finansowego jak nauczanie kierunków ścisłych. Jednak po co kształcić przyszłych bezrobotnych?

Jaka jest recepta na sukces?

Trudno jest podać gotowy przepis na sukces. Możemy jednak zdradzić kilka podpowiedzi, które z pewnością pomogą Ci osiągnąć sukces.

Po pierwsze, rób to co kochasz. Każdy z nas ma uzdolnienia w jakimś kierunku. Jednym osobom świetnie wychodzi gotowanie, inne potrafią projektować ogrody zapierające dech w piersiach, a jeszcze inne świetnie grać w badmintona. Tak naprawdę w każdej dziedzinie można odnieść sukces, trzeba tylko wyróżnić się z tłumu. Bardzo ważne jest aby praca sprawiała nam przyjemność i nas interesowała, gdyż tylko wtedy mamy szansę grać pierwsze skrzypce. Trudno wyobrazić sobie wybitnego malarza albo aktora, który nie cierpi swojej pracy i musi się do niej zmuszać. Od młodych lat należy więc rozwijać swój talent i nad nim pracować. Wyniki ciężkiej pracy w połączeniu z talentem często przechodzą najśmielsze oczekiwania.

Po drugie, nie wszystkie zawody są jednakowo dobrze lub źle opłacane na całym świecie. Weźmy za przykład zawód biologa. Michał Ł. przez wiele lat pracował jako biolog na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zarabiając najniższą krajową. Kilka lat temu udało mu się znaleźć pracę w Stanach Zjednoczonych na takim samym stanowisku. Jego pensja wzrosła dwunastokrotnie. Często zdarza się, że takie same zawody są dowartościowane i rewelacyjnie opłacane w jednych państwach, a kompletnie lekceważone w drugich. Wiąże się to z popytem na pewne profesje, uwarunkowanym poniekąd aktualną sytuacją ekonomiczną i polityczną. Przytoczę kolejny przykład z życia wzięty. W ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych ogromnym zainteresowaniem cieszył się zawód tłumacza języków, takich jak dari, paszto czy farsi. Bardzo intensywnie poszukiwano kandydatów znających te języki na wysokim poziomie i oferowano im sześciocyfrowe wynagrodzenie. Zapotrzebowanie na specjalistów tych egzotycznych języków było podyktowane militarnymi i niemilitarnymi operacjami wojskowych w Afganistanie oraz Iraku, w które Stany Zjednoczone były zaangażowane od 2001 r.

osoba spelniona zawodowa-sukces zawodowy-moja praca to pasjaPo trzecie, w obecnych czasach liczą się wszechstronne umiejętności. Pracodawcy najczęściej szukają kandydatów, którzy mają wysoko rozwinięte umiejętności analitycznego myślenia oraz są zaradni. Nie interesują ich kandydaci, którzy będą tylko powtarzać suche schematy podane na tacy, ale nie będą w stanie samodzielnie rozwiązywać problemów, kreatywnie myśleć oraz podejmować decyzji i przewidywać konsekwencji tych decyzji. Oczywiście wtedy, kiedy jest to możliwe. Nie ma szkół wyższych, które oferowałyby kierunki takie jak „logiczne myślenie” albo „myślenie analityczne”. Takie umiejętności wykształcane są w trakcie studiów na innych kierunkach. Im bardziej wszechstronne są to kierunki, tym umiejętności myślenia analitycznego będą wykształcone na wyższym poziomie.

W Polsce coraz częściej uczelnie, zwłaszcza prywatne, umożliwiają studiowanie łączonych kierunków studiów. Możemy np. studiować filologię angielską i hiszpańską, albo finanse i język obcy, albo ekonomię i informatykę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, od lat praktykowane na uczelniach w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz wielu innych państwach w Europie i na świecie. Studenci najczęściej wybierają kierunek wiodący (tzw. major) oraz dodatkowy (minor). Pozwala im to uzyskać szersze wiadomości, a następnie łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Taka osoba ma po prostu większe możliwości ponieważ może ubiegać się o pracę na wielu stanowiskach.