Bezpieczeństwo przede wszystkim – hasła

Hasłem naszej codzienności mogłoby być… hasło. Żyjemy w rzeczywistości, którą śmiało można określić jako zahasłowaną – bez podana ciągu znaków nie dostaniemy się do skrzynki pocztowej, serwisu bankowości internetowej, systemu obsługi studenta, cyfrowej prenumeraty naszej ulubionej gazety, czy nawet do mieszkania. Jeszcze kilka lat temu wystarczyło, że pamiętaliśmy numer telefonu babci, teraz liczba cyfr i liter, która na stałe powinna gościć w naszych umysłach, jest przeogromna i co więcej, stale się powiększa.

Jednak kwestia zapamiętywania to nie jedyny problem, który się z hasłami wiąże. Zostały one stworzone przecież nie po to, by utrudnić ludziom życie, a by chronić ich prywatność czy zgromadzone zasoby. Jako że pewne aspekty naszej codzienności przeniosły się do sieci, musiano wymyślić sposób, który pozwoli na założenie odpowiednich zabezpieczeń, które uniemożliwią osobom trzecim dostęp do prywatnych treści. Słowem – kluczem jest więc bezpieczeństwo. Co jednak zrobić, by ten warunek został spełniony?

Bezpieczeństwo przede wszystkim - hasłaTrzeba zdawać sobie sprawę z tego, że rozwój techniki i technologii służy nie tylko dobrym ludziom i wyższym celom. Jest również szeroko wykorzystywanych przez oszustów i złodziei, którzy zrobią wszystko, by wymyślone hasło znaleźć. Istnieje wiele metod, oprogramowani, aplikacji, które w łatwy sposób i w zasadzie automatycznie, pozwalają łamać hasła wpisywane na portalach internetowych. Najprostszym sposobem jest tak zwana metoda słownikowa, której algorytm oparty jest na dopasowywaniu i łączeniu różnych słów ze słownika lub wskazanego zbioru. Oznacza to, że zdecydowanie łatwiej będzie złamać hasła, których treścią jest na przykład tytuł znanej piosenki. Dotyczy to również tych konstrukcji, w których na końcu autor dodał losową cyfrę. To niestety niewiele zmienia. Drugim sposobem łamania haseł jest metoda zwana brute-force. Jej podstawowa wersja dostępna jest dla wszystkich – wystarczy nazwę tę wpisać w wyszukiwarkę, by móc pobrać program, który pozwoli złamać najbardziej podstawowe zabezpieczenia w plikach. Zasada działania algorytmu jest już nieco bardziej skomplikowana niż w pierwszym przypadku. Aplikacja losowo dobiera ciąg znaków i sprawdza jego skuteczność. Im hasło jest bardziej skomplikowane – zawiera większą kombinację liczb i znaków – tym trudniej jest je złamać. Sprawdzenie bowiem większej kombinacji znaków zajmuje zdecydowanie więcej czasu.

Banki

System bankowości internetowej to te zakątki internetu, które powinny być jak najlepiej strzeżone. Dlatego właśnie dostęp do nich jest często wieloetapowy i Bankiwymaka kilkukrotnej autoryzacji. W większości banków polega to na tym, że najpierw wpisujemy numer klienta bądź ciąg znaków, który identyfikuje nas jako jednostkę, pełniąc tym samym rolę loginu. Następnie wpisujemy hasło. Bardzo ważne jest, by wymyślić takie, które charakteryzować się będzie jak najwyższym stopniem skomplikowania. Im jest to konstrukcja bardziej abstrakcyjna lub też zupełnie losowa, tym lepiej. Dla pełnego bezpieczeństwa, warto ustawić sobie hasło, które nie jest słowem, albo jest to wyraz poprzedzielany innymi znakami. Zatem zamiast, w momencie ustalania hasła, wpisywać „razdwatrzycztery1234”, lepiej poświęcić chwilę i przygotować trudniejszy waritant. Może to być na przykład: „raZ4trZy2raZ3dwa1”. Nie jest to konstrukcja, której nie da się zapamiętać, a jednocześnie daje większą gwarancję bezpieczeństwa. Podstawową zasadą bezpieczeństwa, o której mało kto pamięta, jest konieczność trzymania hasła w tajemnicy. Jeśli musimy je sobie gdzieś zapisać, schowajmy je w domu w nieoczywistym miejscu. A login umieśćmy w drugim końcu mieszkania. Jeśli będą leżeć razem, szansa, że ktoś bez trudu z nich skorzysta, znacznie wzrasta.

Poczta

Poczta

Drugim miejscem, w którym hasła dbają o nasze bezpieczeństwo, a w zasadzie o bezpieczeństwo korespondencji, którą otrzymujemy i wysyłamy, są poczty mailowe. Dzisiaj w zasadzie każdy ma przynajmniej jeden adres mailowy, a większość posiada ich przynajmniej dwa jeśli nie trzy czy cztery. Hasło nie tylko broni prywatne czy służbowe treści przed niepowołanymi osobami. Jeśli ktoś o niecnych chęciach włamie się na naszą pocztę, może, podszywając się pod nas, wyciągać poufne informacje o znajomych, bądź bardzo zaszkodzić w dowolny inny sposób. Ponieważ coraz częściej mamy więcej niż jedną skrzynkę, pod żadnym pozorem nie wolno używać do wszystkich jednego hasła. Choć jest to zadanie trudne, dla posiadaczy kilku kont nawet karkołomne, warto jednak opracować sobie pewien system. Taki, który pozwoli zapamiętać zasadę tworzenia haseł do kolejnych kont i zapewni ich rozróżnialność. Błędem będzie również zapisanie wszystkich haseł do wszystkich poczt w jednym miejscu. To coś czego absolutnie nie można robić.

Serwisy internetowe

Wszystkie portale społecznościowe, dostępy do różnego rodzaju treści, również wymagają rejestracji, a więc podania loginu i hasła. Jeśli dostęp nie ma dla nas większego znaczenia, można wpisać proste hasło. Jednak jeśli jest to na przykład Facebook, na którym mamy personalne konto, lub też inny serwis, do którego mamy podpiętą na przykład naszą kartę kredytową, trzeba wtedy koniecznie pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Lenistwo w czasie wpisywania hasła może bowiem nas sporo kosztować. Poza tym, podobnie jak w dwóch poprzednich przykładach – nie spisujmy haseł, nie trzymajmy ich razem i nie dzielmy się nimi ze znajomymi.

Jest na to sposób

Istnieje pewien sprytny sposób na stworzenie dobrego i silnego hasła, które trudno jest złamać.

  1. Wymyśl zdanie, które łatwo będzie Ci zapamiętać. Może to być fragment piosenki, ulubionego wierszyka z dzieciństwa, czy imiona wszystkich Twoich wujków od strony mamy. Niech naszym przykładem będzie Mickiewicz:

Litwo Ojczyzno Moja Ty Jesteś Jak Zdrowie Ile Cię Trzeba Cenić

  1. Z każdego słowa wyjmijmy tylko pierwszą literę. Stworzy to ciąg pozornie przypadkowych znaków.Jest na to sposób

LOMTJJZICTC

  1. Teraz warto pozamieniać wielkości liter

LomTjjZiCtc

  1. Dodajmy jeszcze liczby i znaki specjalne

Lom29Tjj+iC69tc

Bezpieczne hasło jest gotowe. Ten sposób pomaga z jednej strony stworzyć naprawdę mocną i trudną do złamania konstrukcję, z drugiej – łatwo zapamiętywalną.

Czego pod żadnym pozorem nie wolno?

  1. Spisywać wszystkich haseł i chować ich razem lub zostawiać w oczywistym miejscu (na przykład w portfelu)
  2. Używać jednego hasła do wszystkich dostępów
  3. Wpisywać zbyt oczywiste konstrukcje, jak na przykład „login” i „hasło” odpowiednio dla loginu i hasła, czy admin123
  4. Używać w hasłach oczywistych słów czy liczb, które mają z Tobą bezpośredni związek – lepiej unikać imion psa, koloru sierści kota, daty urodzin córki czy numeru telefonu.

Zapamiętanie wszystkich haseł to nie lada wyzwanie. Przyjęcie jakiegoś systemu może się jednak opłacić – poczucie, że pieniądze na naszym koncie są bezpieczne, a maile służbowe i prywatne trafiają tylko do adresata, bez udziału osób postronnych, może być zdecydowanie cenniejsza niż chwile, które zaoszczędzimy na wymyślaniu bardziej skomplikowanych konstrukcji.