Bankomaty – najpopularniejsze urządzenia bankowe i apetyczny kąsek dla złodzieji

Bankomat jest najpopularniejszym urządzeniem bankowym na świecie. Aktualnie na naszym globie działa ponad 2,8 mln bankomatów. W samej Polsce jest ich blisko 20 tysięcy. To wcale nie jest duża ilość. Przeliczając na milion mieszkańców przypada 431 bankomatów. W porównaniu na przykład w Portugalii, Belgii, Hiszpanii i Wilekiej Brytanii przypada ponad 1.000 maszyn.

Jak się zaczęło..

Bankomaty mają ciekawą historię. Pierwszy bankomat został wymyślony w 1939 roku przez amerykania Luthera G. Simjiana i zbudowany jako „Bankograph” w 1960 dla City Bank of New York (obecnie Citibank). Po pół roku został zdemontowany z powodu braku akceptacji przez ogół klientów, gdyż najczęściej używali go do składania depozytów gracze wygrywąjący w kasynach i prostytutki, obawiający się identyfikacji.

W Polsce pierwszy bankomat pojawił się 52 lata później, w 1991 r. w III oddziale Banku Polska Kasa Opieki SA w Warszawie (dziś Bank Pekao).

Niebepieczeństwa

Bankomaty ze względu na swoją popularność i dostępność często padają ofiarą kradzieży, a właściwie ich klienci. Jak się okazuje, maszyny wcale nie muszą się znajdować na ciemnych uliczkach. Ostatnim głośnym przypadkiem kradzieży był bankomat w centrum handlowym w Poznaniu, gdzie złodzieje za pomocą tej maszyny zrabowali z kont klientów ponad 27 tys. zł.

Poniżej kilka popularnych wśrod złodzieji metod:

 • Skimming – złodzieje instalują w bankomatach urządzenia skanujące pasek magnetyczny kart, dzięki którym zdobywają dostęp do konta jej właściciela. Są to najczęściej nakładki instalowane na oryginalnych urządzeniach, które na pierwszy rzut oka dla specjalistów a tymbardziej dla klientów są nie do zauważenia. Aktualnie przy nowych możliwościach drukarek 3d złodzieje produkują czytniki kart, które są nie do odróżnienia od oryginalnych nawet dla najbardziej doświadczonego eksperta. Jeśli jakiś element bankomatu budzi wątpliości (na przykład odstaje, odkleja się etc.), należy niezwłocznie poinformować bank lub policję.
 • Wykrycie skimmera jeszcze kilka lattemu byłostosunkowo łatwe. Niestetyterazzaczęły się pojawiać skimmery praktycznie niewidoczne, ponieważ są tak małe, że złodzieje mogą je instlawać wewnątrz otworu, w którą wkładamy kartę. Inforamcję potwierdza ostatniraportEuropejskiej Organizacji Bezpieczeństwa Bankomatów (European ATM Security & Fraud Prevention), że ostatnio, w kraju europejskim pojawił się ultra mały skimmer zaprojektowany tak, aby pasował do rowka niektórych typów maszyn produkowanych przez firmę NCR.
 • Kamery – w parze ze skimming’iem często złdzieje instalują mini kamery w górnej częsci bankomatu, które nagrywają kod pin, który wstukujemy w klawiaturę. Dlatego tak ważne jest przesłonięcie dłonią klawiatury.

 

 • Nakładki na klawiaturę – w obecnych czasach doszło do tego, że złodzieje zaoptrują się w nakładki na klawiaturę, które zapamiętują wpisywane kody kart. Według nieoficjalnych źródeł za 8000 dolarów na rosyjskich stronach internetowych, można kupić takie nakładki na konkretne modele bankomatów.
 • Wirus. Na oficjalnym blogu, Kaspersky poinformował o odkryciu trojana, który zainfekował wiele bankomatów w Europie Wschodniej, który pozwala wybrać pieniądze używając specjalnego numeru pin. Trojan nazywa się Tyupkin. Instalowany jest na bankomacie za pomocą płyty CD, co wymaga fizycznego dostępu do bankomatu. Wirus ma kilka skomplikowanych funkcji, które sprawiają, że jest bardzo trudny do wykrycia, między innymi wyłącza oprogramowanie antywirusowe, aby uniknąć przypadkowego wykrycia aktywuje się tylko w niedziele i poniedziałkowe wieczory, może nawet wyłączyć sieć lokalną żeby uniemożliwić podłączenie sie banku z danym bankomatem w celu sprawdzenia go.
 • SMSy aktywujące szkodliwy kod. Według raportu firmy Symantec, w meksykańskich bankomatach wykryto wirusa, który aktywowany za pomocą sms’a wyrzuca banknoty z bankomatu. Wirus Ploutus wykorzystał lukę w oprogramowaniu Windows XP, z którego korzysta większość bankomatów na świecie. Tym razem przestępcy by zainstalować wirusa podłączają wcześniej do wybranego bankomatu telefon komórkowy za pomocą USB.   Poźniej za pomocą smsów podłączają się z maszyną i aktywują wirusa. Następnie wystarczy wysłać osobę po odebranie pieniędzy. W tym przypadku złodzieje nie muszą klonować kart, ani zapisywać kodów pin.. Symantec wskazał szereg środków zapobiegających tego typu atakom, choć najbardziej efektywny to uaktualnienie systemu operacyjnego.

Jak bezpiecznie wybierać pieniądze z bankomatów?

Złodzieje zawsze będą o krok do przodu, wymyślając coraz to sprytniejsze metody na wyciągnięcie pieniędzy z bankomatów. Banki i producenci tych maszyn co roku zwiększają ich bezpieczeństwo fizyczne, jak i cyfrowe. Istnieje kilka podstawowych reguł, które pozwalają bezpiecznie wybrać pieniądze:

 • Zwróć uwagę na wszelkie elementy bankomatu, dotknij je, poruszaj nimi, żeby upewnić się czy nie są przyklejone ani przykręcone na śrubki, (dotychczas nie istnieje taki model bankomatu, który by miał mocowany czytnik kart na śrubki).

 

 • Zawsze zasłaniaj klawiaturę dłonią, gdy wprowadzasz numer pin, nawet jeśli w pobliżu nie ma ludzi ani kamer w zasięgu wzroku.
 • Sprawdź czy aby klawiatura, nie jest tylko nakładką na tą oryginalną. (Złodzieje używają kleju).
 • Wybieraj bankomaty usytuowane w dobrze oświetlonych miejscach, z kamerami zainstalowanymi w pobliżu, na przykład w supermarketach czy centrach handlowych
 • Sprawdź dłonią, czy wzdłuż szczeliny, do której wprowadzasz kartę nie ma żadnego dodatkowego mikro elementu, otwory muszą być czyste.
 • Przyjrzyj się ekranowi, czy nie wyświetls nic dziwnego, nigdy nie może być pusty, wyłączony.
 • Jeśli operacja nie doszła do skutku i z nieznanych powodów nie udało się wyciągnąć pieniędzy, nigdy nie odchodź od bankomatu, myśląc, że nie działa. Poinformuj natychmiastowo bank, może sie okazać, że właśnie doszło do kradzieży pieniędzy z twojej karty, czego nawet nie jesteś świadom.
 • Nigdy nie zapisuj kodu pin na karcie.
 • Nie zgadzaj się, by w restauracjach i innych miejscach publicznych, pod pretekstem nie działającego czytnika, wprowadzano twoją kartę do innego – ten drugi, nawet jeśli wygląda tak samo jak poprzedni, może być falsyfikatem i po prostu skopiować twoją kartę.
 • Na koniec zmień pin z 1234 na inny.. Ponad 3,4 mln osób na całym świecie korzysta z tego trywialnego kody argumentując, że „jest łatwiejszy do zapamiętania.”
  To chyba nie pozostawia wątpliwości, że wiele skarg i wniosków w zakresie bezpieczeństwa lub prywatności użytkowników są spowodowane przez własne zaniedbania..

Według badań i ankiety przeprowadzonej przez brytyjską spółkę danych Genetics, kluczem do uzyskania dostępu do usług bankowych najczęściej wykorzystywanym przez użytkowników, zarówno online jak i za pośrednictwem bankomatów jest „1234”.
Następne w kolejności najpopularnieszych kodów pin to „1111”, „0000”, „1212” i „7777”. Do wymienionych wyżej kombinacji należy dodać jeszcze daty urodzenia użytkowników…
Z 10.000 możliwych kombinacji istniejących w formacie czterech cyfr, które oferują banki na całym świecie, aby zdefiniować osobisty kod PIN, można orzec, że największy odsetek problemów związanych z bezpieczeństwem banku jest związany z tymi kodami.
Dla przykładu spośród 3,4 mln osób, PIN 8068 jest używany przez zaledwie 25 uzytkowników.
Wynik raportu pokazują, że użytkownicy nie doceniać siły rozumowania cyberprzestępców. Strach przed zapomnieniem hasła jest większy od tego przed złodziejami. Proces odzyskiwania hasła wydaje się na tyle kłopotliwy, że wybieramy najłatwiejsze do zapamiętania zestawienia cyfr.

Przyszłość bankomatów

Pomimo napadów i kradzieży, bankomat wciąż pozostaje najpopularniejszym urządzeniem bankowym na świecie. Głównie dlatego, że redukuje bankom koszty i zwiększania efektywność działań. Duży wzrost liczby bankomatów obecny i prognozowany oznacza też, że gotówka fizyczna nadal będzie miała silną pozycje w światowym systemie płatniczym.

Rynek bankomatów w perspektywie najbliższych lat będzie się nadal rozwijał. Światowy rozwój będzie napędzany przez rejon Azji i Pacyfiku na czele z Chinami, Japonią i Indiami. Znaczący będzie też udział w tym innych krajów rozwijających, do których zalicza się też Polska. Dzięki rozwojowi rynku, producenci bankomatów będą dysponowali środkami na dalszy rozwój urządzeń ( w tym zabezpieczeń ) i stosowanie nowych technologii, jak chociażby integrację z urządzeniami mobilnymi. Dla nas klientów banków to niewątpliwie dobre informacje.