Technologia blockchain – co to jest?

Stało się.  I to nie dzisiaj, nie wczoraj, ale już jakiś czas temu. Nikt nas nie uprzedził,  nikt nas nie poinformował – świat rzeczywisty dotknęła transformacja, która sprawia, że wirtualność na stałe zagościła w naszej codzienności. Jednak to, czego doświadczamy korzystając z otaczających nas urządzeń to jedynie kropelka w całym oceanie innowacji, który w ostatnich latach dosłownie zalał cywilizacje. Bitcoiny i technologia blockchain są tego przykładem.

Bitcoiny – co to jest?

Bitcoiny opierają się na technologii blockchainJedna z takich technologii, o których wprawdzie coraz częściej się mówi,  rzadko jednak ktokolwiek jest w stanie zrozumieć zasady jej funkcjonowania są bitcoiny. To w zasadzie nie system a kryptowaluta, wirtualny pieniądz,  który nie ma swojego odpowiednika w rzeczywistym świecie.  Ich liczba jest ograniczona, z czego wynika fakt, że aby wejść w posiadanie bitcoina trzeba włożyć w to naprawdę dużo pracy. Wszystko przez to, że cały mechanizm opiera się na wyjątkowo skomplikowanych algorytmach matematycznych i kryptologicznych. Wejście w nie wymaga ogromnej mocy obliczeniowej,  ale i wiedzy oraz umiejętności.  Co ciekawe, choć bitcoina postrzega się przede wszystkim jako walutę,  nie dotyczą ich żadne reguluje bankowe czy prawne.

 

Bitcoin to nie wszystko

Bitcoiny opanowują świat finansów

Bitcoin to jednak twór, system, który opiera się na czymś jeszcze bardziej zaawansowanym, co staje się coraz częściej głównym przedmiotem zainteresowań ośrodków rządowych i badawczych.  Blockchain – bo o tej technologii mowa, to fundament, który Bitcoinom zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa.  Sprawia, że wszelkie dane o wszystkich dokonanych transakcjach są scentralizowane – znajdują się w jednym, konkretnym miejscu w sieci i nie ma sposobu, by znalazły się na jakimkolwiek komputerze któregokolwiek z użytkowników.  Co więcej,  dane są szyfrowane w tako sposób,  że żadne oprogramowanie kryptologiczne nie jest w stanie ich złamać.  Jakie korzyści z tego płyną?  Przede wszystkim – nie ma możliwości,  by informacje o przelewać, operacjach czy innych czynnościach zostały  fałszowanie.  Technologia pozwala na dokładne rejestrowanie każdej jednej zmiany wprowadzonej w transakcje.

Banki inwestują w blockchain

Choć nikt nie chce o tym do końca mówić zbyt głośno, wszystko wskazuje na to, że w technologię zaczynają inwestować – i to naprawdę pokaźne sumy – największe banki świata. W 2015 roku jeden z hiszpańskich banków opublikował raport, w którym wspomina o około 25 przypadkach wykorzystania tej technologii. Ten sam bank niemało zainwestował w start-up, który powstał, by pracować nad wykorzystywaniem technologii blockchain. Co więcej, powstało nawet konsorcjum złożone z kilkunastu banków, którego celem jest rozwijanie technologii, którą w kręgach bankowych nazywa się rozproszoną księgą główną. Dlaczego tak im zależy? Uważa się, że jest to rozwiązanie, które, dzięki swej specyfice, może przynieść bankom ogromne oszczędności. Odchodzi im bowiem problem dbania o bezpieczeństwo danych i znacznie ułatwia realizowanie przekazów finansowych między bankami, zlokalizowanymi nawet na dwóch krańcach świata. Blockchain pozwala zmniejszyć ryzyko dokonywanych transakcji i uchronić się przed wszelkiego rodzaju oszustwom i malwersacjom. Niektórzy twierdzą, że blockchain to nie technologia, a strategia. Jest w tym dużo racji, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że daje możliwość nie tylko przesyłania pieniędzy, ale i składania bezpiecznych, zaszyfrowanych podpisów, co ułatwia również wymianę ekonomiczną w szerszym rozumieniu.

By zrozumieć, na czym polega ta technologia, warto przyjrzeć się kilku najważniejszym informacjom, pojęciom i zagadnieniom, przedstawionym poniżej.

 

MONEDO blockchain

Tagged in: