Jakie konsekwencje będzie miał Brexit?

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej było dużym zaskoczeniem dla innych państw członkowskich, a także dla mieszkających tam Polaków. Według oficjalnych statystyk, obywatele Polski stanowią najliczniejszą grupę narodową w UK. Niespodziewany wynik referendum w UK już zdążył spowodować na rynkach spore zamieszanie związane z wyprzedażą ryzykownych aktywów, jak akcje, czy niektóre waluty, w tym złoty. Pomimo, że na chwilę obecną nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak nowa sytuacja w Unii przełoży się na fundusze płynące do Polski, ekonomiści i analitycy nie mają złudzeń, że wyjście UK z Unii to bardzo zła wiadomość dla Polaków i naszej gospodarki. Jakie konsekwencje dla Polaków może mieć Brexit? Kto najbardziej na nim ucierpi?

Szok Polaków na Wyspach

Szok Polaków na Wyspach

Badania przeprowadzone przez specjalistów z Oxford University podają, że liczba osób żyjących w Wielkiej Brytanii, które się w niej nie urodziły się wynosi 8 milionów. Polaków jest tam ok. 1 miliona, a tuż za nami są Hindusi. Decyzja o wyjściu UK z Unii Europejskiej spotkała się z szokiem i niedowierzaniem wśród Polaków na Wyspach. Jacek Stawiski, szef działu zagranicznego TVN24 Biznes i Świat nie krył swojego zdumienia: „Status Polaków na Wyspach w zasadzie z dnia na dzień zmieni się. Samo wychodzenie z UE ma zająć Brytyjczykom dwa lata i tylko tyle czasu będą mieć Polacy pracujący i mieszkający w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej na określenie własnej sytuacji i sprecyzowanie własnych planów”. Arkadiusz Pączka, z-ca dyrektora generalnego Pracodawców RP, podkreślał w Polskim Radiu 24, że „[j]est tam także duża liczba polskich przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes w tym kraju. Także nie wiemy, jak zostanie uregulowana w dwustronnej umowie ta relacja. Tak więc to mogą być skutki istotne. Nie wierzę jednak, że duża część tych Polaków wróci do kraju. Albo wybiorą inny kierunek migracji zarobkowej, np. państwa skandynawskie, albo relacje dwustronne pozwolą pozostać pracującym tam Polakom w Wielkiej Brytanii, bo wykonują oni często prace, których Brytyjczycy nie chcą”. Prezydent Andrzej Duda zadeklarował wsparcie dla Polaków na Wyspach. Zapowiedział, że polskie władze podejmą starania, aby Polacy mieszkający na Wyspach Brytyjskich w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki Brexitu. „Zrobimy wszystko, aby prawa Polaków w Wielkiej Brytanii nie zostały uszczuplone” – zapewnił prezydent.

Prawdopodobne konsekwencje

Prawdopodobne konsekwencje

Brexit to historyczne wydarzenie a jego skutki są trudne do ocenienia, gdyż do tej pory żaden kraj nie wystąpił jeszcze ze Wspólnoty. Na jakie konsekwencje możemy liczyć?

  • Straty dla posiadaczy kredytów we frankach i euro: Na Brexicie ucierpi polska waluta, a frank szwajcarski pójdzie w górę. Na niewiele mogą się zdać interwencje ze strony Narodowego Banku Polskiego i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Straty dla inwestorów giełdowych: Przewiduje się ostry spadek warszawskiej giełdy, która do tej pory też nie radziła sobie zbyt dobrze.
  • Osłabienie wymiany handlowej Polski z Wielką Brytanią: Brexit prawdopodobnie będzie mieć swoje echa również w przypadku tej sfery gospodarczej. Istnieje duże ryzyko pogorszenia możliwości zbytu i sprzedaży na rynek brytyjski.
  • Zmniejszenie środków dla Polski z unijnego budżetu: Brytyjczycy są jednym z największych płatników netto do budżetu Unii Europejskiej. Brexit z pewnością zaszkodzi więc takim państwom, jak Polska, które korzystają z unijnych pieniędzy.
  • Utrata zasiłkówRząd UK może wstrzymać wszelkie świadczenia dla osób,Prawdopodobne konsekwencje które nie posiadają obywatelstwa brytyjskiego. Nasi rodacy do tej pory pobierający tam świadczenia mogliby mieć spore problemy z utrzymaniem się na Wyspach.
  • Ostrzejsze kontrole na granicach: Nadal nie wiadomo, jaki status będzie miała UK po wyjściu z UE. Jest całkiem prawdopodobne, że wjazd do tego kraju nie będzie już taki łatwy jak dotychczas.
  • Większe trudności z zatrudnieniem: Potencjalni kandydaci mogą mieć utrudniony dostęp do rynku pracy, ze względu na obowiązek posiadania specjalnego pozwolenia. Najprawdopodobniej zostaną wprowadzone nowe i mniej korzystne zasady prowadzenia własnej działalności gospodarczej, co ugodzi w Polaków, którzy założyli w UK własne firmy. Brexit może również oznaczać złą wiadomość dla osób zatrudnionych w UK i na tej podstawie zwolnionych z płacenia składek ZUS w Polsce.

Mieszkasz obecnie w Wielkiej Brytanii i znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej? A może planujesz powrót do Polski i potrzebujesz pieniędzy na dobry start? Nie wahaj się skorzystać z szybkich i bezpiecznych pożyczek Monedo Now!