Powody, dla których warto założyć własną firmę

Założenie własnej firmy nierzadko wymaga odwagi i podjęcia ryzyka. Jednak kto nie ryzykuje, ten nie zyskuje. Przedstawiamy dziewięć powodów, dla których warto postawić wszystko na jedną kartę i rozwinąć własny biznes.

Praca w wymarzonym zawodzie

Często tylko własny biznes daje szansę na prawdziwą realizację swoich pasji i marzeń. Własna firma to możliwość realizowania się w tych obszarach, na których nam najbardziej zależy. Ideałem jest sytuacja, w której robimy to, co naprawdę lubimy i jeszcze mamy z tego pieniądze. Tak naprawdę tylko garstka osób może pochwalić się takim luksusem.

Samodzielne podejmowanie decyzji

Sporo osób decyduje się na założenie własnej firmy, bo nie lubi mieć zwierzchników. Szef, nawet najlepszy, zawsze w pierwszej kolejności dba o interes firmy i własny, dopiero potem o pracowników. Brak szefa to także brak niespodzianek związanych z nieprzewidzianymi nadgodzinami, zleceniami „na wczoraj”, nieoczekiwanymi i nie zawsze zgodnymi z naszą wizją decyzjami. W końcu brak szefa to pełna niezależność decyzyjna. Oczywiście wiąże się to ze zwiększoną odpowiedzialnością za prowadzony biznes, ale niezależność jest tego warta.

Osobisty dobór kadr

Powody, dla których warto założyć własną firmęPraca w zespole stworzonym przez kogoś innego nie zawsze układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Mając swoją firmę mamy realny wpływ na zatrudnienie personelu, możemy sami decydować kto i dlaczego będzie dla nas pracował. Jeśli współpraca nie układa się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, zawsze możemy ją zakończyć. Pracując na etacie, możemy co najwyżej złożyć wymówienie.

Brak ograniczeń finansowych

Praca na etacie to konkretna pensja plus ewentualna premia i wynagrodzenie za nadgodziny. Na ogół wiemy, ile w danym miesiącu zarobimy i nie mamy realnie żadnych możliwości, by tę kwotę podwoić. Nawet jeśli wykażemy się zaangażowaniem i przysporzymy firmie zysków to… no właśnie, zyskuje firma, nie my. Mając własny biznes i pieniądze na biznes, to my spijamy śmietankę wypracowaną zaangażowaniem, ryzykiem, a czasem nawet nieprzespanymi nocami.

Bezpieczeństwo finansowe

Praca na etacie nigdy tak naprawdę nie da stuprocentowej pewności jutra. To nie od nas zależą ruchy kadrowe i finansowe w firmie. Pewnego dnia może się okazać, że firmy już nie ma, albo nie ma w niej miejsca dla nas. Własny biznes to pewność jutra, o ile oczywiście nie podejmujemy zbędnego ryzyka. Przy dobrym zabezpieczeniu finansowym „na czarną godzinę” możemy spać spokojnie i nie bać się, co będzie dalej. W końcu to my podejmujemy wszystkie decyzje. Także tę związaną z zawieszeniem lub zakończeniem działalności.

Bogactwo

Nie jest tajemnicą, że tylko mały odsetek ludzi na świecie może pochwalić się posiadaniem znacznego majątku. Z drugiej strony, każda z tych osób kiedyś zaryzykowała i otworzyła własną firmę. Tylko w ten sposób można zgromadzić naprawdę duży kapitał. Praca na etacie może pozwolić na zgromadzenie pewnych oszczędności, ale nigdy nie da takiej swobody finansowej, by móc sobie powiedzieć: stać mnie na to, by od dziś nie pracować. Nie oszukujmy się, pracodawcom nie zależy na tym, żeby ich pracownicy uniezależnili się od nich finansowo.

Bezpieczna emerytura

Pieniądze wypracowane we własnej firmie będą dobrym zabezpieczeniem jesieni życia. Pracując na etacie, co prawda nie musimy się martwić o składki na ubezpieczenie społeczne, ale też nie mamy złudzeń: kokosów z tego nie będzie. Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć się na starość, musimy poświęcić część pensji na prywatny fundusz emerytalny. W efekcie kwota na bieżące wydatki zmniejsza się. Własna firma to praktycznie nieograniczone dochody, a więc i nieograniczona kwota, jaką możemy odłożyć na przyszłą emeryturę.

Nienormowany czas pracy

Brak etatu to także brak sztywnych godzin pracy. To od nas zależy, kiedy i jak długo będziemy pracować. Oczywiście pewne kwestie są regulowane przez okoliczności, zobowiązania wobec kontrahentów, zbliżające się terminy realizacji i płatności. Jednak w szerszej perspektywie to my decydujemy, czy wolimy pracować rano, czy po południu. Wiele osób twierdzi, że najlepiej pracuje im się w nocy, szczególnie jeśli mają do wykonania pracę umysłową. Brak etatu to także możliwość zaplanowania urlopu w terminie dogodnym dla nas, nie dla firmy, dla której pracujemy. Niebagatelne znaczenie ma fakt, że mając własną firmę, urlop można sobie zorganizować częściej niż raz w roku.

Satysfakcja

Ostatnim, ale niemniej ważnym powodem, dla którego opłaca się postawić na własny interes, jest satysfakcja z tego, co się stworzyło. Własna firma jest jak własne dziecko, patrzymy jak rodzi się, rośnie, rozwija, staje się wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. A wszystko to za sprawą naszej pracy, wizji i chęci samorealizacji. Satysfakcja z osiągnięcia celu jest czasem więcej warta niż zarobione pieniądze.