Jak co roku, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik od źródła uzyskanych dochodów, ma obowiązek złożyć w Urzędzie Skarbowy rozliczenie PIT. Standardowo podatnicy rozliczający się według skali podatkowej czy podatku liniowego (stawka 19 proc.) i muszą złożyć PIT w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Jednak w tym roku kalendarz jest łaskawszy niż w zeszłym. Dodaje nam bowiem dwa dni na rozliczenie z fiskusem z podatku od dochodów osobistych za 2016 r. A wszystko dzięki temu, że tradycyjny termin zakończenia rozliczeń, czyli 30 kwietnia, wypada w 2017 r. w niedzielę. Poniedziałek jest wolny, ze względu na święto pracy. A zatem czas na złożenie PIT ulega wydłużeniu do 2 maja, do północy.
Odpowiedni dokument do Urzędu Skarbowego można dostarczyć drogą elektroniczną lub w sposób tradycyjny wysłać pocztą albo złożyć go osobiście. Ważne, aby zmieścić się w czasie, bowiem terminy składania PIT-ów są twardymi datami, jednak różnią się co roku.
W 2017 roku z fiskusem należy rozliczyć się do:
31 stycznia 2017 r. (wtorek):
- PIT-16A (karta podatkowa)
- PIT-19A (duchowni)
- PIT-28 (ryczałt)
28 lutego 2017 r. (wtorek):
- PIT-40 (za pracownika)
2 maja 2017 r.:
- PIT-36 (działalność gospodarcza)
- PIT-36L (podatek liniowy)
- PIT-37 (praca, a nie działalność)
- PIT-38 (papiery wartościowe lub udziały w spółkach)
- PIT-39 (nieruchomości)
PIT-11 od pracodawcy
Obowiązkiem pracodawcy wobec pracownika jest przekazanie podatnikowi oraz stosownemu Urzędowi Skarbowemu PIT-11, który zawiera który zawiera informacje o dochodach uzyskanych w poprzednim roku przez pracownika, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy oraz odprowadzonych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Płatnik (pracodawca), który zdecyduje się na formę papierową, ma czas do końca stycznia na dostarczenie tego dokumentu do urzędu skarbowego – w 2017 roku do 31 stycznia.
Natomiast dla płatników składających deklarację do urzędu skarbowego w formie elektronicznej termin upływa w 2017 roku 28 lutego, podobnie jak data graniczna przekazania deklaracji PIT-11 do podatnika (pracownika).
PIT po terminie
W sytuacji, gdy z różnych przyczyn spóźnimy się z rozliczeniem PIT-u do 2 maja 2017 roku, możemy skorzystać z instytucji czynnego żalu podatnika. Należy wtedy i jak najszybciej dostarczyć PIT i zawiadomić o fakcie spóźnienia organ podatkowy. Takie postępowanie spowoduje, że najprawdopodobniej nie będziemy podlegali karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.
Należy podkreślić, że nie wypełnienie na czas PIT-u, niesie za sobą konsekwencje karne. Dlatego też warto złożyć nawet pusty PIT-37 do 2 maja, a potem dostarczyć fiskusowi korektę.
Dobrą wiadomością dla osób, które robią wszystko na ostatnią chwilę jest to, że Ministerstwo Finansów zapowiedziało w ramach akcji „Szybki PIT”, iż 28 i 29 kwietnia zostaną wydłużone godziny pracy w Urzędach Skarbowych.
Wysokość kary nakładanej przez urzędy zależy od tego, czy będzie to wykroczenie, czy przestępstwo karne skarbowe. O tym czy podatnik popełnił wykroczenie czy przestępstwo, zależy od kwoty jaka nie została opłacona. Jeśli jest o 5 krotność najniższego wynagrodzenia za pracę , zaliczamy to za wykroczenie, jednak powyżej tej kwoty będzie to przestępstwo karno-skarbowe. Grzywna za przestępstwo wyznaczana jest już przez sądy.
Formy składania PIT
Osobiście w Urzędzie Skarbowym
Jak pokazują badania, podatnicy starszej daty wciąż składają roczny PIT w papierowej formie. Mogą to zrobić według 3 następujących metod:
- osobiście w urzędzie skarbowym,
- nadać osobiście listem poleconym w placówce Poczty Polskiej,
- wrzucić do „urzędomatu” (jest to specjalne urządzenie do przyjmowania dokumentów podatkowych, wydające potwierdzenie ich przyjęcia), które mogą być umieszczone nie tylko w urzędzie skarbowym, ale także w innych miejscach, np. w urzędzie gminy.
e-Deklaracje w 5 minut z PIT Pro 2016/2017
Podatnik zamiast tracić czas na wizyty w urzędzie skarbowym czy poczcie, może skorzystać z całkowicie darmowych programów PIT Pro 2016/2017 (np. od Podatnik.info). Aplikacja za pośrednictwem portalu podatkowego dostarczy zeznanie roczne do urzędu skarbowego przy współpracy z systemem e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów. Wypełnienie i wysyłka deklaracji zwykle zajmuje mniej niż 5 minut!
Intuicyjny i nawigacyjny interfejs oraz system podpowiedzi pomoże szybko i łatwo przebrnąć przez wszystkie etapy rozliczenia rocznego, a także na podstawie odpowiedzi udzielanych przez użytkownika – wybrać odpowiednią deklarację podatkową. Ponadto program PIT pro 2016/2017 zminimalizuje ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w rozliczeniu za 2016 rok. Aby rozliczyć e-PIT bez wychodzenia z domu, wystarczy, że podatnik poda 5 następujących danych identyfikacyjnych:
- imię,
- nazwisko,
- datę urodzenia,
- nr PESEL lub NIP,
- kwotę przychodu
Zeznania złożone drogą elektroniczną, cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Z początkiem marca zostało złożonych już ponad 2,9 mln rozliczeń w wersji elektronicznej również za pośrednictwem e-deklaracje. Polacy przekonują się do tej formy rozliczeń, zaoszczędzają bowiem swój czas i stres związany ze staniem w kolejkach w Urzędzie Skarbowym.