Do kiedy rozliczyć PIT w 2017 roku?

Jak co roku, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik od źródła uzyskanych dochodów, ma obowiązek złożyć w Urzędzie Skarbowy rozliczenie PIT. Standardowo podatnicy rozliczający się według skali podatkowej czy podatku liniowego (stawka 19 proc.) i muszą złożyć PIT w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Jednak w tym roku kalendarz jest łaskawszy niż w zeszłym. Dodaje nam bowiem dwa dni na rozliczenie z fiskusem z podatku od dochodów osobistych za 2016 r. A wszystko dzięki temu, że tradycyjny termin zakończenia rozliczeń, czyli 30 kwietnia, wypada w 2017 r. w niedzielę. Poniedziałek jest wolny, ze względu na święto pracy. A zatem czas na złożenie PIT ulega wydłużeniu do 2 maja, do północy.

Odpowiedni dokument do Urzędu Skarbowego można dostarczyć drogą elektroniczną lub w sposób tradycyjny wysłać pocztą albo złożyć go osobiście. Ważne, aby zmieścić się w czasie, bowiem terminy składania PIT-ów są twardymi datami, jednak różnią się co roku.

W 2017 roku z fiskusem należy rozliczyć się do:

31 stycznia 2017 r. (wtorek):

 • PIT-16A (karta podatkowa)
 • PIT-19A (duchowni)
 • PIT-28 (ryczałt)

28 lutego 2017 r. (wtorek):

 • PIT-40 (za pracownika)

2 maja 2017 r.:

 • PIT-36 (działalność gospodarcza)
 • PIT-36L (podatek liniowy)
 • PIT-37 (praca, a nie działalność)
 • PIT-38 (papiery wartościowe lub udziały w spółkach)
 • PIT-39 (nieruchomości)

PIT-11

PIT-11 od pracodawcy

Obowiązkiem pracodawcy wobec pracownika jest przekazanie podatnikowi oraz stosownemu Urzędowi Skarbowemu PIT-11, który zawiera który zawiera informacje o dochodach uzyskanych w poprzednim roku przez pracownika, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy oraz odprowadzonych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Płatnik (pracodawca), który zdecyduje się na formę papierową, ma czas do końca stycznia na dostarczenie tego dokumentu do urzędu skarbowegow 2017 roku do 31 stycznia.

Natomiast dla płatników składających deklarację do urzędu skarbowego w formie elektronicznej termin upływa w 2017 roku 28 lutego, podobnie jak data graniczna przekazania deklaracji PIT-11 do podatnika (pracownika).

PIT po terminie

W sytuacji, gdy z różnych przyczyn spóźnimy się z rozliczeniem PIT-u do 2 maja 2017 roku, możemy skorzystać z instytucji czynnego żalu podatnika. Należy wtedy i jak najszybciej dostarczyć PIT i zawiadomić o fakcie spóźnienia organ podatkowy. Takie postępowanie spowoduje, że najprawdopodobniej nie będziemy podlegali karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Należy podkreślić, że nie wypełnienie na czas PIT-u, niesie za sobą konsekwencje karne. Dlatego też warto złożyć nawet pusty PIT-37 do 2 maja, a potem dostarczyć fiskusowi korektę.

Dobrą wiadomością dla osób, które robią wszystko na ostatnią chwilę jest to, że Ministerstwo Finansów zapowiedziało w ramach akcji „Szybki PIT”, iż 28 i 29 kwietnia zostaną wydłużone godziny pracy w Urzędach Skarbowych.

Wysokość kary nakładanej przez urzędy zależy od tego, czy będzie to wykroczenie, czy przestępstwo karne skarbowe. O tym czy podatnik popełnił wykroczenie czy przestępstwo, zależy od kwoty jaka nie została opłacona. Jeśli jest o 5 krotność najniższego wynagrodzenia za pracę , zaliczamy to za wykroczenie, jednak powyżej tej kwoty będzie to przestępstwo karno-skarbowe. Grzywna za przestępstwo wyznaczana jest już przez sądy.

Formy składania PIT

Osobiście w Urzędzie Skarbowym

Jak pokazują badania, podatnicy starszej daty wciąż składają roczny PIT w papierowej formie. Mogą to zrobić według 3 następujących metod:

 • osobiście w urzędzie skarbowym,
 • nadać osobiście listem poleconym w placówce Poczty Polskiej,
 • wrzucić do „urzędomatu” (jest to specjalne urządzenie do przyjmowania dokumentów podatkowych, wydające potwierdzenie ich przyjęcia), które mogą być umieszczone nie tylko w urzędzie skarbowym, ale także w innych miejscach, np. w urzędzie gminy.

e-Deklaracje w 5 minut z PIT Pro 2016/2017

Podatnik zamiast tracić czas na wizyty w urzędzie skarbowym czy poczcie, może skorzystać z całkowicie darmowych programów PIT Pro 2016/2017 (np. od Podatnik.info).  Aplikacja za pośrednictwem portalu podatkowego dostarczy zeznanie roczne do urzędu skarbowego przy współpracy z systemem e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów. Wypełnienie i wysyłka deklaracji zwykle zajmuje mniej niż 5 minut!

PIT-37

Intuicyjny i nawigacyjny interfejs oraz system podpowiedzi pomoże szybko i łatwo przebrnąć przez wszystkie etapy rozliczenia rocznego, a także na podstawie odpowiedzi udzielanych przez użytkownika – wybrać odpowiednią deklarację podatkową. Ponadto program PIT pro 2016/2017 zminimalizuje ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w rozliczeniu za 2016 rok. Aby rozliczyć e-PIT bez wychodzenia z domu, wystarczy, że podatnik poda 5 następujących danych identyfikacyjnych:

 • imię,
 • nazwisko,
 • datę urodzenia,
 • nr PESEL lub NIP,
 • kwotę przychodu

Zeznania złożone drogą elektroniczną, cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Z początkiem marca zostało złożonych już ponad 2,9 mln rozliczeń w wersji elektronicznej również za pośrednictwem e-deklaracje. Polacy przekonują się do tej formy rozliczeń, zaoszczędzają bowiem swój czas i stres związany ze staniem w kolejkach w Urzędzie Skarbowym.