Jak zarejestrować firmę?

Przez ostatnie tygodnie walczyłeś z myślami, zliczałeś argumenty za i przeciw. Nieważne są powody i czas zastanawiania się – ważne, żeby swoją działalność gospodarczą zarejestrować we właściwy sposób. Przeprowadzimy Cię przez to krok po kroku!

„Czy potrzebna mi zarejestrowana działalność gospodarcza?”

Dziś coraz więcej Polaków chce zawalczyć o zawodową niezależność i działać na własną rękę. Często właśnie wtedy pojawia się to pytanie: „Czy potrzebna mi zarejestrowana działalność gospodarcza?”. Ludzie boją się formalności – jednak Ty nie daj się im pokonać! Cały proces rejestracji własnej firmy staje się coraz prostszy!

Swoją działalność powinieneś zarejestrować, jeżeli jest to czynność zarobkowa, którą wykonujesz w sposób ciągły i zorganizowany. Tyle z definicji pochodzącej z przepisów. Mówiąc wprost – każdy stały dochód powinien zostać zalegalizowany, niezależnie czy jest to pisanie tekstów na zamówienie, wynajem zabytkowego pojazdu na śluby czy sprzedaż szalików piłkarskich na aukcjach internetowych.

Rejestracja działalności gospodarczej – krok po kroku!

Wniosek CEIDG-1

No dobrze, czas na formalności. Nie bój się, wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne! Większość spraw związanych z rejestracją firmy możesz załatwić bez wychodzenia z domu!

Pierwszym krokiem jest wejście na stronę firma.gov.pl i rejestracja działalności za pomocą wniosku CEIDG-1. W ten sposób dokonasz wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – czynność ta jest bezpłatna i błyskawiczna. Przyszły przedsiębiorca składa online stosowny wniosek, otrzymuje NIP i… od tego momentu może rozpocząć działalność. Wniosek można oczywiście złożyć również w tradycyjny sposób, w urzędzie miasta lub gminy.

Poprawnie wypełniony wniosek koniecznie musi zawierać nazwę firmy, określenie przedmiotu działalności (PKD), miejsce siedziby, miejsce prowadzenia działalności, główny adres oddziału i pozostałe adresy (o ile takowe występują) oraz datę rozpoczęcia działalności. Opcjonalnie można wskazać także pełnomocnika.

Złożenie wniosku CEIDG-1 jest równocześnie wpisem do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, zgłoszeniem płatnika składek ubezpieczeń społecznych w ZUS oraz zgłoszeniem identyfikacyjnym (lub też aktualizacyjnym) osoby prowadzącej działalność gospodarczą do Urzędu Skarbowego. W wyniku złożenia wniosku CEIDG-1 przedsiębiorca otrzyma numer REGON oraz NIP.

Założenie firmy a Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Musisz wiedzieć, że każdy przedsiębiorca posiada w ZUS-ie podwójną osobowość – jest równocześnie płatnikiem i ubezpieczonym. Jako płatnik zgłosiłeś się w momencie składania wniosku CDEIG-1. Żeby być ubezpieczonym, należy złożyć jeszcze jeden wniosek.

Musisz wybrać jeden z dwóch druków:

  • druk ZUA – składa go osoba, której zakładana działalność gospodarcza stanowi jedyne źródło dochodu LUB jest jednocześnie zatrudniona w innym miejscu na podstawie umowy o pracę, ale pensja jest niższa niż minimalna pensja krajowa;
  • druk ZZA – składa go osoba, która jest jednocześnie zatrudniona w innym miejscu na podstawie umowy o pracę, a pensja jest wyższa niż minimalna pensja krajowa.

Wybrany druk można złożyć wraz z wnioskiem CEIDG-1, jako załącznik. Jeśli tego nie zrobisz, masz 7 dni od daty rozpoczęcia działalności na uzupełnienie tego braku.

Nowa firma vs Urząd Skarbowy

Każda działalność w momencie rejestracji uzyskuje stały i niezmienny numer NIP – czyli Numer Identyfikacji Podatkowej. Wraz ze złożeniem wniosku CEIDG-1 podejmujesz decyzję o formie opodatkowania oraz rodzaju prowadzonej dokumentacji księgowej.

Do wniosku CEIDG-1 można także dołączyć zgłoszenie rejestracyjne do podatku VAT, składając do właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego druk VAT-R.

Działalność gospodarcza a sprawy księgowe

W formularzu CEIDG-1 musisz także wskazać, kto będzie prowadził dokumentację firmy. Możesz jednak oznaczyć, że będziesz to robić samodzielnie. Kiedy zdecydujesz się współpracować z biurem księgowym, nie zapomnij uaktualnić wpisu CEIDG!

I to już koniec – wszystkie formalności za nami. Nie było aż tak trudno, prawda? Powodzenia!