Restrukturyzacja długów

Zdarza się, że wskutek różnych zdarzeń losowych raty kredytów stają się z zbyt wysokie by móc je spłacać regularnie. Osoba, która znajdzie się w takiej sytuacji nie powinna czekać aż problemy same się rozwiążą. Ważne by jak najszybciej podjąć odpowiednie działania, które doprowadzą do restrukturyzacji zadłużenia.

Jak podaje portal www.forsal.pl, rozwiązanie danej sytuacji zależy w głównej mierze od położenia osoby, która nie radzi sobie ze spłatą kredytu. Przykładowo, gdy dług nie jest duży i  związany jest z karta kredytową, to rozwiązanie może zaoferować bank, który ją wydał. Istnieje bowiem możliwość spłaty takiego długu w ratach. Jest to bardzo rozsądny pomysł, ponieważ motywuje do regularnego zmniejszania zadłużenia. Ponadto, kredyt ratalny jest tańszy niż kredyt w karcie o kilka lub kilkanaście punktów procentowych.  Jeśli natomiast bank nie zgodzi się na spłatę długu w ratach, można zaciągnąć zwykłą pożyczkę, aby uregulować zadłużenie na karcie. Takie rozwiązanie ma jednak sens tylko wtedy, gdy właściciel karty nie będzie powiększał zadłużenia z niej związanym.

 W przypadku, gdy ktoś ma wiele długów i kwota do spłaty jest wysoka, rozwiązaniem może być konsolidacja zadłużenia. Jest  to nic innego jak spłata wszystkich kredytów czy pożyczek jednym większym. Jeśli uda się taki kredyt konsolidacyjny dodatkowo zabezpieczyć np. hipoteką na nieruchomości, to jego rata powinna być niższa od sumy rat wszystkich pożyczek. Konsolidacja zadłużenia nie jest jednak rozwiązaniem dla wszystkich osób. Banki raczej nie udzielą kredytu komuś kto ma bardzo dużo długów. Poza tym, nie każdy posiada majątek, który mógłby być zabezpieczeniem kredytu konsolidacyjnego. Należy również pamiętać o kosztach związanych z konsolidacją zadłużenia, tj. prowizjach i opłatach nowego kredytu.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu konsolidacja nie jest możliwa, dłużnik powinien przede wszystkim porozumieć się z bankiem i dojść do konsensusu. Należy jednak liczyć się z tym, że bank nie będzie skłonny do ustępstw. Dobrym posunięciem może okazać się poinformowanie instytucji o chwilowych problemach finansowych zanim jeszcze wezwania z ponagleniem do zapłaty zostaną wysłane. Bank może być wtedy bardziej skłonny do negocjacji i zaproponuje rozwiązanie korzystne dla obu stron. Takimi rozwiązaniami mogą być np. wydłużenie okresu spłaty zadłużenia, okresowe zawieszenie spłaty kapitału kredytu lub zawieszenie spłaty całej raty. 

Sytuacja osób borykających się z przejściowymi problemami finansowymi, a co za tym idzie z niemożliwości spłaty zadłużenia z terminie nie jest łatwa Takie osoby powinny jednak pamiętać, że  z każdej sytuacji jest zawsze jakieś wyjście. Najważniejsze być zdać sobie sprawę z wagi problemu i zrobić wszystko co możliwe by istniejące długi się nie powiększały