Konto bankowe na dobry początek roku szkolnego!

Małymi krokami zbliża się już koniec wakacji, a wraz z nim początek nowego roku szkolnego. Początek roku szkolnego to nie tylko idealna okazja, aby kupić dziecku nową wyprawkę czy wymienić garderobę, ale także doskonały moment, aby porozmawiać o finansach, nauczyć dziecko oszczędzania i założyć pierwsze konto bankowe!

Dziecięce konto bankowe

Obecnie dzieci już od najmłodszych lat interesują się pieniędzmi, co jest bardzo dobre. Małe dziecko może myśleć, iż rodzice po prostu pieniądze mają, nie zdając sobie sprawy z tego, skąd je biorą i że nie dysponują ich nieograniczoną ilością. Dlatego też o pieniądzach należy otwarcie rozmawiać nawet z bardzo małymi dziećmi! Podczas zakupów możemy wytłumaczyć swoim dzieciom, że „Mama/tata nie może Ci tego kupić, bo jest to za drogie”. Starszym dzieciom warto jest otworzyć konto bankowe i zacząć stopniowo wprowadzać je w świat finansów. W Polsce można założyć konto osobiste w banku nawet kilkuletniemu dziecku. Dopiero jednak, gdy ukończy ono 13-ty rok życia, będzie mogło z tego konta samodzielnie i swobodnie korzystać.

Zalety posiadania konta bankowego:

  1. Oszczędność czasu i wygoda

Oszczędność czasu i wygoda

Jeśli dziecko posiada konto bankowe wraz z kartą, rodzice nie muszą za każdym razem, kiedy potrzebne są pieniądze biec po gotówkę do bankomatu. Wystarczy przelać je z konta na konto logując się w serwisie internetowym, bez konieczności ruszania się z domu. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych, kiedy nie mamy możliwości bezpośredniego kontaktu z dzieckiem, gdyż np. przebywa na koloniach. Mając konto bankowe dziecko może też kupić elektroniczny bilet do kina, zamiast jechać tam i czekać w kolejce, czy doładować kartę do telefonu komórkowego. Kupowanie przez Internet jest bez porównania łatwiejsze i pochłania mniej czasu jeśli ma się konto z dostępem do bankowości elektronicznej. Z kolei, karta do konta bankowego jest kolejnym udogodnieniem – dziecko może kupować różne rzeczy lub płacić za usługi, bez konieczności posiadania przy sobie gotówki.

  1. Uczenie dziecka poruszania się w świecie finansów

Uczenie dziecka poruszania się w świecie finansów

Posiadanie własnego konta bankowego i karty to krok w dorosłość. Czasy się zmieniły i we współczesnych realiach nie da się już żyć bez posiadania własnego konta w banku i korzystania z innych usług finansowych. Wraz z postępem technologicznym, coraz bardziej upowszechnia się handel internetowy, a „plastikowy pieniądz” wypiera tradycyjne metody płatności. Można podać wiele przykładów, kiedy nie ma już nawet możliwości sfinalizowania transakcji w inny sposób niż online, takich jak zarezerwowanie pokoju hotelowego czy zakup biletu lotniczego.

  1. Uczenie dziecka samodzielności

Uczenie dziecka samodzielnościW dzisiejszych czasach trzeba sporej wiedzy, aby umiejętnie zarządzać swoimi pieniędzmi, mądrze je wydawać, potrafić oszczędzać, umieć dobrze inwestować i przewidywać konsekwencje swoich decyzji finansowych. Dlatego im szybciej zaczniemy uczyć tego swoje dzieci, tym bardziej będą przygotowane na wejście w dorosłość, również od jej strony ekonomicznej. Dzięki własnemu kontu bankowemu dziecko ma możliwość w praktyce poznawać świat finansów i usług bankowych, uczyć się podstawowych zasad zarządzania finansami osobistymi czy nabierać nawyku oszczędzania i planowania wydatków. Jeśli na początku miesiąca przelejemy dziecku na konto jego kieszonkowe, zacznie ono oswajać się z myślą, że musi w taki sposób zarządzać tymi pieniędzmi, aby wystarczyły mu do końca miesiąca. Jeśli dziecko chce sobie kupić coś „większego”, będzie musiało nauczyć się odkładać i nie ruszać części pieniędzy.

Uczenie dziecka samodzielnościPoczątek roku szkolnego wiąże się dla rodziców z wieloma wydatkami. Trzeba kupić całą listę książek, zeszytów, przyborów szkolnych, itd. Jest to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w przypadku rodzin wielodzietnych. Jeśli nie masz wystarczająco pieniędzy na pokrycie tych wydatków nie wahaj się skorzystać z dogodnych pożyczek Monedo Now! Dowiedz się więcej o naszych szybkich pożyczkach na bardzo korzystnych warunkach i nie pozwól, aby problemy finansowe spędzały Ci sen z powiek.

*Pamiętaj, że treści, jakie znajdziesz na tym blogu nie stanowią porad finansowych. Radzimy skonsultować się z Twoim osobistym doradcą finansowym przed wykorzystaniem jakichkolwiek rad lub wskazówek zawartych w tym poście.