Jak uporządkować swoje finanse po wakacjach?

Wakacyjne szaleństwa dobiegły końca i czas zastanowić się jak poprawić stan naszego nadszarpniętego budżetu. Większość z nas planując wakacyjny wyjazd zamierza sfinansować go wyłącznie oszczędnościami. Niestety, jak to często bywa, wielu z nas nie udało się zrealizować tego planu. Z badań BIG InfoMonitor i BIK wynika, że letnie wyjazdy czesto oznaczają pożyczki i znaczne problemy finansowe. Co czwarty Polak zadłuża się, żeby móc wyjechać na wakacje, a dla co dwudziestej osoby letni wypoczynek wiąże się z poważnymi problemami finansowymi. Co zrobic, żeby wyjść na prostą po wakacjach? Jak uporać się z ciążącymi nad nami długami i odzyskać stabilność finansową? Na te i inne pytania załoga Monedo Now postara się odpowiedzieć w tym poście.

Jak uporządkować swoje finanse po wakacjach?

 

Nie zwlekaj ze spłatą długów

Pierwszym krokiem, który pozwoli Ci uporać się z problemami finansowymi jest jak najszybsze spłacenie wszystkich pożyczek i innych długów. Powinien to być priorytet dla każdego z nas, kto zadłuzył się, by pojechać na wakacyjny urlop. Tylko w ten sposób możemy powoli zacząć poprawiać naszą sytuację finansową. Według badań BIG InfoMonitor i BIK wynika, iż 67% ankietowanych wskazało, że źródłem ich pożyczek są rodzina i znajomi. Ci, którzy zadłużają się u swoich bliskich to przeważnie osoby młode, między 25 a 35 rokiem życia. Starsi urlopowicze, osoby w wieku 35-44 lat z dziećmi, najchętniej korzystają z kredytów bankowych (38%). Jeśli chodzi o firmy pożyczkowe, z ich usług korzysta 9% wczasowiczów, w wieku od 25 do 34 lat. Najwięcej pożyczamy w bankach, gdzie kredyty sięgają po sumy od 1000 do 3000 zł. Natomiast najmniej u rodziny, czy znajomych, bo nie więcej niż 1000 zł. Niezależnie od wielkości pożyczki, czy jej źródła, powinniśmy postarać się spłacić ją jak najszybciej. Tylko w ten sposób możemy przejść do kolejnego kroku, który umożliwi nam odzyskanie stabilności finansowej, jakim jest oszczędzanie i kontrolowanie wydatków.

Oszczędzaj i kontroluj wydatki

Proces wychodzenia na prostą po wakacjach wcale nie musi być bardzo odczuwalny. Niewielkie zmiany przyzwyczajeń i nawyków mogą  w znaczny sposób pomóc nam powrócić do dawnego stanu naszego budżetu. Jeśli przepuściłeś większość pieniędzy podczas wakacji i musisz poważnie zacisnąć pasa, pomyśl nad zmianą sposobu dojeżdżania do pracy. Jeśli zrezygnujesz z samochodu i przesiądziesz się do autobusu, czy tramwaju, możesz zaoszczędzić nawet 200 zł miesięcznie, w zależności od dystansu jaki dzieli Cię od Twojego miejsca zatrudnienia. Kolejną rzeczą, którą powinieneś rozważyć w wypadku powakacyjnych problemów finansowych jest ograniczenie wydatków. W trakcie oszczędzania zrezygnuj z rozrywek, takich jak np. wyjście do kina ze znajomymi, czy kolacja w restauracji. Ponadto, nie kupuj w nadmiarze i postaraj się nie robić dużych zapasów żywieniowych. Przejrzyj na początku stan Twojej lodówki i spiżarki. Dopiero poźniej zdecyduj jakich produktów Ci brak i udaj się do sklepu, gdzie są one najtańsze. Podczas zakupów pamiętaj, że produkty na wagę są znacznie tańsze od tych pakowanych. I co najważniejsze, gotuj w domu, gdyż jadanie w pracowniczych barach może Cię kosztować aż 300 zł miesięcznie! Kolejną rzeczą jaką możesz zrobić, aby wyjść z finansowego dołka jest sprzedaż zbędnych rzeczy, których nie używasz. Przejrzyj sprzęt RTV i AGD, czy ubrania jakie masz w domu i zastanów się, czy naprawdę ich potrzebujesz. Możesz łatwo sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet i zyskać trochę dodatkowych pieniędzy.

Stosując się do powyższych wskazówek, na pewno szybko wrócisz do dawnej stabilności finansowej.

*Pamiętaj, że treści, jakie znajdziesz na tym blogu nie stanowią porad finansowych. Radzimy skonsultować się z Twoim osobistym doradcą finansowym przed wykorzystaniem jakichkolwiek rad lub wskazówek zawartych w tym poście.