Ile potrzeba pieniędzy, aby zacząć inwestować na giełdzie?

Jak zacząć inwestować na GPW giełdzie papierów wartościowych?

Ile razy siedząc w domu czytałeś wiadomość o tym, że ktoś zarobił w kilka dni tyle, ile Ty zarabiasz przez cały rok? Ile razy myślałeś jak to jest inwestować na giełdzie? Dla wielu jest to bardzo tajemniczy świat, w którym ludzie się wzbogacają, ale również tracą swoje pieniądze. Dziś postaramy się wytłumaczyć Ci na czym polega gra na giełdzie i o co w tym wszystkim chodzi.

Czym jest i jak działa giełda?

Na początku powiedzmy sobie czym w ogóle jest giełda. Jest to po prostu wirtualny rynek, który pozwala sprzedawać i kupować różnego rodzaju produkty oraz usługi. Na giełdzie pojawiają się obligacje, akcje, certyfikaty inwestycyjne oraz papiery wartościowe. Pokazuje nam ona również jak mają się poszczególne segmenty rynku kapitałowego oraz jej koniunktury. Cały proces rozpoczyna się w momencie, kiedy zdecydujesz się złożyć zlecenie kupna lub sprzedaży w swoim domu maklerskim. Dokument ten trafia do Giełdy Papierów Wartościowych. To właśnie tam notowane są akcje najbardziej wpływowych spółek. Co ważne, warszawskie GPW nie realizuje transakcji na drodze materialnej. Nie będziesz zatem musiał jeździć do Warszawy, żeby wszystkiego dopilnować. Cały proces odbywa się w wirtualnej przestrzeni – w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Kiedy już wszystkie formalności zostaną dopilnowane, możesz być przygotowanym na przekazanie transakcji z Giełdy Papierów Wartościowych do Izby rozliczeniowej KDPW_CCP. To właśnie wtedy Twoje zlecenie zostanie rozliczone, a KDPW_CCP stanie pośrednikiem całej transakcji. Jeżeli któraś strona nie wywiąże się z założeń transakcji, to odpowiedzialność spadnie właśnie na KDPW_CCP. Następnie instrukcje rozrachunkowe zostaną przekazane do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Wtedy nastąpi przeksięgowanie papierów wartościowych. Od teraz będą one należały do domu maklerskiego, który chciałby je kupić. Na samym końcu realizowany jest rozrachunek pieniężny wykonywany przez KDPW w NBP, a proces zostanie zakończony. Celem grania na giełdzie jest wymiana handlowa. W trakcie sesji określone produkty lub usługi są sprzedawane po cenach rynkowych. Te są ustalane, kiedy zostaną skojarzone zlecenia nabycia i zbycia. Cena jest zależna od popytu i podaży. Nie bez powodu giełda nazywana jest barometrem gospodarki. Pokazuje ona realną ocenę wartości danej spółki – wskazuje trendy gospodarcze.

Rodzaje giełd, na których można inwestować?

Wspominamy od początku o Giełdzie Papierów Wartościowych, ale to nie koniec. Na tym temat giełd się nie zamyka, ponieważ GPW to tylko jeden z jej rodzajów. Najprościej mówiąc, giełdy dzielą się na trzy podstawowe kategorie:

Wspominamy od początku o Giełdzie Papierów Wartościowych, ale to nie koniec. Na tym temat giełd się nie zamyka, ponieważ GPW to tylko jeden z jej rodzajów. Najprościej mówiąc, giełdy dzielą się na trzy podstawowe kategorie:

  • usług, gdzie sprzedaje się określone usługi. Na przykład transportowe lub ubezpieczeniowe
  • towarowe, na których można sprzedawać lub kupować przeróżne surowce
  • pieniężne, czyli tam, gdzie można handlować papierami wartościowymi

Istnieją giełdy, które są korporacyjne – prywatne oraz takie, które organizuje państwo. Znaczenie danej usługi lub produktu na rynku również ma znaczenie przy katalogowaniu giełd. Możemy wymienić te, które są krajowe, lokalne oraz międzynarodowe
usług, gdzie sprzedaje się określone usługi. Na przykład transportowe lub ubezpieczeniowe
towarowe, na których można sprzedawać lub kupować przeróżne surowce
pieniężne, czyli tam, gdzie można handlować papierami wartościowymi
Istnieją giełdy, które są korporacyjne – prywatne oraz takie, które organizuje państwo. Znaczenie danej usługi lub produktu na rynku również ma znaczenie przy katalogowaniu giełd. Możemy wymienić te, które są krajowe, lokalne oraz międzynarodowe.

Jak zacząć inwestować na giełdzie papierów wartościowych?

Aby wejść do gry i zacząć inwestować na giełdzie papierów wartościowych należy najpierw solidnie poznać temat. Bez podstawowej wiedzy nie wróżymy Ci dużego sukcesu, a raczej spore straty finansowe. W celu rozpoczęcia swojej przygody z GPW powinieneś udać się do brokera, czyli do domu maklerskiego. Zawrzesz tam umowę, która pozwoli Ci prowadzić rachunek inwestycyjny. Bez tego ani rusz. Możesz udać się osobiście do biura lub załatwić to przez internet. W tym drugim przypadku umowę dostarczy Ci kurier – do domu. W Polsce mamy około 50 domów maklerskich, więc wybór jest dość duży. Pamiętaj, że wybrane biuro maklerskie musi być licencjonowane przez Komisję Nadzoru Finansowego Większość ofert brokerów jest do siebie bardzo podobna, ale różnice mogą występować przy niezależnych opłatach. Warto więc wcześniej zorientować się jakie opłaty i jaką prowizję poniesiemy po podpisaniu umowy z danym domem.

Jaki budżet jest potrzebny, aby zacząć inwestowanie na giełdzie?

Kiedy będziemy mieli już rachunek inwestycyjny dobrze by było wpłacić na niego pieniądze. Tutaj odpowiedzmy sobie na pytanie zadane w tytule artykułu, czyli ile powinniśmy mieć pieniędzy, żeby móc inwestować na giełdzie. Znawcy tematu twierdzą, że wystarczy niewielka kwota. Pierwsze pieniądze możemy stracić i z tym powinniśmy się liczyć. Nie ma konkretnie określonej kwoty, ale nie można przesadzić. 2-3 tysiące na początek powinno w zupełności wystarczyć. Ważne jest, aby nie bać się inwestować na giełdzie. Jeżeli jednak zabierzesz się za to bez dawki podstawowej wiedzy, to możesz zostać bankrutem. Bycie graczem na giełdzie wymaga ciągłego kształcenia się, co spowoduje, że nigdy nie wypadniesz z tematu. Jest to żywe środowisko, które nieustannie się zmienia i pojawiają się nowości.

Najważniejsze wskaźniki giełdowe

Na rynku istnieją tysiące wskaźników giełdowych, które pomagają oceniać spółki akcyjne na giełdach. Najważniejsze z nich to:

  • P/BC – Price/Book Value, czyli cena giełdowa lub wartość księgowa jednej akcji
  • EPS – Earning per share ratio, czyli zysk na jedną akcję
  • P/E – Price Earning Ratio, czyli cena/zysk

Wskaźniki giełdowe ułatwiają pracę, kiedy chcesz dokonać selekcji spółek. Analizy przynoszą efekt po dłuższym czasie.

Co to jest akcja?

Akcja to nic innego jak rodzaj papierów wartościowych. Właściciel akcji nazywany jest akcjonariuszem i jest współwłaścicielem pewnej części majątku spółki akcyjnej. Mówiąc jeszcze prościej – kupując jakieś akcje masz wpływ na to, jak zarządzana jest spółka oraz masz prawo do udziału w zysku, który spółka wypracuje.

Od czego uzależniona jest cena akcji?

Na cenę akcji składa się bardzo wiele różnych czynników. Są one różne i zależne od giełdy na której się znajdują. Jeżeli chodzi o polską GPW wartość akcji uzależniona jest od podaży oraz popytu. To jeden z podstawowych czynników, który ustala wartość danej akcji. Inne to m.in: wyniki finansowe konkretnej spółki, sentyment na rynkach światowych, płynność spółki czy kondycja danego sektora.

Czy można inwestować na giełdzie online?

Tak. Można. Internetowy dostęp do rachunku inwestycyjnego pozwoli Ci zarządzać wszystkimi niezbędnymi funduszami bez wychodzenia z domu. Tak jak już pisaliśmy – wszystko i tak odbywa się online. Nie będziesz zatem musiał jeździć do Warszawy czy innego miasta, aby kupić jakieś akcje.

Najlepsze 3 książki o inwestowaniu na giełdzie

Jak już wspomnieliśmy, gra nie giełdzie to ciągłe dokształcanie się. Z czasem również zaczniesz coraz więcej rozumieć na ten temat i nie będziesz popełniać błędów, które popełniłeś kilka lat wcześniej. Na rynku dostępny jest szeroki katalog książek, które pomogą Ci zrozumieć i dowiedzieć się nieco więcej z książek o inwestowaniu na giełdzie. Wiele z nich nie ma tłumaczenia na język polski, ale wybraliśmy dla Was te, które są dostępne w naszych sklepach. Jeżeli jesteś kompletnie zielony w temacie inwestowania, to koniecznie poszukaj książki „GPW dla bystrzaków”. Lektura ta wprowadzi Cię w świat giełdy. Znajdziesz tam wszystko, co potrzebujesz na dobry początek. Jest to część znanej serii „for dummies„. Książka jest dla początkujących i jeżeli jeszcze się zastanawiacie co, gdzie i z czym, to warto po nią sięgnąć. Jest w niej wszystko – od postaw.
Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej z dziedziny analizy technicznej? Schwager i jego „Analiza techniczna rynków terminowych” zwana jest biblią tej dziedziny. Dzięki niej dowiesz się nieco więcej o temacie poprzez konkretne przykłady. Lektura pokaże Ci prawdziwe transakcje, które zawierane były w opraciu o konkretne techniki analizowania wykresów. Jest to już jednak pozycja dla nieco bardziej zaawansowanych. Więcej o psychologii inwestowania dowiesz się dzięki pozycji Eldera – „Zawód inwestor giełdowy. Naprawdę warto.

Techniki inwestowania na giełdzie

Musisz być przygotowany na to, że polski rynek nie rozpieszcza w ostatnich latach wysokimi stopniami zwrotu. Z czasem wypracujesz swoją własną, niepowtarzalną technikę inwestowania na giełdzie, ale do tego potrzeba dużych umiejętności oraz wiedzy. Eksperci wyróżniają kilka sposobów. Tak oto możesz zdecydować się na powierzenie swoich środków instytucjom zbiorowego inwestowania, czyli tak zwanym funduszom inwestycyjnym. Jeżeli to Ci nie odpowiada, to możesz skorzystać z pomocy różnych instytucji finansowych. Pomogą Ci one w podejmowaniu różnych decyzji inwestycyjnych. Jeżeli chcesz natomiast powierzyć swoje środki wyspecjalizowanym instytucjom finansowych zarządzającym cudzym portfelem na zlecenie, to również jest to jakaś możliwość. Jeżeli jednak ufasz tylko sobie i uważasz, że najlepiej wiesz, co zrobić, aby się wzbogacić, to po prostu podejmuj decyzje indywidualnie i samodzielnie. Wymaga to jednak dużych nakładów pracy analitycznej, musisz przewidywać kursy akcji w oparciu o trendy i formacje na wykresach. Wszystko będzie zależało tylko i wyłącznie od Twojej wiedzy i zaangażowania. Najprostsze strategie inwestowania na giełdzie nie wymagają za to dużej wiedzy z dziedziny finansów. Nie będziesz musiał prowadzić żadnych analiz, ale będziesz musiał znać kilka podstawowych zasad i ich po prostu przestrzegać. Warto zainteresować się: metodą średniego kosztu, bieżącego dochodu, stałej kwoty kapitału, cenowo-wskaźnikową, kwoty kapitału czy stałego współczynnika.

Inwestowanie krótkoterminowe, inwestowanie długoterminowe, strategia kup i trzymaj

Zarówno inwestowanie krótko jak i długoterminowe może okazać się równie dochodowe. Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie – trzeba wiedzieć co się robi i przyjąć odpowiednią strategię. Wielu brokerów twierdzi, że inwestycje długoterminowe w akcje jakiejś spółki są jedynym słusznym wyjściem i tylko osoby, które korzystają z tej strategii mogą nazywać się inwestorami. Polega to na inwestowaniu w wartość za którą będziesz płacić przez lata. Minusem tej techniki jest to, że efekty Twoich decyzji będą widoczne dopiero po kilku latach. Jeżeli natomiast jesteś w stanie założyć, że wartość danej spółki wzrośnie w najbliższym czasie i po prostu w nią inwestujesz, to jest to technika krótkoterminowa. Bierzemy w niej pod uwagę jednorazowe czynniki i nie martwimy się tym jak akcje danej firmy będą wyglądały za kilka lat. Analiza fundamentalna to dewiza strategii „kup i trzymaj„. Dzięki niej wybierzesz spółki, które mają silne podstawy i fundamenty i będziesz się wokół nich obracać przez dłuższy czas. Niestety trzeba przy tym liczyć się z tym, że sytuacja rynkowa może drastycznie się zmieniać, a wtedy akcje przestaną być atrakcyjne dla inwestora.

W co inwestować na giełdzie w 2020?

W 2020 roku na giełdzie zadebiutuje kilka obiecujących spółek. Chociażby Triggo, która pracuje nad miejskim pojazdem elektrycznym. Ma on być przeznaczony dla współdzielonego transportu, czyli inwestować będziesz mógł w sektorze usług. Co prawda planowany był debiut na rynku NewConnect, to Triggo bierze również pod uwagę debiutu na warszawskiej GPW. Wszystko zależy od wyceny. Jeżeli  porównywamy tę spółkę z innymi firmami z branży elektromobliności, to możemy założyć, że jej wartość wzrośnie jeszcze przed wejściem na giełdę. Już niebawem na giełdę wejdzie również Arts Alliance. Jest to spółka związana z grami mobilnymi oraz komputerowymi. Przejdzie ona z NewConnect na główny parkiet GPW. W środowisku brokerów mówi się także o dobrze prosperującym złocie. Przewiduje się, że moda na ten surowiec powróci, a wtedy zaliczy on na giełdzie spore wzrosty. Lepiej zachowywać się mają również mniejsze spółki, które skorzystają na PPK.

Największe wzrosty giełdowe w 2020?

Jak co roku serwis Bloomberg opublikował listę 50 spółek giełdowych, które mogą zaliczyć poważny wzrost na giełdzie w 2020 roku. Jest to głównie sektor technologiczny, ale również finansowy. Znalazły się na niej również spółki, które działają w przemyśle, energetyce lub odzieży. Pełną listę znajdziecie tutaj.

Alternatywy dla giełdy. W co jeszcze inwestować?

W dzisiejszych czasach istnieje kilka co najmniej interesujących alternatyw dla inwestowania na giełdzie. Coraz popularniejsze stają się firmy, które pozwalają na wymianę walut online. Oferują one zdecydowanie mniejsze różnice pomiędzy ceną kupna, a sprzedaży. Istnieje również rynek FOREX, który daje możliwość zysku ze stosunkowo niewielkiego kapitału. Jeżeli chcesz pomnożyć swój kapitał, to może być to dobra inwestycja jeżeli tylko masz szczęście. Komisja Nadzoru Finansowego twierdzi, że około 80% inwestorów FOREX nie wzbogaca się, a wręcz traci swoje pieniądze. Dlatego jednak warto zainteresować się wymianą walut online.

Innym ciekawym środowiskiem inwestycyjnym jest rynek kryptowalut. Obowiązują tam podobne zasady co na giełdzie, jednak dzienne wahania kursów kupna/sprzedaży są wyższe. Oznacza to większe ryzyko ale też potencjalnie wyższe zyski.

Szybka pożyczka na pierwszą inwestycję na giełdzie

Chcesz zacząć inwestować na giełdzie ale nie masz wystarczającego budżetu na start? Dobrym rozwiązaniem będzie szybka pożyczka do 20 000 zł w Monedo Now na pierwszą inwestycję na giełdzie. Jest elastyczna i bardzo łatwa w spłacie. Uzyskasz ją w przeciągu jednego dnia. Aby ją otrzymać, wystarczy, że wypełnisz wniosek online znajdujący się na naszej stronie.