Druga praca – sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy

Jesteś aktywny zawodowo, ale Twoje zarobki Cię nie satysfakcjonują? Jeśli na razie nie masz możliwości, aby zmienić pracę na lepiej płatną albo awansować, dowiedz się jak dorobić sobie do pensji!

Dodatkowe źródło dochodu

Jeśli pieniądze, które zarabiasz wystarczają Ci tylko na pokrycie miesięcznych wydatków, nie jesteś w stanie nic zaoszczędzić, a marzysz o tym żeby od czasu do czasu móc pozwolić sobie na wyjazd na wakacje albo spełnić inne marzenie, nie pozostaje Ci nic innego jak szukać dodatkowego źródła dochodu.

Wiele osób ogranicza się tylko do jednej pracy. Nie biorą pod uwagę, że po godzinach można sobie nieźle dorobić! Od 1 stycznia 2015 r. najniższa krajowa wynosi w Polsce 1750 zł brutto. Jeśli podzielimy te zarobki na czas, który przepracujemy, stawka którą uzyskamy w przeliczeniu godzinnym będzie niezwykle niska. Nie można porównywać godzinnych stawek osób pracujących jako freelancerzy, gdyż inaczej wygląda wynagrodzenie w przypadku stałej pracy, a inaczej przy nieregularnym trybie pracy, kiedy żyje się od zlecenia do zlecenia. Wolny strzelec jest w stanie zarobić przez godzinę ok. 10 razy więcej niż wynosi godzinne wynagrodzenie osoby pracującej na etacie, ale nie może liczyć na to, że będzie otrzymywać zlecenia po 8h/dziennie 5 dni w tygodniu. Tutaj jest pies pogrzebany.brak pieniedzy-szukanie drugiego zrodla dochodow

Idąc jednak tym śladem, można szybko zauważyć, że poświęcając kilka dodatkowych godzin naszego czasu tygodniowo, możemy ładnie dorobić sobie do stałego wynagrodzenia.

Istnieje wiele sposobów na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Zostaną one omówione poniżej w postaci listy.

 

Jaką pracę można wykonywać po godzinach?

1. Korepetycje

korepetycje-zajecia z aranzacji wnetrzZnasz języki obce? A może jesteś świetny z matematyki, fizyki albo chemii? Nie musisz mieć wykształcenia w danym kierunku, liczy się wiedza i umiejętności pedagogiczne, czyli umiejętność podzielenia się z innymi wiedzą, którą posiadamy. Rodzice, którzy pomagają swoim pociechom w szkole i dobrze znają program szkolny, będą również w stanie pomóc innym dzieciom, które uczą się tego samego. Osoby, które pomyślnie ukończyły kurs językowy, mogą udzielić lekcji osobom, które uczą się języka na niższym poziomie zaawansowania. A może potrafisz grać na gitarze albo śpiewać?
A może uwielbiasz sporty, do perfekcji opanowałeś skomplikowane pozycje jogi albo zasady sztuki walki? Kto powiedział, że w trakcie korepetycji należy przekazywać jedynie wiedzę książkową? Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zajęcia, w których przekazujemy wiedzę praktyczną, a nie teoretyczną. Ceny za godzinę korepetycji zazwyczaj wahają się od 30 do 100 zł (albo nawet więcej). Są one przede wszystkim uwarunkowane stosunkiem popytu do podaży. Im bardziej niszowe są nasze umiejętności oraz im więcej jest chętnych na nasze usługi, na tym większe stawki możemy liczyć.

2. Prace domowe

prace domowe-malowanie scianPrace domowe to nie tylko pranie, sprzątanie czy gotowanie. Kobiety mogą dodatkowo dorobić piekąc ciasta, przygotowując różne dania albo szyjąc, a mężczyźni wykonując prace remontowe, hydrauliczne, elektryczne, montażowe, itd. Bardzo dużo osób nie chce zatrudniać fachowca z firmy do wykonania takich prac jak pomalowanie ścian czy powieszenie karniszy. Jeśli jesteś tzw. złotą rączką, posiadasz duże umiejętności, jesteś dokładny, a przy tym bardzo pracowity, nigdy nie zabraknie dla Ciebie pracy!

3. Zajęcia dla osób młodych

babysitter-opiekunka do dzieckaW Stanach Zjednoczonych bardzo popularne jest zatrudnianie osób młodych w wieku szkolnym do takich prac jak pilnowanie dzieci, opieka nad zwierzętami (psami, kotami), prace ogrodowegrabienie liści, itd. W Polsce rzadko zdarza się, aby rodzina, wyjeżdżając na wakacje, zatrudniała osobę z zewnątrz do zaopiekowania się ukochanym czworonogiem. Pupile są zazwyczaj oddawane w dobre ręce zaufanych osób z grona przyjaciół albo krewnych. Jednak bardzo często rodzice poszukują wsparcia przy zajmowaniu się dziećmi. Oczywiście nie powierzymy opieki nad naszym potomstwem osobie, która sama jeszcze jest dzieckiem, ale uczniowie gimnazjum czy szkoły średniej, nie wspominając o studentach, będą już w stanie świetnie zająć się dziećmi i ciekawie zorganizować im czas. Należy dobierać osoby odpowiedzialne, najlepiej takie, które same mają młodsze rodzeństwo albo doświadczenie w tego typu pracach. Bardzo często rodzice poszukując kogoś do opieki, biorą pod uwagę jedynie osoby starsze, a jest to duży błąd. Osoby starsze nie będą bowiem miały wystarczająco dużo sił i energii, aby biegać za dziećmi na podwórku i aktywnie organizować im czas.

Młode osoby mogą rozważyć również podjęcie takiej pracy jak roznoszenie ulotek. Możesz wybrać się na spacer z koleżanką, poplotkować, a przy okazji rozdać trochę ulotek i sobie dorobić! A co powiesz na pracę statysty albo aktora-amatora w filmie albo serialu? Kto wie, może okazać się, że masz ukryty talent aktorski i otworzą się przed Tobą drzwi do kariery!

Praca na drugi etat

Czy znasz powiedzenie „Raz, a dobrze – czyli mniej, znaczy lepiej!”? W odniesieniu do naszego tematu, pytanie brzmi, czy można i warto podjąć drugą pracę na pół etatu albo na pełen etat? Są osoby, które zmuszone są do podjęcia drugiej stałej pracy, jednak nie ma co ukrywać się, że takie rozwiązanie jest bardzo trudne i praca pochłonie nas do reszty… Mogą ucierpieć na tym relacje rodzinne, a także zdrowie. Takie rozwiązanie może sprawdzić się w przypadkach kiedy druga praca będzie przyjemnością albo będzie mało wymagająca.

podjecie drugiej stalej pracy-przemeczenieJeśli przez 8h siedzimy przy biurku, podjęcie dodatkowej pracy na pół etatu, takiej jak pilnowanie dziecka czy pomaganie osobie chorej lub starszej, może się sprawdzić. Ale bardzo trudno byłoby wyjść z jednej pracy, która wykańcza fizycznie bądź umysłowo i od razu udać się do drugiej, równie wykańczającej.

Oczywiście najlepiej jest jeśli możemy godziwie zarobić wykonując jedną pracę i nie musimy szukać dodatkowego źródła dochodu. Zostaje wtedy zachowana najlepsza równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Jeśli jednak na razie nie możemy pozwolić sobie na taką komfortową sytuację, należałoby poszukać dodatkowej pracy, która będzie zgodna z zainteresowaniami i pozwoli się zrelaksować i miło spędzić czas, a nie wyciśnie z nas ostatnie soki.

Jeśli masz kłopoty finansowe i w tym miesiącu brakuje Ci pieniędzy na pokrycie wydatków, w kryzysowych sytuacjach zawsze możesz liczyć na pomoc Monedo Now. Aby otrzymać pożyczkę, nie musisz nawet wychodzić z domu! Dowiedz się więcej o naszych pożyczkach pozabankowych. Dzięki Monedo Now wszystko załatwisz 100% online, bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności, szybko, wygodnie, a co najważniejsze całkowicie bezpiecznie.