Czym jest rejestr dłużników ERIF oraz jak usunąć z niego dane

Nie każdy wie, czym jest rejestr dłużników ERIF. W wyniku różnych zdarzeń, Twoje dane mogą znaleźć się w bazie osób niewypłacalnych. Wpis w ERIF ma negatywny wpływ zarówno na Twój wizerunek, jak i na skuteczność podejmowanych przez Ciebie decyzji finansowych.

Ma to duże znaczenie np. podczas ubiegania się o kredyt bankowy, o pożyczkę lub przy braniu rat w sklepie. Mogłoby się wydawać, że wystarczy uregulować należność, aby zostać wykreślonym z rejestru osób zadłużonych. Teoretycznie tak jest, jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jeśli Twoje dane znalazły się w rejestrze dłużników, z tego tekstu dowiesz się jak je z tego rejestru usunąć.

Czym jest rejestr dłużników ERIF?

ERIF BIG S.A. to jedno z biur informacji gospodarczej. Jego zadaniem jest przyjmowanie, a także przechowywanie danych osób zadłużonych oraz płatników. Nie jest to jedyny rejestr dłużników, który funkcjonuje w Polsce. ERIF obejmuje swoim działaniem zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstwa. Pozostałe biura informacji gospodarczej, które funkcjonują na terenie naszego kraju to:

  • KRD (Krajowy Rejestr Długów BIG S.A),
  • KBIG (Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A),
  • KIDT (Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG S.A),
  • BIG InfoMonitor S.A.

Sprawdź, kto i kiedy trafia do bazy ERIF?

Do bazy ERIF trafisz w przypadku, gdy nie spłacisz zadłużenia w określonym terminie. Osoby prywatne trafiają do rejestru w momencie, gdy ich długi przekraczają sumę 200 zł. W przypadku firm pułap kwota ta wynosi 500 zł. Należy podkreślić, że w pierwszej kolejności nadawane jest wezwanie do zapłaty. Mamy 60 dni na to, aby uregulować dług. Dopiero po tym czasie nasze dane trafiają do ERIF.

Wpis w bazie ERIF. Jak szybko sprawdzić, czy znajdujesz się w bazie ERIF?

W każdej chwili możesz sprawdzić, czy istnieje wpis o Tobie w bazie ERIF. Wystarczy jedynie dokonać bezpłatnej rejestracji na oficjalnej stronie. Raz na pół roku możemy sprawdzić rejestr bez dodatkowych opłat.

Zakres danych w bazie ERIF. Jakie dane gromadzi baza ERIF?

ERIF przetwarza wszystkie podstawowe dane dłużnika. Mowa nie tylko o danych osobowych, czy też firmy. W rejestrze zgromadzone są wszelkie informacje na temat posiadanego zadłużenia (wysokość, przekroczony termin spłaty). Znajdziemy tam również niezapłacone wierzytelności, rachunki, czy też czynsze. Możemy również sprawdzić zgłoszenia do BIK z ostatnich 12 miesięcy.

Usuwanie wpisu z bazy ERIF. Jak skutecznie usunąć wpis z bazy ERIF?

Wpis z bazy ERIF może zostać usunięty tylko wtedy, gdy dług zostanie spłacony. Ważne jest jednak to, aby wierzyciel zgłosił ten fakt do wszystkich rejestrów. Ma na to 14 dni. Dopiero wtedy możliwe jest usunięcie wpisu z bazy dłużników. Niestety wielu wierzycieli nie stosuje się do wyżej wspomnianego obowiązku, przez co nasze dane wiszą w rejestrze nawet w przypadku, gdy uregulowaliśmy zobowiązania. Możemy jednak zgłosić to do odpowiedniej instytucji – w takiej sytuacji to wierzyciel zostanie ukarany.

Znajduję się w bazie ERIF. Czy mogę wziąć szybką pożyczkę, jeśli znajduje się w ERIF?

Pożyczka bez ERIF to dobre rozwiązanie dla tych, którzy znajdują się w bazie dłużników. Taka jest właśnie pożyczka w Monedo Now. Nawet gdy znajdujesz się w bazie ERIF, BIK, czy KRD możesz na nią liczyć. W Monedo Now rozumiemy, że wpis w bazie dłużników to często konsekwencja niezależnych od naszych Klientów zdarzeń. Właśnie dlatego weryfikując wnioski o pożyczki korzystamy z alternatywnych, nowoczesnych metod sprawdzania swoich Klientów. Co więcej, szybką pożyczkę online w Monedo Now możesz wziąć nawet do kwoty 20 000 zł, dobierając przy tym wielkość miesięcznej raty. Jeśli szukasz pożyczki bez ERIF, pożyczki bez BIK lub pożyczki bez KRD – wejdź na https://www.monedo.pl/now i wypełnij wniosek o szybką pożyczkę. Wypełnienie go trwa tylko 3 minuty, dzięki czemu biorąc pożyczkę w Monedo Now zyskujesz nie tylko pieniądze, ale także i cenny czas. Jej wysokość może wynosić od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście pożyczka bez KRD musi zostać spłacona w ustalonym terminie.