6 finansowych zasad, dzięki którym przestaniesz tracić pieniądze w 2020

Rok 2020 to dobry czas, by zaplanować działania, które sprawią, że każdy miesiąc będziesz kończyć, nie czekając na następną wypłatę.

Poniżej, przedstawiamy 6 finansowych zasad, które pozwolą Ci zgromadzić całkiem dużą sumę pieniędzy.

Zasada 1: Planuj budżet na każdy miesiąc.

Bardzo dobrym pomysłem na pilnowanie swoich pieniędzy w portfelu jest planowanie budżetu na każdy nadchodzący miesiąc. Usiądź i spisz wszystkie wydatki, które czekają Cię w nadchodzącym okresie. Spróbuj wypisać je również w kolejności od najważniejszych. Weź pod uwagę ratę kredytu, którą każdego miesiąca odprowadzasz do banku, pieniądze, które przeznaczysz na jedzenie, leki oraz transport do pracy. Staraj się zaplanować swoje finanse również już na początku miesiąca zakupy takich dóbr jak ubrania zimę, sprzęt RTV lub AGD oraz na przykład prezenty na nadchodzące święta. Dzięki takiemu syntetycznemu wyliczeniu otrzymasz jasną informację, ile pieniędzy z wypłaty zostanie Ci do dyspozycji po odliczeniu wszystkich wydatków. Dzięki temu możesz ocenić, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić lub zainwestować a ile przeznaczyć na rozrywki takie jak wypad do kina bądź na wycieczkę z rodziną.

 Zasada 2: Inwestuj pieniądze mądrze!

Obecnie, mamy coraz więcej różnych alternatywnych opcji inwestowania pieniędzy. Nie powinieneś zamykać się tylko na zwykłe oszczędzanie na kontach oszczędnościowych i lokatach. Obecnie oprocentowanie tych produktów finansowych przypomina raczej chowanie pieniędzy do skarpety. Warto poszerzyć horyzonty i dowiedzieć się czegoś więcej o alternatywnych źródłach inwestowania swoich nadwyżek finansowych.

Obligacje państwowe i korporacyjne.

Jeżeli interesują Cię pewne zyski osiągane bez ryzyka, warto zwrócić swoją uwagę na obligacje państwowe oraz korporacyjne. W przeciwieństwie do banków tutaj pożyczasz swoje pieniądze państwu lub konkretnej firmie za określoną cenę i na określony czas i czekasz na zwrot wraz z obiecanymi odsetkami. Inaczej niż w lokatach bankowych, tutaj masz pewność i stabilność, nie czekają Cię nagłe zmiany oprocentowania ogłoszone przez bank bądź, tym gorzej upadek banku. Obligacje korporacyjne mają również o wiele atrakcyjniejsze stopy zwrotu niż zwykłe lokaty i konta oszczędnościowe.

Crowdfunding inwestycyjny w nieruchomości.

Crowdfunding inwestycyjny to doskonały sposób na pomnażanie swojego kapitału dla osób chcących inwestować w nieruchomości, ale nie mających czasu na zajmowanie się formalnościami związanymi z wynajmowaniem lokalu. Crowdfunding inwestycyjny w nieruchomości polega na tym, że Ty wraz z wieloma innymi inwestorami indywidualnymi dokonujecie zakupu nieruchomości, a następnie najemca koordynujący to przedsięwzięcie wynajmuje lokal konkretnej firmie bądź mieszkańcom.

Zasada 3: Oszczędzaj na funduszach inwestycyjnych!

Fundusze inwestycyjne są również świetną formą oszczędzania pieniędzy. Możliwości osiąganych zysków są o wiele większe niż na standardowych produktach bankowych typu konto oszczędnościowe, ale musisz pamiętać również o ryzyku straty środków, które wpłaciłeś na fundusz. Musisz zastanowić się nad tym, jaki masz apetyt na ryzyko. Istnieją różne grupy funduszy inwestycyjnych, od bardzo bezpiecznych inwestycji lokujących kapitał w obligacje skarbowe, aż po fundusze agresywne, które 100% kapitału inwestują bardziej ryzykowne w akcje spółek. Od twoich preferencji dotyczących stopy zwrotu zaoszczędzonych pieniędzy oraz bezpieczeństwa środków wpłaconych zależy, który fundusz będzie dla Ciebie odpowiedni.

Zasada 4: Zasada 24h: Odłóż decyzję o zakupie na jedną dobę.

Każdego dnia jesteśmy bombardowani reklamami telewizyjnymi, atrakcyjnymi wystawami w sklepie lub promocjami i wyprzedażami w centrach handlowych. Pod wpływem emocji wydaje nam się, iż wszystkie te produkty są nam niezbędne do dalszego funkcjonowania. Nie wiemy nawet, ile pieniędzy rocznie tracimy na impulsywne zakupy. Dobrą metodą optymalizacji zakupów będzie, jeśli każdą decyzję zakupową odroczysz o 24 godziny. Dzięki temu będziesz miał okazję wyciszyć się, zastanowić czy ten produkt jest Ci potrzebny. Dodatkowo, możesz porównać ceny w innych sklepach – może zaoszczędzisz na tym kilka dodatkowych złotych.

Zasada 5: Ustalaj limit wydatków na dzień.

Dobrym pomysłem będzie również ustalenie limitu dziennych wydatków. To pozwoli nam zapanować nad miesięcznym budżetem i sprawić, że nie wydamy nawet złotówki więcej niż zaplanowaliśmy. Limit dziennych wydatków zwiększy w Tobie również motywację do tego, by wydawać pieniądze tylko na te rzeczy, które są naprawdę potrzebne.

Zasada 6: Kupuj rzeczy droższe, ale lepszej jakości!

Czasem warto uzbierać trochę więcej pieniędzy i kupić jedną parę jeansów bardzo dobrej jakości za 300 złotych niż 3 pary za 100 złotych każda. Prawdą jest, że rzeczy tańsze są wykonane z gorszych surowców i prawdopodobnie będą Ci służyć o wiele krócej, niż przedmioty zakupione drożej, ale za to w lepszej jakości. Te 6 finansowych porad powinno pomóc Ci zapanować nad Twoimi pieniędzmi. Nie pozwól, by kolejny rok zakończył się rozczarowaniem z powodu braku oszczędności. Nie pozwól, by kolejny rok skupiał się na impulsywnym kupowaniu niepotrzebnych Ci rzeczy. Pilnuj swych pieniędzy i ciągle edukuj się finansowo, a pewne rzeczy przyjdą z dużą łatwością.

Gdzie warto brać pożyczkę?

Jeśli wyskoczył Ci nieplanowany wydatek i potrzebujesz pieniędzy, to naturalnie, dobrym pomysłem jest wzięcie szybkiej pożyczki. Warto jednak dobrze zastanowić się nad miejscem, z którego pożyczysz ekstra gotówkę. Dobrym miejscem do tego jest Monedo Now, które oferuje szybką i elastyczną pożyczkę. Aplikując o pożyczkę w Monedo Now, otrzymasz ją jeszcze tego samego dnia. Co więcej, zyskujesz także możliwość dopasowania komfortowego dla Ciebie okresu spłaty chwilówki.