31 października – Światowy Dzień Oszczędzania!

31 października świętujemy Światowy Dzień Oszczędzania! Skąd wywodzi się to święto i dlaczego jest takie ważne? Dowiedz się też, skąd biorą się problemy z brakiem oszczędności i jak temu zaradzić. Zapraszamy do lektury.

Światowy Dzień Oszczędzania

Kobieta wkładająca swoje oszczędności do świnki

Światowy Dzień Oszczędzania jest jednym z najstarszych inicjatyw edukacyjnych na świecie, a jej głównymi pomysładowcami zostali przedstawiciele najprężniej rozwijających się w Europie placówek bankowych. Święto to ustanowiono w 1924 r. podczas I Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie. Według uczestników kongresu, odpowiednia wiedza na temat pomnażania oszczędności miała w perspektywie zapewnić stabilny i długotrwały rozwój społeczeństw.

W tym dniu w całej Europie we współpracy ze szkołami i organizacjami pozarządowymi organizowane są różne działania edukacyjne kierowane do wszystkich obywateli, których głównym zadaniem jest promowanie idei oszczędzania i wyrobienie w ludziach dobrych nawyków. W Niemczech instytucje finansowe oraz banki organizują warsztaty i prelekcje przeznaczone dla młodzieży. W Austrii część placówek bankowych przedłuża swoje godziny pracy, zapraszając zwiedzających do uzyskiwania bezpłatnych porad. Podobne akcje społeczne mają miejsce również w Polsce.

Czy Polacy oszczędzają?

Pusty portfel

Nie. Polacy nie oszczędzają i nie mają oszczędności. Najnowszy raport Eurostat odkrywa, że Polacy pod względem oszczędzania są w ogonie państw europejskich. Przed nami są m.in. Czesi, Słowacy, Węgrzy. Mniej oszczędności od nas mają jedynie Litwini i Łotysze. Wśród czempionów oszczędzania znajdują się Szwedzi i Niemcy, u których procent zaskórniaków sięga odpowiednio 17% i 16% domowego budżetu. Najgorzej sytuacja plasuje się na Litwie i Łotwie. Polska jest trzecia od końca z wynikiem 1,93%.

Co więcej, nie dość, że Polacy nie oszczędzają, to na dodatek popadają w spiralę długów. Problem zadłużenia dotyczy głównie młodych Polaków i osób w starszym wieku. Winę za to w dużej mierze ponosi stosunkowo wysoka stopa bezrobocia w Polsce i nieproporcjonalnie niskie zarobki w porównaniu do kosztów utrzymania. Nie bez znaczenia pozostaje także nieefektywne zarządzanie pieniędzmi i korzystanie z usług nieodpowiednich firm pożyczkowych. Jeśli koniecznie musisz uzyskać pożyczkę, upewnij się, że korzystasz z usług rzetelnych firm przynależących do Związku Firm Pożyczkowych. Staraj się także wybierać pożyczki, które umożliwiają rozłożenie pożyczki na raty. Są sytuacje, w których opłaca się skorzystać z pożyczek, pamiętaj jednak, aby zbyt często nie sięgać po pożyczki, gdyż za każdym razem kwota, którą pożyczasz zostaje powiększona o odsetki.

Jak nauczyć się oszczędzać?

Kobieta regularnie odkładająca pieniądzeOszczędzanie jest nawykiem i można odłożyć każdą kwotę, nawet tę najmniejszą. Problem polega na tym, że niewiele osób wykształciło w sobie nawyk oszczędzania. Jednak, nic nie jest jeszcze stracone, gdyż umiejętność zarządzania pieniędzmi można w sobie wyrobić, a na zmiany nigdy nie jest za późno! Przede wszystkim, musisz zacząć od zmiany swojego myślenia i nawyków. Wiele osób mających problemy finansowe całą winę zwala na niewystarczające zarobki. Pomimo, że jest to częściowo prawda, gdyż o wiele trudniej jest coś odłożyć, gdy nasze zarobki są niewystarczające, ale częściowo stanowi to jedynie wymówkę. Pytanie brzmi więc jak oszczędzać i uniknąć długów?

Po pierwsze, dobry plan to podstawa. Zacznij od sporządzenia listy miesięcznych wydatków. Wypisz na kartce i przeanalizuj wszystkie swoje wydatki, podziel je na kategorie według stopnia ich ważności. Rozpocznij miesiąc od opłacenia tych najważniejszych wydatków, które nie mogą czekać i których nieopłacenie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Zastanów się też, czy pewnych wydatków można uniknąć albo je zmniejszyć? Jeśli nie musisz pokonywać dużych odległości do pracy bądź na uczelnię, co powiesz na częstsze korzystanie z roweru? Z pewnością, korzystnie odbije się to nie tylko na Twojej kieszeni, ale też zdrowiu. Zapraszamy do przeczytania naszych dodatkowych rad na temat oszczędzania.

*Pamiętaj, że treści, jakie znajdziesz na tym blogu nie stanowią porad finansowych. Radzimy skonsultować się z Twoim osobistym doradcą finansowym przed wykorzystaniem jakichkolwiek rad lub wskazówek zawartych w tym poście.