Zlecenie stałe a polecenie zapłaty – czym się różnią?

Praktycznie każdy z nas co miesiąc opłaca rozmaite rachunki, bądź raty. Wiele osób robi to za każdym razem poprzez ręcznie aktywowany przelew. Niestety, taki sposób działania naraża na problemy, kiedy na przykład termin wyleci z pamięci. Czy można się przed tym zabezpieczyć?

Automatyzacja przelewów

Można stosować rozmaite metody przypominania sobie o terminach opłat. Problem w tym, że żadna nie jest idealna. Kartki na lodówce z czasem przestaje się zauważać. Alerty w telefonie mogą nadejść w chwili, gdy zajmujesz się czymś ważnym, przez co po chwili o nich zapomnisz.

Są osoby, które problem omijają płacąc z wyprzedzeniem. Dzięki temu nie spóźniają się, ale trudno to nazwać metodą optymalną. Przecież przez ten czas pieniądze można trzymać na koncie oszczędnościowym.

Alternatywą dla powyższych metod jest skorzystanie z płatności zautomatyzowanych, dzięki którym pieniądze regularnie są wysyłane na wskazane konto bez konieczności każdorazowej ingerencji właściciela konta. Usługi tego rodzaju udostępnia większość banków i są one określane mianem zleceń stałych oraz poleceń zapłaty.

Co istotne – choć wiele osób myli te pojęcia, w żadnym razie nie są one synonimami. Zlecenie stałe oraz polecenie zapłaty działają na podobnej zasadzie, jednak różnią się w pewnym bardzo istotnym szczególe.

Czym jest zlecenie stałe?

Część opłat jest zawsze stała, nie różniąc się w poszczególnych miesiącach. Abonament za telewizję kablową, opłata za dostęp do internetu, niektóre (nie wszystkie) taryfy telefoniczne, raty stałe… Wymieniać można długo.

Jeżeli kwota, którą regularnie odprowadzasz jest niezmienna, możesz skorzystać właśnie ze zleceń stałych. Konfigurujesz je poprzez ustalenie numeru konta odbiorcy oraz kwoty, jaka być do niego wysyłana w regularnych odstępach czasu (czyli zazwyczaj w konkretny dzień miesiąca).

To wszystko! Od tej pory nie musisz pamiętać o kolejnych terminach opłat. Przy okazji unikasz też ewentualnych problemów związanych z na przykład przypadkowymi błędami w trakcie regularnych przelewów wykonywanych ręcznie. Co najwyżej warto sobie o zleceniu przypomnieć, kiedy zdecydujesz się na przykład na zmianę taryfy. W takiej sytuacji oczywiście konieczne będzie zmodyfikowanie dotychczasowych ustawień.

Co to jest polecenie zapłaty?

Jak widać zlecenie stałe jest bardzo wygodne. Niestety ma tez pewną wadę. Nie wszystkie opłaty mają stałą wielkość. Tam, gdzie dochodzi do różnic, chociażby w przypadku rachunków za zużycie prądu, czy rat malejących, niestety ta metoda się nie sprawdzi. Czy w takiej sytuacji pozostaje powrót do przelewów ręcznych? W żadnym razie! Właśnie w tym momencie przydatne okazuje się polecenie zapłaty.

W przeciwieństwie do zlecenia stałego, polecenie zapłaty umożliwia automatyczną obsługę płatności o zmiennej wartości. W przypadku tej usługi to wskazany podmiot (firma pożyczkowa, usługodawca, operator energetyczny itp.) dostarcza bankowi informację odnośnie wielkości kwoty, jaka powinna zostać pobrana w danym miesiącu rozliczeniowym. Sama operacja, podobnie jak w przypadku zlecenia stałego, przeprowadzana jest cyklicznie.