Dlaczego warto prowadzić budżet domowy? Podstawowe zasady oszczędzania pieniędzy.

Prowadzenie domowego budżetu to doskonały sposób na kontrolowanie codziennych wydatków. Podstawą dobrego budżetu jest zestawienie wpływów oraz wydatków gospodarstwa domowego, najlepiej na przestrzeni miesiąca. Rzetelnie prowadzony budżet domowy to doskonały sposób na poznanie struktury wydatków, wówczas możesz poznać na co przeznaczasz swoje ciężko zarobione pieniądze i w jakich kategoriach można je zmniejszyć, aby na koniec miesiąca móc cieszyć się z oszczędności.

Podstawowe zasady oszczędzania pieniędzy.

Kluczową kwestią w oszczędzaniu jest wprowadzenie i sumienne przestrzeganie zasad oszczędzania. Ich uważna realizacja pozwala dogłębnie poznać na co wydawane są pieniądze i czy rzeczywiście była taka konieczność. Wdrożenie tych zasad może być poświęcone celowi, co umożliwi posiadanie większej motywacji do ich przestrzeganie. Zaplanuj, że dodatkową kwotę przeznaczysz na spełnienie jakiegoś marzenia, wcześniejszą spłatę kredytu. Możesz także złożyć, że te środki będą odłożone na tzw. czarną godzinę.

Przygotowanie szczegółowego planu wydatków

Sporządź listę miesięcznych wydatków.

Zacznij od sporządzenia listy miesięcznych wydatków. Wypisz na kartce wszystkie swoje wydatki: jedzenie, czynsz oraz rachunki za prąd, wodę, gaz, wydatki związane z komunikacją, czyli zakupem biletów czy benzyny, telefonem, Internetem, edukacją, itd. Teraz dokładnie przeanalizuj wszystkie wydatki. Czy coś Cię zaskoczyło? Czy części tych wydatków nie dałoby się uniknąć? Czy niektórych przedmiotów bądź usług, z których korzystasz nie dałoby się zastąpić tańszymi odpowiednikami? Przeanalizuj swoje wydatki od A do Z i podziel je na grupy; w pierwszej grupie powinny znaleźć się najważniejsze wydatki, takie jak opłacenie czynszu, na które nie może zabraknąć środków, a w drugiej wydatki, które są ważne, ale nie są niezbędne. Rozpocznij miesiąc od pokrycia tych najważniejszych wydatków. Obok wydatków na kartce rozpisz także swoje źródła dochodu. Czy niektórych dochodów nie dałoby się zwiększyć? Zastanów się nad poproszeniem o podwyżkę albo wygospodarowaniem kilku godzin tygodniowo na nadgodziny.

Zakupy spożywcze rób w hipermarketach.

Kobieta robiąca duże zakupy 2 razy w miesiącu

Przeanalizuj swoje zakupy spożywcze. Jedzenie lepiej jest kupować rzadko i większych ilościach. Co więcej, tego typu zakupy warto robić w hipermarketach, zamiast w małych osiedlowych sklepikach. Twój domowy budżet od razu to odczuje..

Ustal, jakie są twoje miesięczne przychody?

Przy planowaniu budżetu domowego budżetu, w pierwszej kolejności należy ustalić miesięczne przychody. Są to wszystkie środki, których jesteś pewien otrzymania. Niepewne kwoty możesz uwzględnić poza budżetem i nie brać ich pod uwagę podczas zestawiania z wydatkami, a po ich otrzymaniu przeznaczyć je na cel oszczędnościowy.

Ustal dzienną kwotę na zakupy.

Ustalenie dziennej kwoty wydatków to doskonały sposób, aby zaoszczędzić pieniądze. Niezwykle ważne jest, aby nie przekraczać tej sumy z błahych powodów. Wtedy nie możesz sobie pozwolić na dodatkowe zachcianki i musisz się skupić na wyłącznie ważnych rzeczach. Dla osób mało zdyscyplinowanych najlepszym sposobem jest wydzielenie tej ilości i dysponowanie wyłącznie tą kwotą w ciągu dnia. Dla zmniejszenia pokusy warto zostawić karty w domu w bezpiecznym miejscu, aby pod wpływem emocji z nich nie skorzystać.

Płać gotówką o dużym nominale.

Płacenie gotówką o dużym nominale pozwoli Ci na dostrzeżenie w jakim tempie tracisz pieniądze. Co więcej wydawanie większych banknotów jest trudniejsze z uwagi na posiadanie świadomości o konieczności ich rozmienienia. Kiedy na początku tygodnia włożysz do portfela dany banknot z przeznaczeniem go na wydatki w ciągu tygodnia z pewnością uważniej będziesz podchodził do dokonywanych zakupów.

Kupuj dokładnie tyle, ile jest Ci potrzebne.

Zakupy spożywcze w każdym budżecie stanowią nadrzędny wydatek, jednak ich końcową wartość w skali miesiąca można znacząco pomniejszyć, jeżeli nauczysz się dostosowywać wielkość zakupów do rzeczywistego spożycia. Marnowanie jedzenia to jeden z największych grzechów współczesnego świata, dlatego z rozwagą należy podchodzić do tej kwestii, kiedy często zachodzi potrzeba wyrzucania nieświeżej żywności. Do oszacowania ewentualnych oszczędności wystarczy dokonać kalkulacji wyrzucanego jedzenia w przeciągu tygodnia, miesiąca a wtedy zauważysz ile pieniędzy ląduje w koszu.

Na zakupy chodź bez dzieci.

Zakupy z dziećmi już na samym początku wiążą się ze zwiększonymi wydatkami. Dzieci, w przeciwieństwie do znaczącej części dorosłych, nie potrafią zapanować nad swoimi emocjami i z wielkim entuzjazmem oglądają sklepowy asortyment, prosząc rodzica o spełnienie niekoniecznie istotnych zachcianek. O ile nie każdy rodzic wychodzi ze sklepu z kolejną zabawką, o tyle większość decyduje się pod wpływem namowy dziecka na kupno słodyczy lub produktów spożywczych, które dziecko w ostateczności nawet nie zje. Jako rodzic zapamiętaj jedną złotą zasadę. Wychodząc na zakupy, lepiej zostawić dzieci pod opieką kogoś bliskiego albo zaplanować zakupy na czas ich obecności w przedszkolu lub szkole. Nie tylko pomniejszych rachunek o potencjalne zachcianki dzieci, ale przede wszystkim zyskasz spokój i czas na spokojne przeanalizowanie listy koniecznych zakupów.

W oszczędzanie zaangażuj całą rodzinę.

Oszczędzanie nie przyniesie zamierzonego rezultatu jeśli tylko Ty będziesz oszczędzać, a mąż i dzieci nie będą kontrolować swoich wydatków. Właśnie dlatego, w oszczędzanie należy zaangażować całą rodzinę.  Wspólnie przeanalizujcie różne elementy budżetu domowego. Być może zbyt drogo płacicie za mieszkanie i warto byłoby zastanowić się nad przeprowadzką? Być może dojazd do pracy albo szkoły jest zbyt uciążliwy, pochłania zbyt dużo czasu? Pamiętaj, że czas to pieniądz, w którym można wziąć nadgodziny, dawać korepetycje albo uczestniczyć w zajęciach poza domem.

Oszczędzanie na „czarną godzinę”. Dlaczego warto?

Co robisz z pieniędzmi, które Ci zostają po dokonaniu wszystkich najważniejszych opłat? Czy odkładasz je na czarną godzinę, czy wydajesz na zbędne rzeczy? Pamiętaj, że jeśli ledwo wiążesz koniec z końcem, posiadanie choćby niewielkich oszczędności może okazać się wybawieniem w trudnych sytuacjach. Jeśli w którymś miesiącu pojawi się więcej niespodziewanych wydatków, np. zepsuje Ci się samochód albo będzie trzeba skorzystać z pomocy lekarza lub dentysty, docenisz wartość posiadania oszczędności. Oczywiście, nie musisz odkładać wszystkich pieniędzy, najważniejsze jest po prostu to, aby mądrze nimi zarządzać.

Pożyczka na nieplanowany wydatek

Jeśli zdarzył Ci się nieplanowany wydatek, a suma Twoich oszczędności na razie równa jest zeru, weź szybką pożyczkę online w Monedo Now. W ten sposób, zyskasz dodatkową gotówkę, która uratuje Cię od bieżących problemów. Pożyczka online w Monedo Now jest niezwykle elastyczna – masz możliwość wzięcia potrzebnej kwoty, a co więcej dopasowania wielkości rat.

Oszczędności zainwestuj w rozwój siebie.

Pamiętaj, że „Najlepsza inwestycja, to inwestycja w siebie”. Zatem, jeśli masz trochę wolnego czasu, zapisz się np. na kurs językowy, informatyczny albo z innej interesującej Cię dziedziny. Opłaca się podnosić swoje kwalifikacje, gdyż przyniesie to wymierne korzyści w przyszłości i korzystnie odbije się na polepszeniu Twoich finansów. Podnosząc swoje kwalifikacje, rozwijasz się i dajesz sobie szansę na awans czy znalezienie lepszej pracy, a tym samym na odmienienie swojego życia.

Co możesz zrobić z nadwyżką pieniędzy?

Mało osób posiada problem z wydawaniem nadwyżki pieniędzy, jednak nie każdy robi to z głową. Choć to do tej pory nie była Twoja mocna strona, możesz raz na zawsze zmienić swoje podejście w każdym momencie. Skoro z trudem przyszło zarobienie i zaoszczędzenie gotówki, to warto spożytkować ją naprawdę istotne rzeczy.

Wcześniejsza spłata zadłużenia. Spłać swoje zobowiązania przed terminem?

Posiadacze kredytów powinni zdecydować w pierwszej kolejności o wcześniejszej spłacie zadłużenia. W ten sposób szybciej pozbędziesz się swojego ciążącego balastu i z pewnością będziesz mógł szybciej odetchnąć pełną piersią, kiedy dług zostanie spłacony. W zależności od posiadanego kredytu, przy wcześniejszej spłacie można jeszcze zaoszczędzić z uwagi na pomniejszone odsetki, stanowiące koszt kredytu. Równolegle dobrym rozwiązaniem pozwalającym rozważnie zagospodarować nadwyżkę pieniędzy jest ulokowanie środków na lokacie bankowej. Oszczędzanie na lokatach oszczędnościowych chroni Twoją gotówkę przed kompulsywnym wydaniem, a jednocześnie możesz zyskać dodatkowe pieniądze.

*Pamiętaj, że treści, jakie znajdziesz na tym blogu nie stanowią porad finansowych. Radzimy skonsultować się z Twoim osobistym doradcą finansowym przed wykorzystaniem jakichkolwiek rad lub wskazówek zawartych w tym poście.