Jak wybrać hulajnogę elektryczną? Na co zwracać uwagę!

W trakcie ostatnich 10 lat, rynek pojazdów elektrycznych znacznie się zmienił pod względem oferowanych produktów i ich dostępności. Świadomość zagrożenia związanego ze zmianami klimatu, innowacje w dziedzinie materiałoznawstwa i ulepszenia dotyczące pojemności energetycznej akumulatorów utorowały drogę dla elektrycznych pojazdów i znacznie ułatwiły dojazd do pracy. Dużą popularność zyskały, ostatnio, hulajnogi elektryczne, które są idealne do użytku podczas podróży na krótkich dystansach lub w miastach z dużymi chodnikami. W artykule, przeczytasz jak wybrać hulajnogę elektryczną.

Jak działa hulajnoga elektryczna?

Generalnie, hulajnoga elektryczna jest rodzajem urządzenia służącego do przemieszczania się, które jest napędzane silnikiem elektrycznym. Zazwyczaj, dostępna jest w formacie dwukołowym, chociaż istnieją również modele z trzema kołami. Na rynku pojawiło się wiele marek oferujących produkty, różniących się w zależności od materiału, z jakiego są wykonane, jakością podzespołów i ceną. Do najważniejszych elementów należy silnik, znajdujący się w obszarze ramy i napędzający urządzenie, akumulator (zwykle litowo- jonowy lub kwasowo- ołowiowy), przekazujący energię elektryczną do silnika oraz przewody, działające jako złącza. Należy zauważyć, że najlepszy typ silnika, w który zwykle zaopatrzone są wysokiej jakości hulajnogi, to rodzaj silnika ze szczotkami, co czyni je mocnymi, choć według niektórych ekspertów, mają krótszą żywotność w stosunku do pozostałych. Jeśli chodzi o układ hamulcowy, najczęściej dostępne są dwa różne systemy: bębnowy lub tarczowy. Każdy z nich będzie działał w podobny sposób, ponieważ w momencie, gdy zaczniemy hamować, hulajnoga zacznie zwalniać zarówno częściowo, jak i całkowicie.

Hulajnoga dla dorosłych – jak wybrać?

Chociaż ten rodzaj środka transportu ogólnie uznawany jest za bezpieczny, zawsze na pierwszym miejscu przy wyborze hulajnogi elektrycznej należy stawiać trzy kwestie: rodzaj hamulców, ograniczenia wagowe i światła.

 1. Najczęściej, podczas zakupu hulajnogi można spotkać takie, które będą zaopatrzone w hydrauliczne lub mechaniczne hamulce tarczowe, bębnowe lub hamulce typu V. Najwyższej jakości i cechujące się niezawodnością są hamulce hydrauliczne.
 2. Limit wagowy. Należy ściśle przestrzegać tej kwestii, ponieważ hulajnogi mają wskazaną maksymalną wartość masy ciała osoby, która może się nią przemieszczać. Najlepiej, zatem, jest wybrać taką, która ma wyższy limit, ponieważ im lżejszy jesteś, tym wydajniejsza będzie Twoja hulajnoga elektryczna.
 3. Reflektor przedni i tylne światła są szczególnie ważne, gdy podróżujesz w nocy.

Jakie są różnice pomiędzy modelami?

Zasadniczym elementem, odróżniającym poszczególne modele hulajnóg elektrycznych, jest moc silnika. Im większa jego wartość, tym lepszą prędkość można osiągnąć. Dlatego, hulajnogi można sklasyfikować na:

 • posiadające silnik o mocy 12 V: montowane są w urządzeniach dla dzieci, a maksymalna prędkość, jaką można osiągnąć to 16 km/h;
 • posiadające silnik o mocy 24 V: w tym asortymencie znajdują się hulajnogi zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Zazwyczaj można spodziewać się maksymalnych prędkości około 24 km/h, a maksymalna dopuszczalna masa użytkownika to 100 kg. Nadają się do jazdy po płaskiej powierzchni;
 • posiadające silnik o mocy 24 V i 36 V: są to hulajnogi przeznaczone dla osób dorosłych, zapewniające transport do pracy na długich dystansach. Chociaż w niektórych modelach prędkość maksymalna może wynosić około 24 km/h, są one mocniejsze i umożliwiają podjazd pod górę;
 • posiadające silnik o mocy 48 V: charakteryzują się dużym ciężarem, są zdecydowanie największe, spośród dostępnych modeli oraz pozwalają na szybkie przemieszczanie się po mieście.

Należy pamiętać, że im lepszy silnik i jakość poszczególnych elementów składających się na hulajnogę elektryczną, tym cena zakupu jest wyższa.

Jak dobrać hulajnogę dla dzieci?

Przed zakupem odpowiedniego modelu hulajnogi elektrycznej dla dziecka warto wziąć pod uwagę poniższe kwestie:

 1. Wiele proponowanych w sprzedaży modeli posiada limit wagowy do 50 kg. Nawet jeśli Twoje dziecko może ważyć mniej, plecak dźwigany na jego barkach wypełniony książkami może go przekroczyć.
 2. Hulajnogi elektryczne są przeznaczone dla dzieci w wieku 10 lat i starszych. Dla młodszych, zalecane są tradycyjne modele.
 3. Jeśli dziecko ma przemieszczać się na długich dystansach, warto zainwestować więcej pieniędzy i zakupić wyższej jakości hulajnogę, by uchronić je przed niespodziewanymi awariami w trakcie powrotu ze szkoły do domu.
 4. Jeśli dziecko wciąż rośnie, najlepszym wyborem może być regulowany uchwyt kierownicy.
 5. Istotna jest również maksymalna prędkość, jaką dziecko może osiągnąć, jeżdżąc bezpiecznie na hulajnodze. Dlatego, należy wybrać taką, której górna granica to 12 km/h.
 6. Niektóre hulajnogi wyposażone są w opony z tworzywa sztucznego, a inne w gumowe. Te drugie zapewniają płynniejszą jazdę i nie zużywają się tak szybko jak pozostałe. Należy również wziąć pod uwagę rozmiar opony. Im niższe jest dziecko, tym mniejsza być ona powinna.
 7. Hulajnogi elektryczne najczęściej posiadają akumulator, który pozwala na przyzwoity czas użytkowania i ładowanie może zająć od 1 godziny do 6 godzin. Najlepiej jest wybrać taki rodzaj baterii, który ma krótki czas ładowania, ale zapewnia najlepszy czas jazdy. Średni czas pracy dobrej jakości akumulatora, w przypadku hulajnóg dziecięcych, wynosi 40 do 50 minut.

Zalety hulajnogi w poruszaniu się po mieście

Hulajnogi elektryczne są akceptowanym środkiem transportu, który jest lekki i wygodny w użyciu. Ponieważ są małe, można w łatwy sposób poruszać się nimi po zatłoczonych i ciasnych ulicach, dzięki czemu korzystanie z nich jest jeszcze przyjemniejsze. Ponadto, tego typu urządzenia są przyjazne dla środowiska, zdecydowanie tańsze niż pojazdy benzynowe, zarówno pod względem kosztów początkowych, jak i eksploatacji.

Pożyczka na letni sprzęt sportowy, np. na hulajnogę elektryczną

Jeśli przygotowujesz się do sezonu letniego pod względem sportowym, warto pomyśleć o kupnie nowego lub używanego sprzętu. Podobnie, w przypadku hulajnogi elektrycznej. Jeśli potrzebujesz na to dodatkowej gotówki, pomyśl o wzięciu elastycznej pożyczki w Monedo Now – szybkiej i bezpiecznej. Warunki tej pożyczki możesz swobodnie dostosować do własnych potrzeb.