Jak bezpiecznie kupować w Internecie?

Świadomość to podstawa udanej transakcji internetowej.

Zgodnie z raportem „Korzystanie z Internetu”, zaprezentowanym przez Centrum Badania Opinii Społecznej w kwietniu 2017 roku, po sieci porusza się już 67% Polaków. Aż 81% spośród nich przyznaje również, że dokonało chociaż raz zakupów przez Internet, a 46% takie transakcje zawiera regularnie. W ten sposób najczęściej kupujemy odzież i obuwie, zabawki i artykuły dziecięce, sprzęt elektroniczny, artykuły motoryzacyjne, książki oraz bilety na pociąg czy samolot. Liczba osób korzystających z Internetu stale wzrasta, a wraz z nią rośnie zainteresowanie wirtualnymi zakupami. Warto jednak wiedzieć, jak przez Internet kupować bezpiecznie.

Sprawdzony sprzedawca

Sprawdzony sprzedawcaPrzed dokonaniem transakcji, warto zweryfikować wiarygodność wybranego przez nas sklepu internetowego. Firmy prowadzące działalność w sieci mają obowiązek zamieszczenia szczegółowych danych na swojej stronie – mogą się one znajdować w zakładce kontaktowej albo w regulaminie sklepu. Powinniśmy tam znaleźć m.in. pełną nazwę przedsiębiorstwa, adres jego siedziby oraz informacje o organie, który dokonał rejestracji działalności gospodarczej. Jeśli nie znamy przedsiębiorstwa, którego produkty chcielibyśmy zakupić, warto sprawdzić jego autentyczność. Znając numer NIP, REGON, KRS lub VAT podmiotu możemy skorzystać z darmowych rejestrów, dzięki którym dowiemy się, czy dana firma rzeczywiście istnieje – to bardzo ważne, szczególnie podczas większych zakupów. Przedsiębiorców, którzy są osobami fizycznymi zweryfikować możemy w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej, spółki kapitałowe – w Krajowym Rejestrze Sądowym, podmioty gospodarcze po numerze REGON sprawdzimy na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, a ich aktywność VAT na stronie Komisji Europejskiej.

Innym sposobem weryfikacji sprzedawcy – zarówno w przypadku sklepu internetowego, jak i w odniesieniu do sprzedawców w serwisach aukcyjnych – jest sprawdzenie opinii na ich temat. W sieci znaleźć można portale, które pozwalają na ocenę poszczególnych e-sklepów czy transakcji. Opinie innych klientów często zwiększają nasze szanse na podjęcie trafnej decyzji zakupowej. Z internetowych komentarzy dowiemy się m.in., czy transakcje przebiegają pomyślnie, bez opóźnień, a oferowane produkty są zgodne z opisami i warte swojej ceny.

Zanim dokonamy zamówienia, zapoznajmy się również z regulaminem zakupów sklepu internetowego. Warto sprawdzić, czy nie zawiera on niekorzystnych dla nas zapisów lub klauzul niedozwolonych. Dokładnie powinniśmy sprawdzić przede wszystkim warunki składania i przyjmowania reklamacji, możliwości wymiany lub zwrotu zakupionego towaru, informacje o zasadach i formach płatności oraz kosztach, terminach i sposobach dostawy, a także zapisy dotyczące przysługującego nam prawa odstąpienia od umowy.

Bezpieczna transakcja

W trakcie wirtualnego robienia zakupów, warto zwrócić uwagę na to, czy transmisja danych jest zaszyfrowana – jeśli dokonujemy transakcji w sklepie internetowym, musimy podać swoje dane osobowe. Błędy techniczne strony internetowej e-sklepu lub niewłaściwa polityka przechowywania i przetwarzania danych osobowych prowadzić mogą do ich utraty. Tutaj z pomocą przychodzi protokół SSL, potwierdzający certyfikowane zaszyfrowanie transmisji. Jeżeli w adresie strony internetowej widzimy „https://” oraz obrazek zamkniętej kłódki – korzystamy z zaufanej witryny.

Kupując w Internecie, lepiej też korzystać z własnego komputera – inaczej nasze dane mogą trafić w niepowołane ręce. Szczególnie, że zakupy w sieci to bardzo często także elektroniczne płatności. Do tej kwestii również należy podchodzić ostrożnie. E-sklepy powinny posiadać firmowe konto bankowe – jeżeli zamówienie opłacić mamy poprzez przelew na konto prywatnej osoby, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia. Zwykle większe i sprawdzone sklepy internetowe korzystają z usług znanych serwisów, które pośredniczą w przekazywaniu płatności – wtedy także upewnijmy się, że połączenie jest szyfrowane.

Na wszelki wypadek…

Korespondencję, którą otrzymujemy od sprzedawcy, warto zachować – jeśli będziemy podejrzewać próbę oszustwa, będzie ona stanowić dowód w sprawie. Z tego też względu lepiej jest unikać ofert bez opisów, a także tych z opisami, które pełne są błędów lub nie podają istotnych informacji na temat wybranego produktu, jak np. jego wymiarów czy danych technicznych. Uważać należy także na wszelkie promocje – jeżeli cena znacznie różni się od ceny, którą znamy, możemy mieć do czynienia z podróbką lub towarem niewiadomego pochodzenia, co i nam przyprawić może zarzuty o umyślne lub nieumyślne paserstwo.