Gdzie najlepiej kupować w sieci? Popularne portale zakupowe i aukcyjne – Allegro, eBay, OLX.

Dwie dekady temu wiele osób miało poważne wątpliwości co do tego, czy warto dokonywać zakupów przez Internet. Dziś jest to rzecz tak oczywista, że prawdziwym dylematem jest nie czy kupować online, a gdzie. Dwie dekady temu wiele osób miało poważne wątpliwości co do tego, czy warto dokonywać zakupów przez Internet. Dziś jest to rzecz tak oczywiste, a prawdziwym dylematem jest nie – czy kupować online, tylko gdzie. W artykule piszemy, gdzie najlepiej kupować w sieci?

10 lat polskiego Internetu. Jak zmienił się polski Internet? Polski Internet?

10 lat temu na polskim rynku e-commerce królowało Allegro. Obecnie, w polskim internecie istnieje wiele sklepów internetowych i serwisów aukcyjnych, na których można kupować różne produkty – nawet te spożywcze. Powstało wiele nowych sklepów internetowych, sporo z nich doskonale zadomowiło się w swojej branży (co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie sklepów niszowych), zaś samo Allegro coraz mniej przypomina serwis aukcyjny (wielu prywatnych sprzedawców przeniosło się na platformę ogłoszeniową OLX), a coraz bardziej platformę e-commercową skupiającą wiele firm sprzedażowych w jednym miejscu.  eBay, choć swego czasu próbował szturmem wejść na polski rynek (a trzeba zauważyć, był przez konsumentów wyczekiwany z nadzieją), zrobił to w sposób, który do dziś niektórzy wspominają jako podręcznikowy przykład tego, jak nie traktować klientów na nowym rynku. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal jest to miejsce doskonale nadające się do dokonywania zakupów od sprzedawców zagranicznych.

zakupy w sieci

Co warto kupować na Allegro? Najkorzystniejsze okazje cenowe.

Allegro świetnie sprawdzi się, gdy poszukujesz korzystnych okazji cenowych. W wielu przypadkach najłatwiej będzie Ci znaleźć je właśnie tutaj, choć oczywiście nie zaszkodzi sprawdzić także w porównywarkach cenowych. Sprawdza się również w przypadkach, gdy zależy Ci na odbiorze osobistym produktów (wyniki wyszukiwania można w prosty sposób filtrować na tą okoliczność, dopisując przy tym miasto). Mówiąc o okazjach cenowych warto zwrócić szczególną uwagę na sprzedaż prowadzoną w ramach licytacji. W wielu przypadkach powstaje szansa na nabycie różnych produktów w naprawdę atrakcyjnych cenach. Jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że nabywając przedmioty na drodze aukcji nie posiada się standardowego prawa do odstąpienia od zakupu w ciągu 14 dni. Możliwość ta jest dostępna wyłącznie w przypadku zakupu poprzez opcję „kup teraz” i to z wyłączeniem sprzedawców będących osobami prywatnymi (choć oczywiście zawsze można liczyć na dobrą wolę). Gdybyśmy mieli wskazać szczególny rodzaj produktów, które warto szukać właśnie na Allegro, byłoby to te, które ledwo co weszły na rynek i nie potrafimy ich jeszcze znaleźć w standardowych sklepach oraz takie, które pojawiły się dość dawno i większość sklepów już dawno się ich pozbyło z asortymentu. Nie zmienia to faktu, że wśród „zwykłych” towarów (tych tanich i tych drogich) warto szukać właśnie czegoś wyjątkowo taniego, a jeśli nie przeszkadza nam wcześniejsze użytkowanie, można sprawdzić również oferty osób prywatnych.

Jak skorzystać z Płacę Później na Allegro?

Opcja Płacę Później na Allegro ma wiele zalet zarówno dla kupujących jak i dla sprzedających. Warto z niej skorzystać jeśli chwilowo brakuje ci pieniędzy lub wolisz zapłacić przy odbiorze zamówienia. Dzięki tej opcji możesz kupić więcej i w mniej ryzykowny sposób, płacisz wtedy kiedy ci odpowiada, możesz zamawiać nawet przez telefon a twoje zamówienie będzie zrealizowane szybciej niż do tej pory. Dla sprzedających ta opcja jest korzystna, bo klienci mogą kupić u nich więcej, mają zapewnioną zapłatę za zamówione produkty, mają więcej klientów i wyższą konwersję. Żeby skorzystać z opcji Płacę później należy zrobić zakupy o łącznej wartości 100 – 2000 zł, wybierać metodę płatności PayU Płacę Później i przejść pozytywnie weryfikację danych osobowych. Umowę pożyczki potwierdzasz kodem SMS. Po upływie 30 dni dostaniesz e-mail z przypomnieniem o płatności. Jeśli nie zdążysz zapłacić w ciągu 30 dni możesz rozłożyć płatność na 3-6 rat, ponosząc standardowy koszt pożyczki. Każdy sprzedający może w swoim sklepie włączyć opcję PayU Płacę Później. Poinformuj o niej kupujących i czekaj na płatność od pożyczkodawcy. Jeśli klient odstąpi od umowy, po prostu zwróć pieniądze pożyczkodawcy

Co warto kupować na eBayu?

Ebay jak już zostało wspomniane, doskonale sprawdza się w przypadku kupowania czegoś z zagranicy. Doskonale sprawdzi się w przypadku kupowania elektroniki użytkowej – laptopów, tabletów, smartfonów, ale nie tylko, do tej kategorii z powodzeniem można wliczyć także cały szereg różnego typu gadżetów.

Kupując za pośrednictwem platformy eBay musisz jednak pamiętać o tym, że uzyskane oszczędności to jedna storna medalu. Druga jest taka, że w przypadku problemów technicznych procedury gwarancyjne mogą być znacznie bardziej skomplikowane, niż w przypadku polskich sprzedawców (choć szczegóły będą zależeć od konkretnego sprzedawcy, jednak nawet przy największej dobrej woli sprzedawcy zawsze pozostają kwestie związane z transportem sprzętu).

Dodatkowo w przypadku zakupów na eBayu musisz pamiętać także o upewnieniu się jak w danym przypadku wygląda kwestia cła.

Jak kupować bezpiecznie na OLX.pl ?

OLX.pl jest najpopularniejszym w Polsce serwisem z ogłoszeniami lokalnymi. Znaleźć tam można mnóstwo atrakcyjnych ofert kupna, sprzedaży, zamiany, oddam za darmo. Niestety, nie każdy sprzedający jest uczciwy. Jak więc kupować na OLX.pl bezpiecznie? Podczas zakupów należy zachować rozsądek. Przede wszystkim bądź czujny kiedy sprzedający wystawia przedmiot znacznie poniżej jego wartości rynkowej. Superokazja może okazać się superoszustwem. Uważaj na oferty ze zdjęciami z internetu (najczęściej z reklam, ze strony producenta). Przedmiot może być w rzeczywistości w zupełnie innym stanie niż na zdjęciu, a nawet sprzedający może nie posiadać tego przedmiotu. Bądź ostrożny przy skanach potwierdzenia nadania przesyłki, które zostały wysłane szybko i w których widać ingerencję sprzedającego – poprawianie, wymazywanie itp. Jeśli sprzedający pisze łamaną polszczyzną najczęściej jego celem jest wymuszenie przelewu poza granice Polski, jest to tak zwany fraud nigeryjski. Takie przepadki najlepiej zgłosić administracji serwisu. Należy uważać kiedy sprzedający prosi o zaliczkę. Może się okazać, że poda ci dane do przelewu za przedmiot, który sam kupił w sklepie internetowym, koniecznie zwróć uwagę na tytuł przelewu. Uważaj też jeśli sprzedający chce, żeby zapłacić mu z góry – sprawdź w Internecie, czy podany numer konta bankowego nie był wykorzystany w nieuczciwych celach!

Co warto kupować w sklepach firmowych?

Choć sklepy firmowe zostawiliśmy na sam koniec, w żadnym razie nie są najgorszym wyborem. Przeciwnie, one również mają swoje mocne strony. Sprawdzą się one przy zakupie produktów, przy których zależy Ci na sprawnym serwisie gwarancyjnym – zawsze będziesz wiedzieć do kogo się zwracać.

Rzecz jasna warto przy tym wcześniej sprawdzić opinie o danym sklepie, aby nie trafić na niechlubny wyjątek. Można co prawda powiedzieć, że na Allegro również istnieje system opinii, ale zauważ, że w razie problemów łatwiej założyć nowe, „czyste” konto w serwisie aukcyjnym, niż dokonać pełnego rebrandingu.

Sklepy sprawdzają się również przy zakupach o dużej wartości, przy których nie chcemy tracić prawa do ewentualnego odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni (a więc unikając zakupu w drodze licytacji), ale mimo to chcielibyśmy coś oszczędzić. Dlaczego? Część z nich stosuje różnego typu programy lojalnościowe, promocje okolicznościowe, wysyła wcześniejszym klientom kody rabatowe.

Szybka pożyczka na zakupy online.

Szybka pożyczka na zakupy online to coraz częściej wybierana przez kupujących opcja. Monedo Now oferuje szybkie, przejrzyste, całkowicie online i dostosowane do potrzeb klienta pożyczki. Klient sam wybiera kwotę (1500 – 20000 zł) i miesięczne raty pożyczki ( 6 – 48 miesięcy). Wystarczy wypełnić formularz, połączyć się ze swoim kontem bankowym i wysłać wniosek. Wydanie pozytywnej decyzji o przyznaniu pożyczki zajmuje 5-15 minut. Pieniądze powinny znaleźć się na twoim koncie po trzech dniach. Pamiętaj, że pożyczka na zakupy przez Internet jest możliwa tylko, jeśli masz ukończone 18 lat, posiadasz obywatelstwo polskie, a także masz ważny dowód osobisty i otwarte konto bankowe.