Ethereum – co to jest?

Kryptowaluty to waluty dostępne jedynie w postaci cyfrowej, nie mają swojego fizycznego odpowiednika. Nie można ich wypłacić z bankomatu, zrobić za ich pomocą zakupów w sklepach stacjonarnych. Czy w takim razie ich istnienie ma sens?

Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin, waluta, która obrosła legendą i jeszcze jest niekwestionowanym liderem na rynku kryptowalut. Jeszcze, bo już czuje na plecach oddech konkurencji. Wśród nowych walut istniejących jedynie w internecie zdecydowanie wyróżnia się Ethereum.

Czym jest kryptowaluta?

Żeby zrozumieć ideę funkcjonowania kryptowaluty, trzeba cofnąć się do jej początków, czyli wynalezienia Bitcoina. A może nie tyle wynalezienia, co zaprojektowania. Bitcoin w założeniu jest skończoną ilością monet, ich ilość na rynku rośnie, ale gdy osiągnie 21 milionów, nowe Bitcoiny przestaną się pojawiać. Początki zdobywania lub wykopywania (analogia do wydobycia złota) Bitcoinów polegały na udostępnianiu swojego komputera i jego mocy obliczeniowej do rozwiązywania problemów kryptograficznych. Innymi słowy, komputer pracował i… zarabiał. Dziś pojedynczy komputer nie ma szans, kopalnie Bitcoinów przypominają gigantyczne serwerownie, a koszty ich utrzymania są niebotyczne. Jedyny sposób dla maluczkich na zdobycie Bitcoinów to kupno ich na rynku wtórnym lub dzierżawienie udziałów w kopalniach Bitcoinów. Bitcoin w założeniu miał być alternatywną walutą używaną do transakcji internetowych.

Skąd pomysł na Ethereum?

Ethereum to nie tylko kryptowaluta. To przede wszystkim platforma internetowa, służąca do zawierania transakcji, zakładów, crowfundingu. Jedyną walutą obowiązującą na tej platformie jest Ethereum. Czasem używa się krótszej nazwy Ether. Pierwotnie Etherum miał za zadanie ułatwić i ujednolicić transakcje, jednak z czasem wyrósł na miano kolejnej kryptowaluty, na której można zarobić.

Czy warto inwestować w Ethereum?

Rynek walutowy jest zmienny, a wahania kursów trudne do przewidzenia. Na rynku kryptowalut sytuacja przedstawia się trochę inaczej. To wciąż raczkujące biznesy internetowe, zainteresowanie nimi stale rośnie, pojawiają się nowi inwestorzy, dlatego dziś możemy powiedzieć, że inwestycja w kryptowalutę jest w pełni opłacalna i w szybkim czasie powinna dać spory zysk. Tak było na początku wydobycia Bitcoinów, tak samo jest teraz z Ethereum. Jak w każdym biznesie, kto przyłączy szybciej, ten więcej zyska. Jednak nie można nie liczyć się ze stratami. Chociaż teoretycznie są one mało prawdopodobne, dla własnego bezpieczeństwa nie powinno się inwestować więcej, niż można stracić bez szkody dla rodzinnego biznesu.

Co wpływa na kurs Ethereum?

Na wartość waluty Ethereum wpływają przede wszystkim zmiany na platformie Ethereum. Ponieważ platforma jest stale rozwijana, unowocześniana, wdrażane są nowe rozwiązania, nie zawsze zgodne z poprzednią wersją. Są to tak zwane hard fork, czyli punkty zwrotne w działaniu platformy. Są najistotniejszym wewnętrznym czynnikiem wpływającym na kurs Ethereum. Jeżeli zaś chodzi o czynniki zewnętrzne, to nie są one inne niż w przypadku pozostałych aktywów dostępnych na giełdach. Cena rośnie wraz ze wzrostem popytu. Na cenę Ethereum ma wpływ także cena Bitcoina. Ponieważ to on ciągle jest wiodącą i dominującą na rynku kryptowalutą, większe zainteresowanie inwestorów Bitcoinem przekłada się na wzrost zainteresowania innymi kryptowalutami, w tym Ethereum.

Wahania kursu Etherum

Platforma Etherum jest bardzo dynamiczna. Na przeprowadzenie transakcji potrzeba zaledwie kilkanaście sekund. Przy dużej ilości szybko zawieranych transakcji nie powinny dziwić wahania kursu Ethereum. Jednak w długim czasie wyraźnie widać, że wartość waluty stale rośnie. Zarabiać na Ethereum można na dwa sposoby, śledząc na bieżąco jej kurs i zarabiając na szybkich, jednosesyjnych transakcjach, lub potraktować walutę jak lokatę kapitału. Przykład Bitcoina pokazuje, że takie rozwiązanie, chociaż powoduje zamrożenie kapitału, także ma swoje plusy.

W pierwszej połowie 2017 roku kurs Ethereum wzrósł z 8 USD za jeden ETH do 203 USD. Nietrudno zauważyć, że osoby, które zdecydowały się wydobyć lub kupić Ethereum i zatrzymać na pewien czas, sporo na tym zarobiły.

Ethereum a inflacja

Emisja kryptowaluty Ethereum nie jest powiązana z żadnym krajowym bankiem, więc jest odporna na inflację i światowe wahania w gospodarce. Ponadto główne założenia związane z emisją tej waluty zakładają, że rocznie nie przybędzie więcej niż 18 milionów wirtualnych monet. Nie ma więc możliwości „dodruku” w przypadku braku wirtualnej gotówki. Efektem w takim przypadku będzie zwyżka kursu kryptowaluty.

Inwestycja dla wszystkich?

Teoretycznie każdy może zająć się inwestowaniem w kryptowaluty. Inwestycja wydaje się pewna i nieobarczona dużym ryzykiem. W praktyce, zanim przerzucimy domowe oszczędności do świata wirtualnego, warto trochę poczytać, dowiedzieć się, co w trawie piszczy i przede wszystkim, na co zwracać uwagę, realizując transakcje w Ethereum. Śledząc rynki finansowe, można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, kiedy kurs waluty poszybuje w górę, a kiedy się obniży.