Co kupują Polacy podczas pandemii ? Statystyki dot. e-commerce marzec i kwiecień 2020

Pandemia wymusiła zmianę zachowań konsumenckich – w wielu obszarach o 180 stopni. W czasie, w którym tradycyjny handel na całym świecie przeżywa poważny kryzys, znacznie rośnie sprzedaż internetowa. Eksperci podkreślają, że to dobry moment na założenie biznesu w branży e-commerce.  Żeby to zrobić, najpierw warto zapoznać się z aktualnymi trendami zakupowymi w sieci. Co więc Polacy kupują podczas pandemii? Piszemy o tym w artykule.

Branża e-commerce podczas pandemii

Zmiany w e-commerce podczas pandemii widać głównie w trzech obszarach:

  • we wzroście sprzedaży online,
  • przeniesieniu stacjonarnego biznesu do Internetu
  • oraz w zmianie zachowań konsumentów.

Coraz częściej słychać głosy, że podobne do obecnej sytuacje będą się powtarzać w przyszłości. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy podejmują próbę adaptacji i zakładają sklepy internetowe. Z drugiej strony, pomimo tego, że sprzedaż internetowa aktualnie kwitnie, nie znaczy to, że branża e-commerce nie ma się o co martwić. Sklepy internetowe muszą cały czas rozwijać się i adaptować nowe rozwiązania, aby sprostać wymaganiom wzmożonej ilości konsumentów. Jak przyznaje Grzegorz Wachowicz – dyrektor ds. handlu i marketingu RTV Euro AGD:  „Mamy aktualnie bardzo intensywny okres. Jestem skupiony na przeorganizowaniu pracy całego działu handlu i marketingu, bo nasza sprzedaż odbywa się w tej chwili głównie on-line. To duża zmiana w organizacji pracy, a do tego większość naszego zespołu pracuje zdalnie. Zmieniły się jednocześnie struktura dystrybucji towarów i forma wykonywanej pracy, a to wymaga przemodelowania dotychczasowych procesów.”

Ważna wskazówka dla Ciebie!

Podczas panującej epidemii kondycja finansowa wielu przedsiębiorstw znacznie się pogorszyła. Mimo powstania tzw. tarczy antykryzysowej, na skutek obecnej sytuacji ucierpiały  głównie małe i średnie firmy. Dużo osób w Polsce straciło przez to prace. Jeśli również znalazłeś się w gorszej sytuacji finansowej, możesz skorzystać z bezpiecznej pożyczki online w Monedo.  To łatwy i szybki sposób na pozyskanie dodatkowych środków finansowych. Naszą pożyczkę rozbijesz na wygodne raty!

 

Idealny czas na rozrywkę w domu.  Zakupy sprzętu RTV mocno w górę!

„Zamknięci” w domach konsumenci poszukują ciekawych form rozrywki, które można uprawiać w czterech ścianach. Skutkuje to wyraźnym wzrostem – ponad 124% – liczba dokonywanych zakupów online w segmencie sprzętu RTV. Polacy kupują telewizory, konsole do gier, wieże HI-FI, komputery stacjonarne i laptopy. Wśród konsumentów pojawiła się potrzeba  posiadania szybszego Internetu. Ma to odzwierciedlenie w zakupach online – kupowane są routery, wzmacniacze sygnału WI-FI i inne tego rodzaju produkty. Dostęp do sieci stał się jeszcze bardziej potrzebny niż wcześniej. Dzięki niemu, możliwa jest w okresie akcji #zostańwdomu tylko praca zdalna, ale także nauka.

 

Więcej czasu na dom to więcej czasu na gotowanie. Polacy kupują sprzęty AGD!

Czas odosobnienia dał wielu Polakom możliwość rozwijania nowych pasji.  Dla wielu Polaków – jedną z nich – stało się gotowanie.  Widoczne jest to na Instagramie, na którym Polacy publikują zdjęcia przyrządzonych przez siebie przysmaków. Autorzy blogów kulinarnych odnotowują wzrosty oglądalności. Trend kulinarny wpłynął także pozytywnie na sprzedaży internetowej sprzętu AGD. Liczba zakupów dokonywanych przez Internet w segmencie małego i dużego AGD wzrosła w okresie marzec-kwiecień o ponad 50% względem okresu styczeń – luty. Polacy kupowali głównie blendery, miksery, tostery i chłodziarki i inne produkty AGD tego typu.

Może by tak odnowić łazienkę? Wzrost liczby zakupów w obszarze wyposażenia łazienkowego

Podczas odosobnienia Polacy zaczęli uważniej przyglądać się swojemu mieszkaniu. Kwarantanna dała im szansę na realizację planów związanych z remontem mieszkania. W Internecie, szczególnym zainteresowaniem wśród rodaków cieszą się elementy wyposażenie łazienki. Liczba zakupów online w okresie marzec – kwiecień wzrosła względem stycznia – lutego aż o 73%.

 

Nie kupujemy nowych samochodów, a inwestujemy w te, które mamy!

Z powodu akcji #zostańwdomu, Polacy przestali kupować nowe samochody. Liczba sprzedawanych aut przez salony zmniejszyła się z kilkunastu do kilku modeli miesięcznie.  Konsekwencją obecnej sytuacji jest organizowanie przez poszczególne salony akcji rabatowych, które mają zachęcić Klientów do kupna nowych samochodów. Z myślą o bezpieczeństwie kupujących duża część dealerów wycofuje się jednak z jazd testowych i szczegółowej prezentacji wnętrza modeli. W zamian, coraz więcej marek samochodowych decyduje się na sprzedaż online. Toyota, Lexus, Volkswagen i Skoda otworzyły tzw. salony internetowe, w którym za pomocą jednego przycisku można połączyć się z wybranym dealerem i odbyć z nim rozmowę w formie wideokonferencji. Choć globalnie sprzedaż samochodów w Polsce zmniejszyła się, wzrosła w tym obszarze liczba zakupów dokonywanych przez Internet. Wśród nich są także transakcje dotyczące akcesoriów samochodowych. Liczba dokonywanych zakupów w tym segmencie produktów wzrosła w okresie marzec-kwiecień o 80% względem okresu styczeń-luty.

 

Komu w drogę temu rower!

Akcja #zostańwdomu sprowokowała Polaków do podejmowania nowych form aktywności fizycznej. Względem okresu styczeń-luty w okresie marzec-kwiecień zwiększyła się liczba zakupów online w segmencie rowerów i innych pojazdów, takich jak hulajnogi elektryczne. Wzrost, o którym mowa sięgnął aż 242%.

Zdjęcie: Rower stojący w witrynie sklepowej.

Polacy na działki! Kupujemy więcej sprzętów ogrodowych.

Podczas pandemii Polacy zaczęli spędzać więcej czasu w swoich ogrodach oraz na działkach rekreacyjnych. Pokazują to statystyki dotyczące transakcji zakupowych dokonywanych przez Internet w segmencie akcesoriów i sprzętów ogrodowych. Ich ilość wzrosła w okresie marzec-kwiecień do 147%.  względem styczeń-luty. Oczywiście, wspomniany wzrost jest spowodowany również sprzyjającą pielęgnacji ogrodu porą roku.

 

Pożyczka online na zakupy w sklepach internetowych!

Kwarantanna to dla wielu osób czas zwiększonych wydatków. Spędzając więcej czasu w domach kupujesz więcej artykułów spożywczych, sprzętów i mebli do domu, a także przeznaczasz większą część swojego budżetu na pasje i rozwój. W związku z tym możesz potrzebować większej ilości gotówki na zakupy w sklepach internetowych. Prostym i szybkim rozwiązaniem na podreperowanie własnego budżetu jest bezpieczna pożyczka online w Monedo. To dobra opcja na przetrwanie tego trudnego czasu!