Co to jest cashback?

Nie lubisz korzystać z bankomatów, a nie zawsze masz przy sobie gotówkę? Twój bank nie ma przedstawicielstwa w mieście, do którego właśnie trafiłeś? Nie ma problemu. Wejdź do najbliższego sklepu i skorzystaj z cashback.

Czym jest cashback

Cashback często mylony jest z moneyback. Chociaż może się wydawać, że słowa te znaczą to samo lub prawie to samo, to obie usługi polegają na czym innym. Moneyback to zwrot części kwoty wydanej na zakupy (najczęściej maksymalnie kilka procent), a cachback to nic innego jak wypłata gotówki z karty bankowej w kasie sklepu, punktu prasowego lub stacji benzynowej. Warto pytać o taką opcję wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość płatności kartą. To dobra opcja, jeśli jesteśmy w obcym miejscu i nie wiemy, gdzie znajduje się najbliższy bank lub bankomat. Cashback to sposób na szybką wypłatę gotówki praktycznie wszędzie.

Cashback to nie bankomat

Punkty, które oferują cashback, premiują w ten sposób swoich klientów. Nie wystarczy więc wejść do sklepu, podejść do kasy i poprosić o wypłatę pieniędzy. Aby można było skorzystać z takiej opcji, trzeba spełnić dwa warunki:

– zrobić choćby minimalne zakupy,

– zapłacić za nie kartą.

Uwaga: o zamiarze wypłaty pieniędzy trzeba poinformować kasjera przed dokonaniem płatności. Mimo iż usługa płatności za paragon i wypłaty pieniędzy z karty (konta) rozliczane są oddzielnie, dokonuje się ich równolegle, czasem pojawią się także na wspólnym paragonie. Nawet jeśli płacimy za zakupy metodą dotykową, przy wypłacie pieniędzy kasjer poprosi o PIN.

Ile można wypłacić w ramach Cashback

Jak już zostało powiedziane – cashback to nie bankomat i chociaż wypłata zostanie przez bank potraktowana podobnie jak wypłata z bankomatu (ma to związek z dziennym limitem wypłat, o ile taki ustawiono), to w ramach jednej transakcji nie można wypłacić więcej niż 300 zł w przypadku kart Visa i 500 zł dla kart Mastercard. Prawdopodobnie obostrzenie to ma na celu zabezpieczenie interesów małych i dużych sklepów – nagła utrata gotówki z kasy mogłaby być bardzo kłopotliwa. Nie ma jednak limitu na ilość transakcji, przy których klient wykorzysta opcję cashback. Może to robić tyle razy, ile potrzeba do osiągnięcia dziennego limitu wypłat gotówkowych. Warunek jest taki, że za każdym razem musi dokonać płatności, czyli po prostu musi coś kupić.

Dlaczego warto korzystać z cashback

Istnieją dwa dobre powody, dla których warto przyjrzeć się bliżej opcji cashback. Co prawda jednorazowo nie wypłacimy naprawdę dużej kwoty, ale statystyki pokazują, że Polacy, korzystając z tej usługi, wypłacają niewiele ponad sto złotych. Po pierwsze wypłata pieniędzy w sklepie jest niejednokrotnie dużo bezpieczniejsza niż w bankomacie. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, którym bardzo łatwo jest wyrwać portfel z ręki. Po drugie coraz mniej banków oferuje opcję wypłaty pieniędzy ze wszystkich bankomatów bez ponoszenia opłat. Na ogół do dyspozycji mamy tylko własny bank i kilka, z którymi została podpisana odpowiednia umowa. Tymczasem wypłata pieniędzy w ramach cashback w przeważającej większości przypadków nie jest obciążona opłatami. W praktyce wygląda to tak, jakbyśmy wypłacili gotówkę w bankomacie naszego banku. W połowie 2017 roku zaledwie pięć banków pobierało od swoich klientów opłaty za korzystanie z cashback. Maksymalna stawka wynosiła 1,50 zł. Z usługi mogą korzystać klienci ponad dwudziestu banków, więc zaledwie co czwarty pobiera za cashback opłaty. Można się spodziewać, że z czasem sytuacja ulegnie zmianie.