/Kreditech ma 20 mln euro na rozwój

Warszawa, 21 października 2019 r. Kreditech chce być liderem rynku pożyczek online w segmencie klientów „near-prime". Wywodząca się z Niemiec firma, działająca w Polsce pod marką Monedo Now, pozyskała niedawno 20 mln euro finansowania od prywatnych inwestorów i międzynarodowych venture capital na dalszy globalny rozwój. Polska należy do 4 głównych rynków tego lendtechu, zajmując drugą pozycję jeśli chodzi o liczbę klientów po Rosji. We wrześniu Kreditech obsłużył najwięcej nowych klientów w Polsce w swojej historii.

Kreditech oferuje na rynku polskim pożyczki ratalne na okres do 48 miesięcy, udzielane online. Klientów zdobywa m.in. dzięki sprzedaży ratalnej POS (Point-Of-Sale), realizowanej we współpracy z największymi operatorami e-commerce. Z Monedo Now swoje zakupy mogą finansować m.in. klienci Allegro.

Kreditech wykorzystuje do weryfikacji kredytowej zaawansowane narzędzia technologiczne, umożliwiające pogłębioną analizę danych o zachowaniach klientów. Pozwala mu to prowadzić masową akcję pożyczkową w segmencie online. Strategia firmy zakłada rozwój działalności pożyczkowej dla klientów near-prime – czyli osób legitymujących się dobrą sytuacją finansową, klientów sektora bankowego lub takich, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z finansowania w bankach. Są to np. osoby, które nie mają stałych umów o pracę lub zarabiają na czasowych kontraktach.

  • Rosnącą grupą naszych klientów są konsumenci, którzy oczekują finansowania „tu i teraz", bez zawiłych formalności. To dzięki możliwości spełnienia tego oczekiwania udzielamy coraz więcej pożyczek ratalnych POS, we współpracy z partnerami z branży e-commerce, producentami i serwisami płatności – tłumaczy Krzysztof Komosa, Dyrektor Zarządzający Kreditech w Polsce.

- Naszą przewagę konkurencyjną budujemy w oparciu wyjątkowe doświadczenie klienta w procesie aplikowania o pożyczkę. Nasz wniosek jest jednym z najkrótszych i najwygodniejszych na rynku. Jest też przyjazny dla urządzeń mobilnych, a już ponad 70 proc. ruchu pochodzi z komórek - wyjaśnia Krzysztof Komosa. Nie bez znaczenia jest też możliwość obsłużenia klienta w trybie 24/7. Oznacza to np. możliwość uzyskania rat na zakupy realizowane online w nocy lub w weekendy. Dzięki automatycznemu procesowi rozpatrywania wniosku kredytowego, ocena ryzyka i przedstawienie konsumentowi oferty, zajmuje kilkanaście sekund.

Dzięki wysokiej trafności oceny zdolności kredytowej klienta, Kreditech jest w stanie skutecznie pozyskiwać i obsługiwać klientów o zróżnicowanym profilu ryzyka, w tym osoby, które z różnych powodów są odrzucane przez tradycyjne procesy kredytowe w bankach. - Bazując na naszym modelu scoringowym możemy ocenić klienta całościowo i zaoferować mu finansowanie alternatywne do banków, przy podobnym poziomie kosztów za pożyczkę (RRSO) - podkreśla Krzysztof Komosa. – Tym samym wypełniamy lukę pomiędzy potrzebami klienta i sprzedawcy, a możliwościami instytucji finansowych stosujących bardziej tradycyjne podejście – dodaje.

System scoringowy Kreditech korzysta z baz informacji gospodarczych, jednak dzięki dostępowi do innych źródeł danych jest od nich mniej zależny. Podstawą decyzji w procesie oceny kredytowej klienta są między innymi jego dane behawioralne oraz transakcyjne, pobierane za pośrednictwem Kontomatik. Firma, która stworzyła tę aplikację (dawny Kontomierz), od 2015 roku należy do Kreditech Holding. Kontomatik jest podmiotem zarejestrowanym na liście KNF jako legalny dostawca świadczący usługę dostępu do informacji o rachunku (jako pierwszy w Polsce).

Polska jest dla Kreditech bardzo ważnym rynkiem, zarówno jeśli chodzi o rozwój biznesu, jak i jej rolę w samej organizacji. Obok działalności operacyjnej jako pożyczkodawca, Kreditech ma w Warszawie również centrum technologiczne, które pracuje nad rozwojem jego infrastruktury. W 2019 roku polski oddział jako pierwszy w grupie Kreditech został zmigrowany na nowy system transakcyjny Mambu – rozwiązanie typu SaaS, uważane dziś powszechnie za wiodący system centralny dla organizacji z branży finansowej i fintech.

Kreditech to międzynarodowa firma technologiczna, działająca w baraży finansowej, z siedzibą w Hamburgu w Niemczech. Zatrudnia obecnie ponad 300 osób w siedmiu krajach i rozwija regionalne centra szkoleniowe i technologiczne w Polsce, Rumunii i Tajlandii. Kreditech udziela pożyczek klientom w Indiach, Polsce, Rosji i Hiszpanii.

Kreditech jest obecny na Polskim rynku od 2012 roku. Do tej pory obsłużył tu ponad 300 tys. klientów.

Wizją Kreditech jest stanie się światowym liderem w zakresie udzielania pożyczek konsumenckich z wykorzystaniem technologii. Firma wykorzystuje niekonwencjonalne źródła danych oraz techniki uczenia maszynowego, chcąc zapewnić dostęp do produktów kredytowych o jeszcze wyższej jakości oraz zwiększyć wygodę korzystania z internetowych usług finansowych. Oferta Kreditech obejmuje różnorodne produkty finansowania potrzeb konsumpcyjnych, a także usługi „lending as a service", umożliwiając partnerom zintegrowanie produktów kredytowych Kreditech za pośrednictwem interfejsu API z ich własną platformą i usługami. Założona w 2012 roku firma z siedzibą w Hamburgu w Niemczech działa w Indiach, Polsce, Rosji i Hiszpanii, a zespoły wspierające zlokalizowano w Rumunii i Tajlandii. Więcej informacji na stronie www.kreditech.com.

Osoba do kontaktu:

Aleksandra Felczak

H+K Strategies

tel. +48 603 130 673

email: [email protected]